To najkrajšie z Patagónie, vodopády Iguazú a Rio

Jedná sa o výnimočnú kombináciu viacerých z najkrajších miest v Južnej Amerike. Na úvod elegantná metropola Buenos Aires, dva celosvetovo slávne národné parky Patagónie s ľadovcami a bizarnými skalnými vežami, ktoré lákajú nielen horolezcov ale aj turistov z celého sveta. Po tejto oblasti horských superlatívov a ľadovcov nasledujú najkrajšie vodopády sveta-Iguazú. Na záver mesto, ktoré treba aspoň raz v živote zažiť – Rio de Janeiro. Táto poznávačka, je určená pre tých, ktorí chcú veľa vidieť, spoznať, zažiť najkrajšie túry a nevláčiť sa z ťažkým batohom. Po celý čas sme ubytovaný v hoteloch a penziónoch. Stanovanie je minulosť. To aj kvôli extrémne limitovanému počtu stanov v parku Torres del Paine v Čile. 

Foto mar./apr.  2023: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/9251152
Foto nov.dec. 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/9836503
Foto mar./apr. 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8330033
Foto febr. 2020: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/6038250
Foto marec 2019: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/5167703
Foto november 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4823382
Foto marec 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4196145
Foto z roku 2017: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/2782491

Najbližší termín : 16./17. nov. – 4./5.dec.2024

Podrobnejší itinerár

1.deň. Večerný odlet z Viedne – , či cez Frankfurt, Madrid alebo Paríž. Záleží vždy od aktuálnej ponuky. Nočný prelet cez oceán.

2.deň. Ranný prílet do Argentíny. Ubytovanie v hotely v centre. Buenos Aires patrí k najkrajším veľkomestám sveta. Za jeden a pol dňa spoznáme mnohé mimoriadne charakteristické miesta metropoly. Bývame v priamom centre. Prehliadku začneme budova kongresu, štvrť Recoleta, pompézny cintorín nielen s hrobom známej Evity. Múzeum krásnych umení so zbierkami svetových umelcov. Večerná atmosféra s tangom.  Jedinečná príležitosť zažiť najlepšiu profesionálnu tanečnú show

3.deň. Môžeme začať v najslávnejšej kaviarni-Café Tortoni.  Nevynecháme farebnú štvrť Boca, s domovským štadión Maradonu a miestami, kde sa zrodilo tango. Presun k prezidentskému palácu, Panteón, zrekonštruovaný moderný prístav Puerto Madero. Všetko tu dýcha vznešenou eleganciou. Prejdeme cez niektoré mestské parky. Pre vytrvalcov máme najstaršie metro na americkom kontinente, ktorým sa dovezieme k Národopisnému múzeu. Grandiózne expozície s unikátnymi kostrami dinosaurov a iné. V Buenos Aires  je naozaj z čoho vyberať.

4.deň. Včasným ranným letom ( 3hod.) letíme na juh, do El Calafate v Patagónii. Rovno na letisku preberáme autá z požičovne. Pochodový obed, penzión a pokračujeme na 80km vzdialený ľadovec Perito Moreno. Tento ľadovec je nesmierne fotogenický z mnohých úrovní. Ak sa stihne výletná loď, je to bonus, plavby pod modro bielo žiariace útesy. Pomerne často sa odlamujú kryhy  výšky až 50m. a vytvárajú dramatické divadlo. Z protisvahu máme jedinečnú možnosť obdivovať ľadovec z mnohých úrovní. Večer návrat do Calafate. Možnosť použitia kuchyne na prípravu jedla zo supermarketu. Samozrejme sú tu k dispozícii aj výborné reštaurácie. Urobíme registráciu na zajtrajší vstup, do národného parku.

