To najkrajšie z Patagónie, vodopády Iguazú a Rio

Jedná sa o výnimočnú kombináciu viacerých z najkrajších miest v Južnej Amerike. Na úvod elegantná metropola Buenos Aires, dva celosvetovo slávne Národné parky Patagónie s ľadovcami a bizarnými skalnými vežami, ktoré lákajú nielen horolezcov ale aj turistov z celého sveta. Po tejto oblasti horských superlatívov a ľadovcov nasledujú najkrajšie vodopády sveta Iguazú a na záver mesto, ktoré treba aspoň raz v živote zažiť- Rio de Janeiro. Zájazd je určený pre tých, ktorí chcú zažiť treky ale, nevláčiť sa z ťažkým batohom. Kde je to možné volíme penzión nie stan.

Foto marec 2019: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/5167703
Foto november 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4823382
Foto marec 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4196145
Foto z roku 2017: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/2782491

Termín:
1.16./17.november 2019 a feb./ marec 2020

Mesiace november a marec sú vhodné mesiace na túto destináciu. Sú výrazne menej turisticky exponované a všetky ceny v Patagónii sú aj nižšie ako v dec, jan. február.

Letenky: Naše skúsenosti od 1485€ – 1688€  Vieden BA / RIO Vieden,  BA – El Calafate, El Calafate -BA– Iguazu, Foz – Rio. Nákup leteniek prebieha koordinovane vždy v najvhodnejších cenových reláciách platbou každého účastníka priamo u oficiálnej predajcu leteniek s ktorou roky spolupracujeme. Vaše letenky nie sú nijak navyšované a máte ich celý čas pod vlastnou kontrolou.

Predaj leteniek:
Andrea Jaglič andrea.jaglic@tucan.sk

Cena zájazdu: 1550€ a 1450€ verní účastníci

Cena zájazdu zahrnuje:
všetka spoločná pozemná preprava či verejná (busy, metro) taxíky alebo mikrobus, všetky ubytovania v hoteloch a kempoch. Prevažne v 3postelových izbách s kúpeľnou a raňajkami.  Ak si želáte vyslovene 2 posteľové, toto mi oznámte vopred. Rozdiel je + 50€ . Cena zájazdu tiež zahrnuje aj náklady na letenky, diéty a honorár sprievodcu.

Cena nezahrnuje:
Vstupy do Národných parkov, katamarán, vodopády,  múzeá a lanovka cca 235€ podľa aktuálneho kurzu. Tieto platby si platíte na mieste sami. Sú to tieto nákladové položky : ČILE – N.P. Tores del Paine 21000 (30 €) platba len kash v Čílskych Pesos, katamarán spiatočný 28 000 kash (40€) Prenájom stanov a vecí na spanie – cca 43€. Túto položku si môžete znížiť prinesením vlastného, avšak je na zváženie obchádzať 3 týždne objemné veci. Podrobne ceny za stany, spacáky a karimatky aktualizujem pred zájazdom.  ARGENTÍNA – Ľadovec Perito Moreno 600Pesos (15€) , Vodopády Iguazú 600Pesos(15€). BRAZÍLIA – Vodopády Iguazú 69R (16€) + vtáčí park 45 Real (11,5€), Vstupy v Riu: Múzeum Zajtrajška 20Real ( 5€) , vstup na Corcovádo 29Real (7€), lanovka na Cukrovú Homolu 100Real. (24€) 1€=4,2 Real.  Dobrovoľné atrakcie: zápas na  štadióne Maracaná 150Real, Teatro Municipal 20Ral a možné aj iné. Pre účastníkov nad 60 rokov alebo ŤZP výrazné zľavy.
Z tohto zájazdu najmä Patagónia patrí k tým drahším turistickým destináciám v Južnej Amerike. Mojim cieľom je pobyt na tejto výnimočnej kombinácii najkrajších miest pripraviť pre štandardnú slovenskú peňaženku. Napríklad ceny za posteľ v turistických penziónoch s raňajkami (3-4 posteľová izba s kúpeľňou) sú od 20-28€ na noc. Vychádzam z poslednej skúsenosti v nov.2018. Väčšina platieb, sú realizovateľné kredit. kartami. Takisto v obchodoch a reštauráciach. Mierne lepšie sa uplatní VISA ako Mastercard, debetné aj kreditné karty. Vopred rezervujeme všetky ubytovania, vrátane najťažšie rezervovateľných 4 nocí v 2 kempoch, počas pobytu N.P. Torres del Paine. Kto tam bude chcieť počas pobytu nespať v stane ale v penzióne, doplatí si rozdiel. Noc na lacnejších chatách na spoločných izbách stojí 50 a 85US. Tie drahšie sú v stovkách dolárov. Jedná sa o 2x 2noci. Ak má niekto na záver možnosť chuť predĺžiť si pobyt v Riu, zariadime hotel na Copacabáne, vrelo doporučujem.

