Ekvádor – Panama s jachtou a Karibskými ostrovmi

Spoznáme modernú aj historickú tvár hlavného mesta, vstúpite do tropického dažďového pralesa . Spestrením sú adrenalín aktivity – rafting, tandem paragliding, ziplines, kaňoning. Uvidíme vodopády, možno aj prebudený vulkán, dotknete sa ľadovca na spiacom vulkáne Cotopaxi. Navštevjeme indiánske trhy a termálne kúpele. Na záver si doprajeme týždňový bonus v Paname s najkrajšími karibskými ostrovmi na jachte.

Foto z februara 2023: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/9805437
Foto z marca 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8249715
Foto z rokov predošlých: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/5251344

Termín: február 8.2.-26/27.2.2025

Charakteristika:
Poznávacia cesta ideálna pre všetky vekové kategórie turistov, milovníkov zážitkov. V Ekvádore spoznáme úplne odlišné ekosystémy, kultúrne a historické pozoruhodnosti. Staré Quito, ako aj stará Panama sú perly UNESCO. Okrem zaujímavých miest a exotickej prírody zažijeme, svetový technický fenomén – Panamkský kanál. Na záver jedinečný relax v najkrajšom ostrovnom raji, neporovnateľnom s ničím v celej Karibskej oblasti.

Doprava:
Medzinárodné letenky naposledy stáli 1250 €. V Ekvádore kombinujeme privátny mikrobus, alebo diaľkový autobus, v pralese sú to motorové kanoe. Vo veľkomestách sa pohybujeme taxíkmi a po vlastných nohách. Na súostrovie San Blas z Panama City privátna doprava + motorový čln. Následne privátna jachta.

Cena pozostáva :

  • Pobyt v Ekvádore na 13 dní 1090€, možný samostatný návrat letecky domov. 
  • +pobyt v Paname. Ak  len 2,5 dňa bez Karibiku + 250€,  následne z letiska  samostatný návrat domov.
  • V Paname  250€,  s Karibikom + 800USD za 4 dni a noci na jachte pre 8 pasažierov, prípadne viac, ak by sa jednalo o drahšiu jachtu.
  • V Paname 250€, najlacnejšie s Karibikom v chatke na jednom z ostrovov 4 dni s 3x denne stravou,  od 40 USD/za  každý deň, platba na mieste 
  • Môj honorár za organizáciu 750€  Vernostná zľava – 100 €.

V cene je zahrnuté : 
Všetka pozemná doprava a ubytovania prevažne s raňajkami v penziónoch a hoteloch s vlastnou kúpeľňou na izbách, 2 a 3 posteľové, program a plná penzia v pralese Cuyabeno a vstup do indiánskej komunity, rafting, vstupy do dvoch kostolov a hvezdárne ,,Štefánika“, vstup na Panamský kanál. 

V cene nie je zahrnuté:
Vaše cestovné poistenie strava mimo Cuyabeno, adrenalínové aktivity – lanové dráhy ziplajny, kaňoning, tandem paragliding, termálne kúpele. Doprava z Panama City na súostrovie San Blas, vrátane návratu 100 USD na osobu, platí sa na mieste. Provízia lokálnym sprievodcom, doprava na a z letiska v Eurpe.

————- PROGRAM ZÁJAZDU ——————————

1.deň. Prelet z Európy a odpoludňajší prílet do hlavného mesta Quita. Ubytovanie v penzióne blízko moderného centra. Večer, prvé dotyky s atmosférou moderného centra Foch.

2. a 3.deň. Tieto dva dni máme v pláne veľmi bohatý program ktorý musíme prispôsobiť oblačnosti a počasiu.  V programe máme totiž lanovku na úpätie vulkánu Pichincha, ktorá nás vyvezie na svahu hory. Tu máme možnosť panoramatickej vychádzky nad 4000 metrov so scenériou metropoly krajiny pod nami. Po návrate nadol nás čaká prehliadka mesta.  Historické Quito je zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Zrekonštruované pamiatky, príjemná atmosféra. Taxíkmi na vŕšok Panecillo, so sochou okrídlenej madony, patrónky mesta, odkiaľ je výborná vyhliadka. Zostúpime krásnymi ulicami a vstúpime historického centra s prezidentským palácom. Nedá sa však navštíviť všetko. Určite však kostol ,,La nuestra Compania“. Okázalá výzdoba s nesmierny množstvom zlatej ornamentálnosti. Oplatí sa vystúpiť do veže novogotickej katedrály, ktorá je najväčšou v Južnej Amerike. Navyše s výborným nadhľadom na historické centrum, z opačnej strany. Neďaleko je observatórium, kde 3 roky pôsobil M.R. Štefánik. Má tam svoju pamätnú tabuľu. Spoznáme aj modernú tvár mesta prejdeme cez krásne mestské parky do modernej časti okolo Avenida Amazonas. Večer si vychutnáme atmosféru moderného centra ,,Foch“, kde to pulzuje mladými ľuďmi.   4.deň večer,  si na príjemnej terase hotela v starom meste počkáme na odchod. O 23 hod odchádzame nočným, výlučne turistickým autobusom do Amazonskej oblasti.