5.deň.  Jazda pampou, prechod cez hranicu do chilského národného parku Torres del Paine (cca 3,5 hod). Prísna kontrola na hraniciach je na potraviny.   Mojou  snahu je ubytovanie v blízkosti parku, v horšom prípade v 120km vzdialenom meste, Puerto Natales. Pokračujeme vstupujeme do parku. Scenérie najslávnejšej čílskej horskej oblasti, vyhlásenej UNESCOm, za najkrajší národný park Južnej Ameriky. V tento deň, absolvujeme krátke vychádzky od vozidiel, na viaceré vyhliadky, odkiaľ ponad hladiny jazier, môžeme pozorovať meniace sa scenérie hôr a patagónskej oblohy. Neskôr presun na  penzión, pravdepodobne v do Puerto Natales (cca 1,5 hod). Nákup potravín a príprava pred dlhším zajtrajším  trekom.

6.deň. Po skorých raňajkách odchod  do N.P. Torres del Paine.   Celodenná exkurzia údolím, pod slávne veže Torres del Paine. Po návrate jazda nazad k hranici a pokračujeme do Argentínskeho Calafate. Pravdepodobne pozdný návrat.

7.deň. Po raňajkách odovzdávame autá z požičovne. Nastúpime na autobus a presun pampou, do oblasti N.P. Los Glaciáres – mestečko El Chaltén je vzdialené 2,5 h. Cestou už pozorujeme pekné scenérie pampy a približujúce sa horizonty vzdialených hôr. Divoké lamy a pštrosy ňandú, kone a ovce. Príchod a ubytovanie v chatkách, alebo v penzióne hotelového charakteru.

8.deň. Každé jasné ráno za svitania nepremeškáme výstup na neďaleký  kopec na ,, Vyhliadkou kondorov“. Najlepšia scenéria Patagónie, možno aj Vášho života je na tieto hory za východu slnka! Po raňajkách už výlet do údolia najslávnejšej patagónskej hory ,,Cerro Tore“ – bizarný prírodný obelisk, skalná ihla vysoká 1,5 kilometra. Pre horolezcov z celého sveta je táto vetrami bičovaná, často oladnená múza, mimoriadne cenená výzva. Tu sa vieme otočiť a vrátiť v pohode do Calafate. Vytrvalci však pokračujú k masívu dominanty celého pohoria – Fitz Roy. Trojuholníkový okruh ukončíme asi po 7hodinách v El Chalténe štandardne, v niektorej z reštaurácií.

9.deň. Ráno vyrážame na ďalší mimoriadny trek a to až pod ľadovce na úpätí Fitz Roy, k lagúne ,,De los tres“. Hoc sa vraciame rovnakou cestou, nebudete sa vedieť nabažiť pohľadov na túto ,,korunu Patagónskej prírody“ gigantických žulových zubov, ktoré dominujú ďaleko, nad zvlnenou pampou. Výhodou tejto oblasti je že, v klimaticky premenlivej Patagónii, v každom počasí si užívame pohodu penziónu, reštaurácií a viacerých turistických či potravinových obchodov. Ovocie a argentínske vína sú nám stále k dispozícii.

10.deň. Exkurzia na málo známu o to krajšiu vyhliadku ,,Loma de Tumbado“ s južným pohľadom na horské dominanty a údolia pod nami. Pokiaľ má niekto snahu prejsť sa po rozvrásnenom ľadovci, miestne cestovky ponúkajú ľadovec Viedma“.

11.deň. Tento deň máme ako rezervu. Ak nám už doteraz všetko vyšlo, je tu možnosť výlet v podhorí na koňoch  alebo na bajkoch, tesne za hranicami národného parku s miestnou cestovkou. Krásne iné pohľady na túto horskú super oblasť.  V neposlednom rade je tu aj možnosť, dať si hodinový rafting na divokej rieke Fitz Roy.  Večerným autobusom návrat do El Calafate.

12.deň. Ranným lietadlom odlietame z Calafate do Buenos Aires a ďalším lietadlom do Puerto Iguazú. Razpm sme v subtropickom pásme. Večer máte poslednú možnosť dať si argentínsky biftek, avšak aj pre vegetariánov sú výborné gurmánske možnosti. 