Konzumácia:

Skromnejší turista nech ráta 12 €/deň v reštauráciách a nákupoch pri štandardnej konzumácii. Varíme si len 5dní v kempoch a občas sme použili kuchyne v penziónoch, suroviny a víno zo supermarketov, občas si doprajete argentínsky biftek. Penzióny a hotely ktoré používame ponúkajú vždy raňajky. Jedine prvý hotel v Buenos Aires raňajkz neponúka. Niekde sú raňajky vo forme neobmedzenej, niekde skromné. V Buenos Aires, Iguazú a Riu je široká ponuka bufet-reštaurácií, kde platíte rovnako, za váhu. Tu sa dá najesť prehľadne, kvalitne už od 5€. V Patagonii sú len reštaurácie klasické, nie lacné alebo kuchyňa v penzióne. Počas kempovania v Tores del Paine si varíme z nakúpených surovín. Individuálne alebo spoločne-podľa Vášho rozhodnutia. Tam Vám ponúkam svoj riad na varenie a nerezové misky. Viem Vám aj pripraviť zeleninovo mäsové polotovary s prílohou.  Jedná sa o raňajky a večere. Plynové bomby a potraviny si vopred  nakúpime a náklady rozdelíme. Pochodovú stravu a ovocie si každý rieši sám nákupom pred. Toto si musíme priviezť do parku spolu s kempingovými vecami. Kempy sú do 500m nesenia.


Podrobnejší itinerár

1.deň. piatok 1. novembra je štátny sviatok takže žiadna dovolenka!

Odpoludňajší odlet 17.00 – cez Amsterdam či Paríž. Nočný let cez oceán.

2.deň. Po dopoludňajšom prílete, výmena peňazí a ubytovanie v hotely v centre, neďaleko grandióznej budovy kongresu a pri najširšej Avenide sveta. Buenos Aires patrí k najšarmantnejším veľkomestám. Prejdeme si veľmi zaujímavú exkurziu s najkrajšími miestami a budovami metropoly. Začneme v štvrti Recoleta neďalekou budovou kongresu a divadla Teatro Colón. Presunieme sa mestskou dopravou na  cintorín nielen s hrobom Evity Perón. Neďaleko je Múzeum krásnych umení so zbierkami svetových umelcov. Všetko tu dýcha vznešenou eleganciou. Prejdeme cez niektoré mestské parky.

3.deň.  Za ten čas s ostatnými účastníkmi sa stretnem na rannej káve v kaviarni Café Tortoni. Obelisk a  ružový prezidentský palác odkiaľ z balkóna rečnievala Evita, Panteón nie je len Metropolitnou katedrálou, ale aj honosným mauzóleum osloboditeľa San Martína. Zrekonštruovaný moderný prístav Puerto Madero slúži ako oddychová zóna plná reštaurácií a kaviarní. Presunieme sa do farebnej štvrte Boca, kde sa zrodilo tango. Tu je možnosť zhliadnuť štadión Boca junioros. Pre tých, čo ešte nemajú dosť ponúkam famózne metrom presun do  Národopisného múzea. Je z čoho vyberať. Buenos Aires Vás určite chytí za svojho priaznivca.

4.deň. Už nadránom prelietame 3h. na juh, do El Calafate v Patagonii. Po zložení sa v penzióne, nás čaká výlet na 78km vzdialený ľadovec Perito Moreno. Tento ľadovec je nesmierne fotogenický z mnohých úrovní. Možnosť sa plaviť loďou. Pomerne často sa odlamujú ľadovcové útesy výšky 50-70m. a vytvárajú dramatické divadlo. Po návrate do Calafate večer možnosť použitia kuchyne, nielen tu ale aj vo všetkých penziónoch v Patagónii. Samozrejme tu je aj množstvo reštaurácií.