4.-7. deň. Príchod ráno do Lago Agrio (Nueva Loja), ktoré je bránou do pralesnej rezervácie Cuyabeno. Raňajky v reštaurácii a presun autobusom k  rieke. Plavba 2 hod do našej  lódže, v srdci pralesa. Roky svedomitej ochrany tu prinášajú ovocie. Eko-turizmus zachraňuje prales a jeho obyvateľov. Aspoň tu to platí. Po celý čas sme ubytovaný v zariadení s komfortom civilizácie. Pozorovanie zvierat prebieha najčastejšie z motorovej kanoe s fundovaným vždy aj anglicky hovoriacim sprievodcom. Ten pre nás odhalí to, čo by naše netrénované oči a uši ani len nepostrehli. Mnohoo krát nové tajomné prekvapenia Amazónie. Postupne pozorujeme viacero druhov opíc, papagájov, kolibríky, tukany,  leňochody. Možno sa podarí vyhrievajúca sa anakonda, možno nejaký menší had či tarantula. Vo vode máme šanca vidieť ružové delfíny a kajmany. Absolvujeme aj peší pochod pralesom za svetla, ale aj večer, kde hľadáme farebné jedovaté žabky, z ktorých Indiáni vyrábajú obávaný jed kuráre. V noci za pomoci silného svetla,  ľahšie vieme nájsť, rôzne oči pralesa. Tiež mnohé druhy hmyzu a započúvame sa do  zvukov nočnej džungle. Rybačka a kúpanie v piraňových vodách nie len pre odvážlivcov, vás presvedčí že hororové príbehy sú krvilačnejšie, ako realita. Predposledný deň navštívime Indiánsku komunitu Siona. Domorodé dievča, nám predvedie výrobu Indiánskeho chleba kasawe z manioku a požiadame o návštevu šamana. Tu máme šancu vyskúšať silu liečebných metód tradičných spôsobov a streľbu šípiek z tradičnej poveckej fúkačky- ,,serbatany“. 

7. deň pobytu sa dopoludnia postupne rozlúčime s pralesom. O 14.hod príchod do Lago Agrio. Po návrate z Cuyabeno zrelaxovaný sa presunieme odpoludnia pohodlí busu, do mesta Tena. Tu počas jazdy uvidíme, ako farmárčenie odkrajuje prales. Ubytujeme sa v  hotely nad riekou a  zažijeme večernú atmosféru pralesnej ,,metropoly“ Tena.

8.deň. Po raňajkách sa presunieme na krásnu rieku Jataniacú, ktorá tu opúšťa hory a čoskoro sa stane súčasťou nížinnej Amazónie. Rafting na rieke kl. WW 3-4, nie je ideálne obtiažny. Netreba sa ho obávať. S profesionálnymi raftermi prežijeme 3 hodiny príjemného adrenalínu a relaxu na úžasnej rieke. Tu s kulisou pralesných stromov, ale aj pieskových pláží, občas uvidíme zlatokopov premývať piesok.  Odpoludnia po záverečnom  obede, naša cesta pokračuje busom. Križujeme krajinu na pomedzí pralesa a pohoria Andy. Údolím vodopádov prídeme do kúpeľného mestečka Baňos. Je to naše centrum aktivít na najbližšie dni. 

9.deň. Dopoludnia posledné outdoor aktivity. Cesta ,,Ruta de las Cascadas“. Najznámejší je Pilón del Diablo. Na trase sú aj nové možnosti, inak zopakovať adrenalínovú jazdu na kladkách po lane ponad 600 metrov široké a stovky metrov hlboké údolie divokej rieky Pastaza za 10 USĐ. Inde zájdeme vidieť vodopády, rútiace sa do kaňonu. V prípade nezriedkavej sopečnej aktivity vulkánu Tungurahua – dáme večerné pozorovanie soptenia a lávových prúdov.  Alebo relax v termálnych kúpeľoch. 

10.deň. Z Baňos odchádzame k N.P. Cotopaxi. Našim mikrobusom vystúpame do 4500 m. Už len 300 výškových metrov po vlastných na chatu vo výške 4860 m, ktorá už je kúsok pod ľadovcom. Tu už celkom intenzívne cítime výšku.  Pre mnohých, bude v občerstvenie v rekordnej výške. N.P. Cotopaxi ponúka aj možnosti zaujímavých pohľadov na krajinu, zvieratá a samotnú dominantu najvyššieho aktívneho vulkánu na svete. Po zostupe pokračujeme  náhornou krajinou do rovnakého penziónu v Quite.  

