Ekvádor – Panama, zimný zájazd s Karibskými ostrovmi

Spoznáme modernú aj historickú tvár hlavného mesta, vstúpite do tropického dažďového pralesa – horského ale aj nížinného amazonského. Spestrením sú adrenalín aktivity – rafting, tandem paragliding, ziplines, kaňoning, horský zjazd na bajkoch. Uvidíme vodopády, možno aj prebudený vulkán, dotknete sa ľadovca na spiacom vulkáne Cotopaxi. Navštevjeme indiánske trhy a termálne kúpele. Na záver si doprajeme týždňové medzipristátie v Paname.

Foto z marca 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8249715

Termín: február a marec, kvôli ideálnej sezónnosti na San Blas.

Charakteristika:
Nabitý poznávací zájazd ideálny pre náročných turistov a pre športovo ladených milovníkov zážitkov. V Ekvadore spoznáme úplne odlišné ekosystémy, kultúrne a historické pozoruhodnosti. Staré Quito, ako aj stará Panama sú perly UNESCO. Okrem mesta zažijeme, svetový technický fenomén – Panamkský kanál. Na záver jedinečný relax v ozajstnom karibskom raji, neporovnateľnom s ničím v Karibskej oblasti.

Doprava:
Medzinárodné letenky naposledy stáli 1250 €. V Ekvádore kombinujeme privátny mikrobus, alebo diaľkový autobus, v pralese je to motorové kanoe. Vo veľkomestách sa pohybujeme taxíkmi a po vlastných nohách. Na súostrovie San Blas z Panama City privátny taxik + motorový čln. Následne privátna jachta.

Cena:

  • A) Pobyt v Ekvadore na 13 dní 1790€, možný samostatný návrat letecky domov . Vernostná zľava – 100 €.
  • B) +pobyt v Paname len 2,5 dňa bez Karibiku + 250€,  následne z letiska  samostatný návrat domov. 
  • C) V Paname  250€,  s Karibikom + 800USD za 4 dni a noci na jachte pre 8 pasažierov, prípadne viac, ak by sa jednalo o drahšiu jachtu.
  • D) V Paname 250€, najlacnejšie s Karibikom v chatke na jednom z ostrovov 4 dni s 3x denne stravou,  od 40 USD/za  každý deň, platba na mieste.

V cene je zahrnuté:
Všetka pozemná doprava a ubytovania prevažne s raňajkami v penziónoch a hoteloch s vlastnou kúpeľňou na izbách, 2 a 3 posteľové, program a plná penzia v pralese Cuyabeno a vstup do indiánskej komunity, rafting, vstupy do dvoch kostolov a hvezdárne ,,Štefánika“, vstup na Panamský kanál. 

V cene nie je zahrnuté:
Vaše cestovné poistenie, Covid pripoistenie, strava mimo Cuyabeno, adrenalínové aktivity – lanové dráhy canopy, kaňoning, tandem paragliding, termálne kúpele. Doprava z Panama City na súostrovie San Blas, vrátane návratu 100 USD na osobu, platí sa na mieste. Provízia lokálnym sprievodcom, doprava na a z letiska v Europe.

————- PROGRAM ZÁJAZDU ——————————

Foto z rokov predošlých: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/5251344

1.deň. Prelet z Európy a odpoludňajší prílet do hlavného mesta Quita. Ubytovanie v penzióne blízko moderného centra. Večer, prvé dotyky s atmosférou moderného centra Foch.

2.-3.deň. Ráno aklimatizačný deň, navštívime historické Quito zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Zrekonštruované pamiatky, príjemná atmosféra. Taxíkom na vŕšok Panecillo, so sochou okrídlenej madony, patrónky mesta, odkiaľ je výborná vyhliadka. Zostúpime krásnymi ulicami a vstúpime historického centra s prezidentským palácom. Nedá sa však navštíviť všetko. Určite však kostol ,,La nuestra Compania“. Okázalá výzdoba s nesmierny množstvom zlatej ornamentálnosti. Oplatí sa vystúpiť do veže pseudo gotickej katedrály, ktorá je najväčšou v Južnej Amerike. Navyše s výborným nadhľadom na historické centrum, z opačnej strany. Neďaleko je observatórium, kde 3 roky pôsobil M.R. Štefánik. Má tam svoju pamätnú tabuľu. Spoznáme aj modernú tvár mesta prejdeme cez krásne mestské parky do modernej časti okolo Avenida Amazonas. Večer si vychutnáme atmosféru moderného centra ,,Foch“, kde to pulzuje mladými ľuďmi. Ďalší deň nás čaká lanovka na úpätie vulkánu Pichincha, ktorá nás vyvezie na svahu hory. Tu máme možnosť hodinovej vychádzky nad 4000 metrov s panorámou mesta pod nami.

