To najkrajšie z Patagónie, vodopády Iguazú a Rio

Jedná sa o výnimočnú kombináciu viacerých z najkrajších miest v Južnej Amerike. Na úvod elegantná metropola Buenos Aires, dva celosvetovo slávne národné parky Patagónie s ľadovcami a bizarnými skalnými vežami, ktoré lákajú nielen horolezcov ale aj turistov z celého sveta. Po tejto oblasti horských superlatívov a ľadovcov nasledujú najkrajšie vodopády sveta Iguazú. Na záver mesto, ktoré treba aspoň raz v živote zažiť- Rio de Janeiro. Zájazd je určený pre tých, ktorí chcú vela vidieť, spoznať, zažiť treky,  nevláčiť sa z ťažkým batohom. Po celý čas sme ubytovaný v hoteloch a penziónoch. 

Foto mar./apr. 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8330033
Foto febr. 2020: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/6038250
Foto marec 2019: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/5167703
Foto november 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4823382
Foto marec 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4196145
Foto z roku 2017: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/2782491

Termíny:
20.nov. – 9.dec.2022 a 16.marec/ 3./4.apríl 2023 a 29nov.-17. dec. 2023
Tieto mesiace sú vhodné mesiace na túto destináciu. Sú menej turisticky exponované.

Letenky: 
Ceny balíka všetkých 10 leteniek v súčasnosti vzrástli až o 30%  od 2 050€-20350€  Európa – Argentína. Buenos Aires- Patagónia tam a späť. BA-Iguazú, Iguazú–Rio. Rio- Európa.  Nákup leteniek prebieha koordinovane vždy v najvhodnejších cenových reláciách, platbou každého účastníka priamo u oficiálnej predajcu leteniek s ktorou roky spolupracujeme. Cena vašich leteniek nie je nijak navyšované a máte ich celý čas pod vlastnou kontrolou.

Predaj leteniek: 
Rezervácie  prebiehajú vždy koordinovane so mnou, avšak platba ide priamo predajcovi leteniek, Pani Andrea Jaglič  andrea.jaglic@tucan.sk

Cena zájazdu: 
2090,-€ a verní účastníci -100,-€

Cena zájazdu zahrňuje:
všetka spoločná pozemná preprava privátna či verejná (busy, metro) taxíky, všetky ubytovania v hoteloch a penziónoch. Prevažne v 2 posteľových izbách s kúpeľnou.  Ak si želáte vyslovene 1 posteľové, toto mi oznámte vopred. Rozdiel sa dopláca. Cena zájazdu tiež zahrnuje aj náklady na letenky, diéty a honorár mňa, ako sprievodcu.

Cena nezahrňuje:
Vstupy do Národných parkov, katamarán,  múzeá a 2 lanovky cca 150€ podľa aktuálneho kurzu. Vyhliadkové lety helikoptérou nad Iguazú a Riom.  Tieto platby si platíte na mieste sami. Ceny približne: ČILE – N.P. Tores del Paine 35 €, ARGENTÍNA – Ľadovec Perito Moreno 20€, plavba loďou k ľadovcu 20€ , Vodopády Iguazú 25€. BRAZÍLIA – Vodopády Iguazú 25€ + vtáčí park 15€, let helikoptérou 120€, Vstupy v Riu: Múzeum Zajtrajška 10€ , vstup na Corcovádo 12€, lanovka na Cukrovú Homolu 28€,.Let helikoptérou nad Riom 140€, Dobrovoľné atrakcie: zápas na  štadióne Maracaná 50€, divadlo brazílskeho tanca 55€ ,Teatro Municipal 5€.. Pre účastníkov nad 60 rokov alebo ŤZP zľavy


Podrobnejší itinerár

1.deň. Večerný odlet z Viedne – , či cez Frankfurt, Madrid alebo Paríž. Nevylučujeme ani ekonomicky výhodný let cez Toronto. Záleží vždy od aktuálnej ponuky. Nočný let cez oceán.