13.deň.  Ráno vyrážame k vodopádom Iguazú na rozsiahlejšej, argentínskej strane. Vyhliadkové chodníky na rôznych úrovniach, sú zárukou mimoriadneho zážitku.  Po návrate a obede sa cez hranicu na moste presunieme do Brazílie.  Ubytujeme sa  v pokojnej parkovej časti Foz do Iguazú. Relax pri bazéne. 

14.deň. Ráno odchádzame k rozsahom menšej, brazílskej strane vodopádov. Taktiež ideálna možnosť letieť helikoptérou nad vodopádmi. Začíname v  blízkom ,,Vtáčom parku“. Niekoľko veľkých priechodných voliér s predstaviteľmi rozmanitého farebného sveta operencov, od kolibríkov, cez veľké ary, až po vzácne harpyje pralesné. Moderné a ekologické. Brazílska strana, to sú celkom iné pohľady na vodopády Iguazú. Znova Vám vyrazia dych z prehľadnejšej strany vodopádov. Možnosť letieť helikoptérou, alebo jazda motorovým člnom do perejí, rovno pod spenené vodopády tzv. Diablovho hrtana.

15.deň. Poludňajším letom presun prelet do Ria. Ubytujeme sa v štvrti Copacabána. Bývame v hotely v blízkosti metra, 400m. od pláže. V Riu  nemáme naponáhlo. V tento deň sa zžijeme s Copacabánou. Atmosféru pláže a mesta umocní typický miešaný drink – Caipiríňa. Večerný život na jednej z najznámejších pláží sveta je intenzívny. 

16.deň. V tento deň nás očakáva vertikálny rozmer, uvidieť mesto zhora. Po raňajkách presun na horu Corcovádo, aby sme pod žehnajúcimi rukami sochy Krista Spasiteľa, uvideli  mnoho z neopakovateľných pohľadov na Rio z nadhľadu. Po 1,5 hodine úžasných pohľadov na mesto hôr, zálivov a zelene, zostúpime k mikrobusu. Ďalší presun pod Slávnu ,,Homoľa cukru – ,,Pao de azucar“. Nové, stále nesmierne  impresívne pohľady. More, zálivy a do vegetácie vnorené ,,mesto Bohov“. Oproti v diali je  socha žehnajúceho Krista. Jedna z najkrajších mestských scenérií sveta. Jedinečné prostredie. Aktívnejší účastníci nemusia už použiť lanovku. Z medzi-stanice lanovky, zostúpime turisticky zaujímavým pralesným chodníčkom. Pravidelne na ňom vídame opičky kosmany, ktoré sú zvieracím maskotom Ria. Po príchode dole, sa hodinku zvlažíme vo vlnách Atlantiku, na úžasnej plážičke ,,Praia vermelha“. Pokračujeme sa do centra, obed a zájdeme do ,,Múzea zajtrajška“, Spoznáme historické nábrežie a vstúpime na portugalskú plachetnicu galeónu, ale aj modernú ponorku. Ďalšou blízkou atrakciou je AquaRio- teda morské aqvárium a najväčšie etno grafity na svete. Nábrežie aj centrum Ria pulzuje životom. Návrat metrom- možno až večer. 

17.deň. Vrátime do centra – Cinelandia, Teatro municipal s možnosťou exkurzie do pompéznych priestorov mestského divadla o 11. alebo 13h, secesná ,,Confiteria Colombo“, Carioca, avangardná metropolitná katedrála Sao Sebastián,  a v neposlednom rade – schodisko Salarón. Program sa v jednotlivé dni môže poprehadzovať. Záleží aj od počasia. 
Vždy sa snažím záujemcom sprostredkovať aj  futbalový zápas na olympijskom štadióne Maracaná, alebo ísť do klubu na vystúpenia karnevalových a národných tanečných predstavení ,,Ginga tropical“. Rozhoduje dĺžka pobytu na záver.

