Zlanenie Salto Angel – najvyššieho vodopádu sveta

Tento kompletný prechod stolovou horou Auyán Tepuí absolvovala ako prvá výprava na svete v roku 1997, mnou vedená slovenská expedícia, 5 kamarátov. Neskôr, ho zopakovali a spopularizovali domáce expedície, pripravili trasu aj pre komerčné expedície. Prechod stolovej hory a zlanenie  sa stal svetovým outdoorovým hitom.  Zostup je dnes už moderne zaistený kvalitnými zlaňovacími stanovišťami. Dnešná ekonomická kríza vo Venezuele absolútne zmenila predošlé postupy. Ponúka sa kratšia pohodlnejšia možnosť s helikoptérou. 

Termín: najbližšie október 2024. 

Cena zájazdu pozostáva:

  • medzinárodná letenka okolo 1000 €
  • zakúpenie týždňového výletu do N.P. Canaima u miestneho operátora, vrátane 2 preletov z Caracasu do Canaimy. 800 USD/ na osobu 
  • let helikoptérou z Canaimy až po hranu vodopádu Salto Angel pre 4 pasažierov s lanami a výbavou. 2 200 USD/ 1 let 4 sedadlovej helikoptery a 3300 USD u 6 sedadlovej
  • platenie permitu N.P. a Indiánskej komunite 240 USD na osobu
  • honorár mne, ako sprievodcovi je 1000€ od každého  účastníka + uhradenie všetkých nákladov pomernou čiastkou. Pri vyššom počte + 900€/ ďalší účastník.
  • pobyt v Oblasti Caracasu prvý a posledný deň- ubytovanie a doprava 100€

Cena expedície sa vypočíta z predchádzajúcich položiek. Ideálny počet je  6 účastníkov. Je to v závislosti od kapacity  dvoch letov 4 miestnej helikoptéry.  Jedno sedadlo musí ostať prázdne ako kompenzácia našej batožiny. Letenky:  Turkish, čoskoro Iberia, alebo Air France kombinovane s Copa Arlines cez Panamu.


Podrobný itenerár

1.-2.deň. Prelet z Viedne či už cez Istambul, Madrid,… aktuálne sa vyberie optimálna trasa. Prílet do letiska Caracas. Do metropoly však vôbec nevkročíme a zostávame na pobreží v mestečku Macuto. Relax na pláži.

3.deň. Ranný prelet do národného parku Canaima, ktorý je plochou veľký ako 2/3 Slovenska. Po ubytovaní uhradíme poplatky komunite a správe N.P. Canaima. Ubytovanie v penzióne, stretnutie s pilotom helikoptéry a relax na pláži v lagúne Canaima.

4. deň. Širší prelet s vyhliadkou, helikoptérou ponad stolovú horu . Helikoptéra nás zanechá na hore v blízkosti vodopádu. Presun vecí na hranu hory. V tento deň si užijeme trochu pohody na povrchu, fotíme sa na hrane a pripravíme veci na zajtrajší začiatok zlanenia.

5.-7. deň. Línia nášho zlanenia prebieha po pilieri zhruba 100 metrov vľavo od vodopádu. Každý účastník nemusí ovládať dokonale techniku zlaňovania.  Považujem za bezpečnejšie, ak menej skúseného spúšťam ja.   Celá cesta je už dnes bezpečne a kvalitne zaistená, vďaka tomu, že tento prechod a zlanenie sú každoročne niekoľkokrát , vertikálnymi nadšencami venezuelskej outdoorovej cestovky. Vo svete sa stalo toto zlanenie Salto Angel, prestížnou vecou outdoorových nadšencov. Samotné zlanenie je kombinácia lanovej techniky a schádzania pralesným chodníkom, pretože mohutná stena má mnohé medziposchodia. Tie sú v nižších partiách porastené pralesom. V stene strávime 2 noci s kulisou vodopádu a grandiózneho kaňonu. Nakoniec sa stretávame s posádkou objednanej motorovej indiánskej lode. Čaká nás malá oslava a spoločná večera.

8.-10. deň. Jedinečná, scenericky neopakovateľná plavba po rieke. Gigantické skalné steny stolovej hory v prostredí nádherného tropického pralesa. Dorazíme do turistickej Canajmy. Tu nás čaká ešte exkurzia k 7 vodopádom lagúny Canajma, posteľ a ďalší deň odletíme znovu v nedeľu naspäť do oblasti Caracasu. Relax  na pláži v Macute.

11. deň. Odlet do Európy . 

Je možné zostať v krajine a pridať si z niektorých z ďalších aktivít, ponúkaných v iných venezuelských programoch. Myslím tým exkurzia v Delte Orinoka, safari Los Llanos, Meridské Andy, Delta Catatumbo, alebo plážové destinácie na Karibskom pobreží, 

Zaujímavý odkaz na 3D panorámu najvyššieho vodopádu sveta Salto Angel

 

Nie je možné pridávať komentáre.