5.deň. presun busom cez hranicu do chilského Puerto Natales (cca 4-5 hod). Penzión, výmena peňazí, nákup potravín a príprava pred trekmi nasledujúcich dní. Prenájom vecí na kempovanie ak nemáte rezerváciu chaty.

6.deň. 7:15 odchod busom 120km do N.P. Torres del Paine. Po registrácii pokračujeme tým istým busom ďalej. Scenérie najslávnejšej čílskej horskej oblasti vyhlásenej UNESCOm za najkrajší Národný park Južnej Ameriky. Nalodíme sa na katamarán. Plavba cez jazero Pehoé je pozoruhodná tým, že sa nám nádherne mení panoráma horských dominánt Los Cuernos. Po vylodení sa ubytujeme v blízkom kempe Paine Grande, ktorý bude prvé dve noci našou základňou. Ešte v tento deň môžeme absolvovať pochod k ľadovcu Grey a nazad alebo len relaxovať v krásnej scenérii hôr. (6- 9 hodín)

7.deň. Tento deň nás čaká prvá zaberačka, avšak naľahko, s prekrásnym cieľom Francúzskeho údolia. Už samotná cesta lesíkmi, to je prekrásna túra popod ľadovcovú stenu, povedľa divokej riečky až k vyhliadke Mirador Britanico. Úžasná zostava žulových stien bizardných tvarov. Z tohto miesta sa vraciame nazad do kempu10-11h.

8.deň. Dopoludnia zbalíme a počkáme na katamarán cez jazero nazad. Famózne scenérie v hladine jazera. Autobus nás prepraví na začiatok parku, a pokračujeme z parku a návrat do Puerto Natales – relax v niektorej z reštaurácii a lacnejšie aj na penzióne pri výbornom čílskom víne.

9.deň. Dva presuny-autobusmi cez hranicu a pampu do El Calafate 5hod, 3 hod pauza na obed a pokračovanie do oblasti N.P. Los Glaciáres – mestečko Chaltén 2,5 h. Príchod večer ubytovanie v 4 či 5 posteľových chatkách.

10.deň. Pred svitaním výstup na vyhliadkový kopec, odkiaľ býva najlepšia vyhliadka na majestátne hory za východu slnka. Po raňajkách výlet do údolia najslávnejšej patagónskej hory ,,Cerro Tore“ – bizarný prírodný obelisk, skalná veža vysoká 1,5 kilometra. Pre horolezcov z celého sveta je vetrami bičované, často oladnené Cerro Tore mimoriadne cenená výzva. Odtiaľ pokračujeme k masívu dominanty celého pohoria – Fitz Roy. Trojuholníkový okruh ukončíme asi po 7hodinách v El Chalténe v niektorej z reštaurácií.

11.deň. Ráno vyrážame na ďalší mimoriadny trek a to až pod ľadovce na úpätí Fitz Roy, k lagúne ,,De los tres“. Hoc sa vraciame rovnakou cestou, nebudete sa vedieť nabažiť pohľadov na túto ,,korunu Patagónskej prírody“ gigantických žulových zubov, ktoré dominujú nad argentínskou pampou. Výhodou tejto oblasti, je že tu klimaticky v premenlivej Patagónii, už nestanujeme a v každom počasí si užívame pohodu penziónu, reštaurácií a viacerých turistických či potravinových obchodov.

12.deň. Poldenná rezerva rezerva v rázovitej oblasti, možnosť kratšieho výletu. Odpoludnia busom sa vrátime do El Calafate a pokračujeme až na letisko. Večerným lietadlom odlietame do Bueinos. Aires. Túto noc zostávame rustikálnejšie – na letisku. Karimatka či deka z lietadla padne vhod.

13.deň. Ranným lietadlom odlietame z Buenos Aires do Puerto Iguazú. Zložíme sa  v našom penzióne, osviežime v bazéne, dáme obed a  odpoludnie venujeme 4-5 hodín prehliadke rozsiahlejšej argentínskej strany vodopádov. Vyhliadkové chodníky na rôznych úrovniach sú zárukou mimoriadneho zážitku. Tu si už konečne užívame aj tropickú klímu. V tento deň z B. Aires odlietajú účastníci skráteného programu samostatne domov.