11.deň. Pokračujeme na sever od hlavného mesta. Cestou, len 22 km od centra Quita, na mieste, prekročíme rovník. Tu hodinová zástavka na mieste zvanom ,,Mitad del mundo“ – polovica sveta. Overíme v praxi, ako fyzikálne pokusy potvrdzujú presne na centimetre existenciu rovníka. Spoznáme niečo viac aj pestrosti ekvádorskej indiánskej populácie.  Kráterové jazero Cuycocha s dvoma ostrovmi uprostred . Po prehliadke tohto divu prírody pokračujeme do naj-folklórnejšieho mesta indiánskeho Ekvadoru, do Otavala. Tu je najlepšie miesto na nákupy suvenírov v tržnici a miestnych obchodíkoch.   Mikrobusom pokračujeme cez Andské hrebene do kúpelnej Papallacty, kde v penzióne prespíme. 

12.deň.  Dopoludni strávime v príjemných termálnych kúpeĺoch v nádhernom horskom prostredí. Posledný obed v Ekvadore a odchod smer letisko. 

 

Odpoludňajší prelet do Panamy, trvá len 2 hodiny. Presun z letiska popod nekonečnú reťaz výškových budov, ktoré sú prevažne sídla schránkových firiem do historického centra zvaného Casco Viejo. Tu je aj náš hotel, ako ideálne východisko.  Neopakovateľná večerná atmosféra starej Panamy – rovnako ako Quito, mestská pamiatková perla UNESCO. 

13. deň. Panamský kanál sa nachádza len 10 km od historického centra v časti Miraflores. Tento symbol krajiny ponúka aj svoje dokonalé múzeum kanálu a vyhliadkovú terasu, pre  pochopenie, ako sa zdvíhajú  zaoceánske lode. Históriu budovania unikátneho vel-diela nám priblíži 3D dokument v kinosále. Po návrate vyrážame na rybí trh na nábreží reštaurácia z plodov mora. Krátky presun taxíkom pod jediný kopec ,,Cerro Ancón“, nad mestom. Peší výstup 150 výškových metrov. Fantastický pohľad na 3 strany – starú Panamu, moderné mrakodrapové centrum a oba panamské kanály. Ten nový bol spustený len celkom nedávno a nie je návštevníkom inak prístupný. Tiež uvidíme ,,most Amerík“, ktorý spája Južnú a Severnú Ameriku. Znova nás čaká množstvom zákutí či turistických atrakcií, barov a reštaurácií.

14. deň. celodenný výlet do Indiánskej komunity Emberá. Sú to pôvodní Indiáni, ktorí počas panamského obdobia bez dažďov, prijímajú vo svojich osadách turistov. Pripravia nám ukážku tradičných tancov a života na brehu krásnej pralesnej rieky. Pohostenie a relax v čistej teplej horskej rieke. Okrem iného Embará vyrábajú aj nádherné suveníry.  Poobedňajší návrat do historickej Panamy. 

15.-19.deň. Zavčas ráno presun autom 3 hod. vnútrozemím k pobrežiu na teritórium Indiánskeho národa Guna Yala. Zaplatíme vstup 25 USĐ a pokračujeme do prístavu Cartí. Tu presadneme na motorový čln. Presun morom k našej rezervovanej jachte. Poza reťaz palmových ostrovov sa dovezieme na jachtu, na ktorej strávime 4 nezabudnuteľné dni. Snorcheling na koralových útesoch, návštevy viacerých ostrovov. Žijú tu len pôvodní Indiáni Guna. Ženy sú stále tradične odeté, často s zlatým šperkom v nose. Ony vyrábajú prekrásne umelecké suveníry – molas. Celé súostrovie patrí len a len ich národu a tradícia nedovoľuje predávať ich zem. Preto tu nenájdeme našťastie žiadne rezorty. Jediná možnosť návštevy je buď jachta alebo prenajatá chata. Práve na jachte spoznáme najkrajšiu časť týchto koralových ostrovov. Pokojná plavba po vetre, výborná strava prevažne s morských plodov (langusty, homáre, ryby), pohoda, na ktorú nezabudnete. Ideálna sezóna je tu od polky decembra do mája. Návrat do Panamy . Čas nám zostáva akurát na prevziať kufre z depozitu, dať si obed a odchod na letisko. Večerný odlet KLM do Európy. 

20. deň. Návrat cez Amsterdam do Viedne