17.deň. Vrátime do centra – Cinelandia, Teatro municipal s možnosťou exkurzie do pompéznych priestorov mestského divadla v svojej konkurujúcej Parížskej opere. , Secesná ,,Confiteria Colombo“, Carioca, avangardná metropolitná katedrála Sao Sebastián,  a v neposlednom rade – schodisko Salarón. Program sa v jednotlivé dni môže poprehadzovať. Záleží aj od počasia. 
Vždy sa v Riu snažíme záujemcom sprostredkovať aj  futbalový zápas na olympijskom štadióne Maracaná, alebo ísť do klubu na vystúpenia karnevalových a národných tanečných predstavení ,,Ginga tropical“.

18 a 19.deň. V nádhernom Riu, je mnoho ďalších možností – Pláž Ipanema si prejdeme v tieni stromov a občasným vnorením do vĺn. Reštaurácia v pevnosti medzi Ipanemou a Copacabánou. Atmosféra športu na  plážach Ria s plážovým futbalom a volejbalom, bežcami, bicyklami a korčuliarmi.  Exkurzia Atlantským pralesom na  horu Pedra Bonita s nádherou panorámou mesta a prírody. Možnosť zletieť nadol tandem paraglajde s doletom na pláž v luxusnej štvrti Sao Conrado – tam aj smeruje a spoločne na prázdne pláže.  Rio so svojimi 39km2 národného parku Tijuca, je veľkomestom, s najväčším mestským parkom na svete.  Posledné predpoludnie rozlúčková botanická záhrada,… alebo pláž. Večerný odlet do Európy.     20.deň. návrat do Európy. 


Predaj leteniek:  
Ceny balíka všetkých 9 leteniek od pandémie vzrástli. Orientačne –  cca 2 050€,  v Európa – Argentína. Buenos Aires- Patagónia tam a späť. BA-Iguazú Arg., Iguazú Braz–Rio. Rio-Európa. Nákup leteniek prebieha koordinovane vždy v najvhodnejších cenových reláciách. Rezervácie  prebiehajú vždy koordinovane so mnou, avšak platba ide priamo na účet predajkyni leteniek. Je ňou Cestovná agentúta Travel link Pani Andrea Jaglič  andrea.jaglic@tucan.sk. V prípade záujmu o vyššiu triedu ako economy, stačí oznámiť. Cena vašich leteniek nie sú mnou nijak navyšované a máte ich celý čas pod vlastnou kontrolou. Ceny súhrnu leteniek sprievodcu sa neskôr rozrátajú počtom účastníkov.

Cena za služby sprievodcu:
honorár sprievodcu a diéty. Pri počte  8 účastníkov až 12, je to 700€ pri obvyklej dĺžke pobytu 20 dní. Pri počte 6- je to 800€ a napr. pri počte 3 je to 1200€. + 50€ je pomerná čiastka na diéty a vstupy sprievodcu. Sprievodca zorganizuje a zariadi aj všetku potrebné náležitosti potrebné pre chod poznávacej cesty .

Cena vašej cesty:
je súhrn nákladov na letenky, ubytovania, vstupy, vašu konzumáciu, prenájom áut a verejnú dopravu, konzumáciu a náklady na sprievodcu rozdelené počtom účastníkov.  Rátajte 4 500€ možno mierne viac .

Organizácia:
Spoločná pozemná preprava privátna či verejná (busy, metro) taxíky, všetky ubytovania v hoteloch a penziónoch. Prevažne v 2 posteľových izbách s kúpeľnou.  Ak si želáte vyslovene 1 posteľové, toto mi oznámte vopred. Pri prenájme áut v Patagónii je potrebné brať v úvahu, že si sami šoférujeme prenajaté autá. Dvaja v každom aute, môžu byť vodiči.

