Zlanenie najvyššieho vodopádu sveta

Tento kompletný prechod stolovou horou Auyán Tepuí absolvovala ako prvá výprava na svete v roku 1997 mnou vedená slovenská expedícia 5 kamarátov. Neskôr, ako ho zopakovali a spopularizovali domáce expedície, pripravili trasu aj pre komerčné expedície. Prechod stolovej hory a zlanenie  sa stal svetovým outdoorovým hitom.  Zostup je dnes už moderne zaistený kvalitnými zlaňovacími stanovišťami. Dnešná ekonomická kríza vo Venezuele absolútne zmenila predošlé postupy a cenové relácie. Ponúka sa kratšia pohodlnejšia avšak drahšia možnosť s helikoptérou. Naopak alternatíva kompletného prechodu sa kvôli nedostatku PHM a zlatokopectvu v oblasti výrazne skomplikovala a aj predražila.

Termín: najbližšie jún 2022. Inokedy dohodou.

Cena zájazdu: Cena zájazdu sa vypočíta z nasledujúcich položiek ideálne pri 3 účastníkoch, prípadne + 4 účastníci. Kapacita helikoptéry sú 4 pasažieri.

Cena zájazdu pozostáva:

  • medzinárodná letenka okolo 1000 €
  • zakúpenie týždňového výletu do N.P. Canaima u miestneho operátora, vrátane 2 preletov z Caracasu do Canaimy. 900USD/ na osobu
  • let helikoptérou z Canaimy až po hranu vodopádu Salto Angel pre 4 pasažierov s lanami a výbavou. 2 000USD/ 1 let pre skupinu
  • vyzdvihnutie pod vodopádom a program v národnom parku Canaima, platenie permitu N.P. a Indiánskej komunite 200USD na osobu
  • honorár mne, ako sprievodcovi je 2700€ pri najmenej troch účastníkoch + uhradenie všetkých nákladov pomernou čiastkou. Pri vyššom počte + 500€/ ďalší účastník.
  • pobyt v Oblasti Caracasu prvý a posledný deň- ubytovanie a doprava 100€.

Letenky:  Turkish, čoskoro Iberia, alebo Air France kombinovane s Copa Arlines cez Panamu.


Podrobný itenerár

1.-2.deň. Prelet z Viedne či uz cez Istambul, Madrid, miožno cez Panamu… aktuálne sa vyberie optimálna trasa. Prílet do letiska Caracas. Do metropoly však vôbec nevkročíme a zostávame na pobreží v mestečku Macuto. Relax na pláži.

3.deň. Ranný prelet do národného parku Canaima, ktorý je plochou veľký ako 2/3 Slovenska. Po ubytovaní uhradíme poplatky komunite a správe N.P. Canaima. Ubytovanie v penzióne, stretnutie s pilotom helikoptery a relax na pláži v lagúne Canaima.

4. deň. Prelet asi 50km helikoptérou na hranu hory. V tento deň si užijeme trochu pohody na povrchu, fotíme sa na hrane a pripravíme veci na zajtrajší začiatok zlanenia.

5.-7. deň. Línia nášho zlanenia prebieha po pilieri zhruba 100 metrov vľavo od vodopádu. Účastník nemusí ovládať sám zlanenie a môže sa nechať spúšťať mnou. V podstate celá cesta je už dnes bezpečne a kvalitne zaistená vďaka tomu, že tento prechod a zlanenie sú každoročne niekoľkokrát zlaňované trekermi venezuelskej outdoorovej cestovky. Vo svete sa stalo toto zlanenie Salto Angel prestížnou vecou outdoorových nadšencov. Samotné zlanenie je kombinácia lanovej techniky a schádzania pralesným chodníkom, pretože mohutná stena má mnohé medziposchodia v nižších partiách porastené pralesom. V stene strávime 2 noci s kulisou vodopádu a grandiózneho kaňonu. Nakoniec sa stretávame s posádkou objednanej motorovej kuriáry- indiánskej lode a čaká nás spoločná večera.

8.-10. deň. plavba po riečke Churún s indiánmi na motorovej curiare. Perejami a kľudnými vodami riečky Churún a veľkej rieky Carao pod gigantické skalné steny stolovej hory v prostredí nádherného tropického pralesa. Poobede dorazíme do turistickej Canajmy. Tu nás čaká ešte exkurzia k 7 vodopádom laguny Canajma, posteľ a ďalší deň odletíme znovu v nedeľu naspäť do oblasti Caracasu. Relax v rovnakom penzióne v Macuto.

11. deň. Z Macuta presun na letisko a odlet do Europy . Nočný prelet.

12. deň. Návrat domov.

Zaujímavý odkaz na 3D panorámu najvyššieho vodopádu sveta Salto Angel

 

Nie je možné pridávať komentáre.