2.deň. Po výmena peňazí bytovanie v hotely v centre. Buenos Aires patrí k najšarmantnejším veľkomestám. Za jeden a pol dňa spoznáme mnohé mimoriadne charakteristické miesta metropoly. Bývame neďaleko obelisku, v priamom centre. Začneme prehliadku metropoly. Postupne budova kongresu, štvrť Recoleta, pompézny cintorín nielen s hrobom Evity. Možno aj múzeum krásnych umení so zbierkami svetových umelcov. Večerná atmosféra. vedľa Teatro Colón možnosť zájsť si do divadla tanca na profesionálnu tanečnú show. Toto je len predzvesťou nasledujúceho dňa.

3.deň. Môžeme začať v najslávnejšej kaviarni-Café Tortoni, Nevynecháme farebnú štvrť Boca s domovským štadión Maradonu, a prístavom, kde sa zrodilo tango. Presun k prezidentskému palácu, Panteón, zrekonštruovaný moderný prístav Puerto Madero. Všetko tu dýcha vznešenou eleganciou. Prejdeme cez niektoré mestské parky. Pre vytrvalcov aj Národopisné múzeum s unikátnymi kostrami dinosaurov a iné možnosti. V Buenos Aires  je z čoho vyberať.

4.deň. Ranným letom prelietame ( 3hod.) na juh, do El Calafate v Patagonii. Na letisku prevezmeme v požičovni rezervované autá. Po zložení sa v penzióne, obed a odpoludňajší výlet na 90km vzdialený ľadovec Perito Moreno. Tento ľadovec je nesmierne fotogenický z mnohých úrovní. Na úvod plavba výletnou loďou pod jeho bielo žiariace útesy. Pomerne často sa odlamujú kryhy  výšky aj 50m. a vytvárajú dramatické divadlo. Po návrate do Calafate večer, máme  možnosť použitia kuchyne, nielen tu. Samozrejme sú tu k dispozícii aj výborné reštaurácie.

5.deň.  Ráno presun pampou cez hranicu do chilského národného parku Torres del Paine (cca 3,5 hod).    Po registrácii a zaplatení vstupu v USD, pokračujeme vstupujeme do parku. Scenérie najslávnejšej čílskej horskej oblasti vyhlásenej UNESCOm za najkrajší národný park Južnej Ameriky. V tento deň, len krátke vychádzky od vozidla, na viaceré vyhliadky, odkiaľ ponad hladiny jazier, môžeme pozorovať neopakovateľné,  meniace sa scenérie hôr a patagónskej oblohy. Neskôr presun do Puerto Natales (cca 1,5 hod). Nákup potravín a príprava pred dlhším zajtrajším  trekom. Relax v reštaurácii alebo lacnejšie aj v kuchynke na penzióne, pri vlastnom nákupe a výbornom čílskom víne.

6.deň. Po skorých raňajkách odchod  do N.P. Torres del Paine.   Celodenná exkurzia údolím, pod slávne veže Torres del Paine. Po návrate dole sa odoberieme k hranici a pokračujeme do Argentínskeho Calafate. 

7.deň. Po raňajkách presun pampou do oblasti N.P. Los Glaciáres – mestečko ElChaltén 2,5 h. Pozorujeme pekné scenérie , divoké lamy a pštrosy ňandú. Príchod a ubytovanie v chatkách po 2a2, ak sa zadarí táto obľúbená rezervácia, alebo v penzióne hotelového charakteru.