4. deň. Zavčas ráno privátnym mikrobusom do oblasti MINDO. Cestou, len 22 km od centra Quita, na mieste, prekročíme rovník. Tu hodinová zástavka na mieste zvanom ,,Mitad del mundo“ – polovica sveta. Overíme v praxi ako fyzikálne pokusy potvrdzujú presne na centimetre existenciu rovníka. Spoznáme niečo viac aj pestrosti ekvádorskej indiánskej populácie. Pokračujeme medzi kopce v oblasti hmlového pralesa. Tento chladnejší typ pralesa, je domov množstva u nás známych izbových kvetov a pestrej rozmanitosti života. Tiež najväčšieho počtu druhov pre nás exotických kolibríkov prichádzajúcich z  pralesa. K vzrušujúcim aktivitám ktoré nám zdvihnú sebavedomie a  zapíšu sa do kategórie nezabudnuteľné sú lanové dráhy zipplajny ,,Canopy“. Len tieto v Mindo, ponúkajú 10 x inú jazdu pomedzi koruny stromov, ponad údolia v horskom pralese. Najdlhšia dráha má 450 m (20USD). Navštívime tiež záhradu orchideí a motýliu farmu. Večer návrat do Quita. Tu si v príjemnej terase hotela v starom meste počkáme na odchod. O 23 hod odchádzame nočným, výlučne turistickým autobusom do Amazonskej oblasti.

5.-8. deň. Príchod ráno do Lago Agrio (Nueva Loja), ktoré je bránou do pralesnej rezervácie Cuyabeno. Raňajky v reštaurácii a presun autobusom k  rieke. Plavba 2 hod do lódže v hĺbke pralesa. Roky svedomitej ochrany tu prinášajú ovocie. Ekoturizmus zachraňuje prales a jeho obyvateľov. Aspoň tu určite. Po celý čas sme ubytovaný v zariadení s komfortom civilizácie a cítime atmosféru pralesa. Pozorovanie zvierat prebieha najčastejšie z motorovej kanoe s fundovaným miestnym sprievodcom. Ten pre nás odhalí to čo by naše netrénované oči a uši ani len nepostrehli. Vždy nové tajomné prekvapenia Amazónie. Postupne pozorujeme viacero druhov opíc, papagájov, kolibríky, tukany, možno aj leňochody. Možno sa podarí vyhrievajúca sa anakonda, možno nejaký menší had či tarantula. Vo vode máme šanca vidieť ružové delfíny a kajmany. Absolvujeme aj peší pochod pralesom za svetla ale aj večer, kde hľadáme farebné jedovaté žabky, z ktorých Indiáni vyrábajú obávaný jed kuráre. V noci s ľahšie vieme nájsť rôzne druhy hmyzu a počúvať zvuky nočnej džungle. Rybačka a kúpanie v piraňových vodách nie len pre odvážlivcov vás presvedčí že príbehy sú krvilačnejšie, ako realita. Predposledný deň navštívime Indiánsku komunitu Siona. Domorodé dievča, nám predvedie výrobu Indiánskeho chleba kasawe z manioku a požiadame o návštevu šamana. Tu máme šancu vyskúšať silu liečebných metód tradičných spôsobov.

8. deň pobytu sa postupne rozlúčime s pralesom. O 14.hod príchod do Lago Agrio. Po návrate z Cuyabeno zrelaxovaný sa presunieme odpoludnia busom, do mesta Tena. Tu počas jazdy uvidíme, ako farmárčenie odkrajuje prales. Ubytujeme sa v  hotely nad riekou a  zažijeme večernú atmosféru pralesnej ,,metropoly“ Tena.

9.deň. Po raňajkách sa presunieme na krásnu rieku Jataniacú, ktorá tu opúšťa hory a čoskoro sa stane súčasťou nížinnej Amazónie. Rafting na rieke kl. WW 3-4, nie je ťažký, netreba sa ho obávať. S profesionálnymi raftermi prežijeme 3 hodiny príjemného adrenalínu a relaxu na úžasnej rieke. Tu s  kulisou pralesných stromov ale aj pieskových pláží. Odpoludnia po obede naša cesta pokračuje busom. Križujeme krajinu na pomedzí pralesa a pohoria Andy. Údolím vodopádov prídeme do kúpeľného mestečka Baňos. Je to naše centrum aktivít na najbližšie dni.