14.deň. Ráno opustíme Argentínu.  Taxíkmi prejdeme do Brazílie a v rušnom meste Foz do Iguazú sa ubytujeme. Odchádzame na menšiu, brazílsku stranu vodopádov. Úplne nové pohľady. Možnosť letieť helikoptérou (105€,10min), alebo jazda motorovým člnom do perejí rovno pod spenené vodopády tzv. Diablovho hrtana. Po vodopádoch zájdeme do blízkeho ,,Vtáčieho parku“. Moderné a ekologické. Niekoľko veľkých priechodných voliér s predstaviteľmi rozmanitého farebného sveta operencov od kolibríkov, cez veľké ary až po orly harpyje pralesné.

Courtesy of www.AirPano.ru

http://www.airpano.ru/files/Brasil-Argentina-Iguazu-Falls-2012/2-2

15.deň. Nadránom  prelet do Ria de Janeira. Ubytujeme sa v štvrti Copacabána. Bývame v hotely oproti metru, 4 bloky od pláže. odvezieme sa k futuristickému ,,Múzeu zajtrajška“. Odtiaľ už peši sa presunieme okolo viacerých atrakcívnych miest starého Ria do centra – Cinelandia, Teatro municipal, avangardná metropolitná katedrála Sao Sebastián, štvrť Lapa a schodisko Salarón. Vraciame sa až večer – metrom. . V tento deň sa zžijeme s mestom a morom v našej štvrti Copacabána uvítacou Caipirinhou.

16.deň. V tento deň nás očakáva vertikálny rozmer, uvidieť mesto zhora. Vyvezieme sa na horu Corcovádo – otvárajú o 8 h, aby sme pod sochou Krista spasiteľa uvideli jeden z neopakovateľných pohľadov na Rio. Presun pod Slávnu ,,Homoľa cukru – Pao de azucar“.   Lanovkou na vrchol žulového obelisku. More, zálivy a do vegetácie vnorené ,,mesto bohov“. Oproti v diali – socha žehnajúceho Krista. Jedna z najkrajších mestských scenérií sveta. Jedinečné prostredie. Po jazde nadol z nižšej medzistanice možnosť ísť pralesným chodníkom. Pravidelne na ňom vídame opičky kosmany, ktoré sú zvieracím maskotom Ria. Toto môžeme mať o 13 hodine za sebou. sa hodinu zvlažíme vo vlnách Atlantiku, na úžasnej plážičke Vermelha a vrátime sa na hotel o 16h. odchod na letisko. Večerný odlet tých, ktorý sa rozhodli pre skrátený pobyt.

17.deň. Dopoludnia začneme na slávnej vedľajšej pláži Ipanema. Prejdeme si ju v tieni stromov a občasným vnorením do vĺn. Návrat a večerná Copacabána s plážovím futbalom a volejbalom. Atmosféru pláže a mesta umocní miešaný nápoj Caipiriňha. Tu je možnosť aj individuálne iného programu ako napríklad futbalový zápas na olympijskom štadióne-slávnej Maracaná cca 40€, famózne divadlo brazílskych tancov Ginga tropical 60€.

18.-19.deň. relax na pláži, posledné nákupy suvenírov a o 16h. odchod na letisko. Večerný odlet. Následný deň návrat. Predlženia pobytu v Riu možné.


K vysvetleniu:
Prečo nezaraďujeme do zájazdu slávne geografické pojmy ako Ohňová zem a Ushuaia ? Jednoducho preto, lebo tieto miesta sa ostatnému v ponuke ani zďaleka nevyrovnajú. Tiež obmedzený  čas vašich dovoleniek nás nepustí nad 3 týždne. Iguazú a Rio sú mnohonásobne zaujímavejšie highlity. Taktiež fakt, že tropické pásmo je ideálnejšie na záverečný týždeň. Ak je niekto limitovaný kratším časom, môže si skrátiť pobyt a odletieť z Buenos Aires 14.deň. Cena zájazdu sa o to poníži. Pre zberateľov pečiatok v pase ponúkam 3.deň ako individuálnu fakultatívnu možnosť zájsť do Uruguayského mestečka na opačnej strane zálivu –Colonia Sacramento. Paraguayské mesto Ciudad del Este, ktoré jeblízko  Iguazú navštívime len ak si to vyslovene budete želať. Jedná sa o obchodnú ulicu bezcolnej zóny.

CK Sancho Tour | Boat4u | MANA-Shop | Splav Hrona | Rafting & Canyoning v Slovinsku | Chata Kosodrevina

- mapa stránky -