Špecifikácia nákladov na mieste:
Vstupy do Národných parkov,  múzeá a 2 lanovky cca 150€, podľa aktuálneho kurzu. Ceny približne:  ARGENTÍNA – Ľadovec Perito Moreno 20€, plavba loďou k ľadovcu 20€ , Vodopády Iguazú 25€. BRAZÍLIA – Vodopády Iguazú 25€ + vtáčí park 15€, let helikoptérou 100€, Vstupy v Riu: Múzeum Zajtrajška 10€, vstup na Corcovádo 12€, lanovka na Cukrovú Homolu 28€.     Dobrovoľné aktivity : Let helikoptérou nad Riom od 140€,v Iguazú 100€. zápas na  štadióne Maracaná 50€, divadlo brazílskeho tanca 55€, Teatro Municipal v Riu 5€.. Pre účastníkov nad 60 rokov alebo ŤZP niekde zľavy.

Patagónia patrí k tým najdrahším turistickým destináciám v Južnej Amerike. Najmä jej čílska časť. Mojim cieľom je pobyt na tejto výnimočnej kombinácii najkrajších miest pripraviť pre štandardnú slovenskú peňaženku. V tomto programe nie je ,,prázdna vata“- žiadne slabé miesto, to neskôr sami potvrdíte. Ceny za posteľ v turistických penziónoch s raňajkami sú od 25-40€ na noc. Vychádzam z poslednej skúsenosti jar 2023. V Čile v blízkosti parku aj ubytovanie výrazne drahšie. Lacnejšie v Puerto Natáles je vzdialené 120km.  Väčšina vašich platieb v reštauráciach a obchodoch sú realizovateľné kredit. kartami.  Mierne lepšie sa uplatní VISA, ako Mastercard, tiež debetné aj kreditné karty.

Konzumácia:
Skromnejší turista nech ráta 20 €/deň v reštauráciách a nákupoch pri štandardnej konzumácii. Občas sme použili kuchyne v penziónoch, suroviny a víno zo supermarketov, občas si doprajete argentínsky biftek. Penzióny a hotely ktoré používame ponúkajú raňajky. Jedine prvý hotel v Buenos Aires raňajky neponúka. Niekde sú raňajky vo forme neobmedzenej, niekde skromné. V Buenos Aires, Iguazú a Riu je široká ponuka bufet-reštaurácií, kde platíte za váhu jedla podľa výberu. Tu sa dá najesť veľmi prehľadne, kvalitne, už od 10€. V Patagónii sú len reštaurácie klasické, nie tak lacné.  Kuchyňa v penzióne v El Chalténe 4 dni je k dispozícii.

K vysvetleniu:
Prečo nezaraďujeme do programu slávne geografické pojmy ako Ohňová zem a Ushuaia? Jednoducho preto, lebo tieto miesta sa ostatnému v tejto ponuke nevyrovnajú.    Tiež obmedzený čas vašich dovoleniek. Iguazú a Rio sú veľmi  zaujímavé ,,highlighty“ .  Tiež fakt, že tropické pásmo je ideálnejšie na záverečný týždeň. Ak je niekto limitovaný kratším časom, môže si skrátiť pobyt a odletieť z Buenos Aires 13.deň. Cena zájazdu sa o to poníži. Pre zberateľov pečiatok v pase ponúkam 3. deň ako individuálnu fakultatívnu možnosť zájsť do Uruguayského mestečka na opačnej strane zálivu – Colonia Sacramento. Avšak stratu veľkolepého Buenos Aires o ktorú by ste prišli, Vám tento výlet určite nenahradí. Paraguajské mesto Ciudad del Este, ktoré je blízko  Iguazú navštívime len, ak si to vyslovene budete želať. Jedná sa o rušnú mestskú obchodnú ulicu bezcolnej zóny. Nič čo by turistu z Európy príjemne oslovilo.