10.deň. Z Baňos odchádzame k N.P. Cotopaxi. Našim mikrobusom vystúpame do 4500 m. Už len 300 výškových metrov po vlastných na chatu vo výške 4860 m, ktorá už je kúsok pod ľadovcom. Tu už celkom intenzívne cítime výšku a po občerstvení na chate, pre mnohých, bude v ich rekordnej výške. N.P. Cotopaxi ponúka aj možnosti zaujímavých pohľadov na krajinu, zvieratá a samotnú dominantu najvyššieho aktívneho vulkánu na svete. Záujemci si môžu priplatiť zjazd na horských bicykloch. Návrat nazad do Baňos. Večerné kúpele určite padnú vhod.

11.deň. Nad  mestom sa nám ponúka absolvovať adrenjalínovú trojkombináciu zipline, ferrata, prechod nad údolím s divokou riekou 25 USD.
Odpoludnia – buď výlet nad mesto na obrovskú hojdačku, alebo absolvovať tandemový let na paraglide padáku s profesionálnymi pilotmi (60 USD). Večer si zájdeme do termálnych bazénov v  peknom prostredí kúpeľného centra. V prípade nezriedkavej sopečnej aktivity vulkánu Tungurahua – dáme večerné pozorovanie soptenia a lávových prúdov.

12.deň. Dopoludnia posledné outdoor aktivity. Cesta ,,Ruta de las Cascadas“. Najznámejší je Pilón del Diablo. Na trase sú aj nové možnosti, inak zopakovať adrenalínovú jazdu na kladkách po lane ponad 600 metrov široké a stovky metrov hlboké údolie divokej rieky Pastaza za 10 USĐ. Inde zájdeme vidieť vodopády, rútiace sa do kaňonu. V tento deň odpoludnia až do večera sa presúvame cez Andy do pobrežných nížin do najväčšieho mesta krajiny, do Guayaquilu.

13.deň. Prehliadka najkrajších častí Guayaquilu, parkov, historické nábrežie. Odpoludňajší prelet do Panamy, trvá len 2 hodiny. Presun z letiska popod nekonečnú reťaz výškových budov, ktoré sú prevažne sídla schránkových firiem do historického centra zvaného Casco viejo. Tu je aj náš hotel ako ideálne východisko.  Neopakovateľná večerná atmosféra starej Panamy – rovnako ako Quito, mestská pamiatková perla UNESCO. 

14. deň. Panamský kanál sa nachádza len 10 km od historického centra. Tento symbol krajiny ponúka aj svoje parádne múzeum kanálu a vyhliadku ako sa preplavujú zaoceánske lode. Atraktívny je aj rybí trh na nábreží reštaurácia z plodov mora. Krátky presun taxíkom pod jediný kopec ,,Cerro Ancón“, nad mestom. Peší výstup 150 výškových metrov. Fantastický pohľad na 3 strany – starú Panamu, moderné mrakodrapové centrum a oba panamské kanály. Ten nový bol spustený len celkom nedávno a nie je návštevníkom inak prístupný. Tiež uvidíme ,,most Amerík“, ktorý spája Južnú a Severnú Ameriku. Znova nás čaká množstvom zákutí či turistických atrakcií, barov a reštaurácií . 

15.-18.deň Zavčas ráno presun autom 3 hod. vnútrozemím k pobrežiu na teritórium Indiánskeho národa Guna Yala. Zaplatíme vstup 25 USĐ a pokračujeme do prístavu Cartí. Tu presadneme na motorový čln. Presun morom k našej rezervovanej jachte. Poza reťaz palmových ostrovov sa dovezieme na jachtu, na ktorej strávime 4 nezabudnuteľné dni. Snorcheling na koralových útesoch, návštevy viacerých ostrovov. Žijú tu len pôvodní Indiáni Guna. Ženy sú stále tradične odeté, často s zlatým šperkom v nose. Ony vyrábajú prekrásne umelecké suveníry – molas. Celé súostrovie patrí len a len ich národu a tradícia nedovoľuje predávať ich zem. Preto tu nenájdeme našťastie žiadne rezorty. Jediná možnosť návštevy je buď jachta alebo prenajatá chata. Práve na jachte spoznáme najkrajšiu časť týchto koralových ostrovov. Pokojná plavba po vetre, výborná strava prevažne s morských plodov (langusty, homáre, ryby), pohoda, na ktorú nezabudnete. Ideálna sezóna je tu od polky decembra do mája.

19.-20.deň. Po raňajkách návrat motorovým člnom na pevninu, presun taxikom 3 hod. Ešte pár hodín v starej Paname. Podvečerný odlet a ranný návrat do Európy