8.deň. Každé jasné ráno za svitania, výstup na neďaleký  kopec na ,, vyhliadkou kondorov“. Najlepšia pohľad zájazdu, možno aj Vášho života, na hory za východu slnka! Po raňajkách už výlet do údolia najslávnejšej patagónskej hory ,,Cerro Tore“ – bizarný prírodný obelisk, skalná ihla vysoká 1,5 kilometra. Pre horolezcov z celého sveta je táto vetrami bičovaná, často oladnená mimoriadne cenená výzva. Odtiaľ pokračujeme k masívu dominanty celého pohoria – Fitz Roy. Trojuholníkový okruh ukončíme asi po 7hodinách v El Chalténe v niektorej z reštaurácií. Samozrejme je tu možnosť aj skráteného rozdelenia si treku na dva dni.

9.deň. Ráno vyrážame na ďalší mimoriadny trek a to až pod ľadovce na úpätí Fitz Roy, k lagúne ,,De los tres“. Hoc sa vraciame rovnakou cestou, nebudete sa vedieť nabažiť pohľadov na túto ,,korunu Patagónskej prírody“ gigantických žulových zubov, ktoré dominujú na stovky kilometrov nad argentínskou pampou. Výhodou tejto oblasti, je že tu klimaticky v premenlivej Patagónii,  nestanujeme a v každom počasí si užívame pohodu penziónu, reštaurácií a viacerých turistických či potravinových obchodov. Ovocie a argentínske vína sú nám stále k dispozícii.

10.deň. Tento deň rezerva. Ak nám už doteraz všetko vyšlo, je tu možnosť ísť na kone alebo na bajky urobiť si výlet tesne za hranicami národného parku s miestnou cestovkou. krásne pohľady na túto horskú super oblasť. Večerným autobusom návrat do El Calafate.

11.deň. Po raňajkách, rovno na letisko. Poludňajším  lietadlom odlietame do Bariloche. Mesto je výkladnou skriňou severnej Patagónie – Zermatt Južnej Ameriky. Mesto , ktoré sa oplatí zažiť.

12.deň. V tento deň absolvujeme parádnu túru. Lanovkou na horu Cerro Catedral. Je to hora s najviac zjazdovkami na kontinente, to ovšem v zimnom období. Mi pokačujeme hrebeňovkou do vedľajšieho údolia červenej žuly. Desiatky skalných veží dalo názov masívu Cerro Catedral. Zostup lesmi a jazernou krajinou. Návtrat do mesta a večerný odlet do Bueinos Aires. Presun do nášho hotela v centre. Ešte raz atmosféra večernej metropoly. Prenocujeme poriadne unavený.

13.deň. Ranným lietadlom odlietame z Buenos Aires do Puerto Iguazú. Sme v subtropickom pásme. Zložíme sa  v penzióne, rýchly obed a vyrážame k vodopádom. Bez otáľania pokračujeme k vodopádom k prehliadke rozsiahlejšej, argentínskej strany vodopádov. Vyhliadkové chodníky na rôznych úrovniach sú zárukou mimoriadneho zážitku. Odpoludnia tu býva menej návštevníkov, čo je výhoda. Večer máte poslednú možnosť dať si argentínsky biftek, avšak aj pre vegetariánov sú tu výborné gurmánske možnosti. 

14.deň. Ráno opustíme Argentínu.  Prejdeme do Brazílie a v pokojnej parkovej časti Foz do Iguazú sa ubytujeme. Odchádzame k menšej, brazílskej strane vodopádov. Taktiež ideálna možnosť letieť helikoptérou nad vodopádmi. Začíname v  blízkom ,,Vtáčom parku“. Niekoľko veľkých priechodných voliér s predstaviteľmi rozmanitého farebného sveta operencov od kolibríkov, cez veľké ary, až po vzácne harpyje pralesné. Moderné a ekologické. Z Brazílie zažijeme nové pohľady na vodopády Iguazú. Znova Vám vyrazia dych. Možnosť letieť helikoptérou, alebo jazda motorovým člnom do perejí , rovno pod spenené vodopády tzv. Diablovho hrtana.

15.deň. Dopoludňajším letom presun prelet do Ria. Ubytujeme sa v štvrti Copacabána. Bývame v hotely v blízkosti metra, 400m. od pláže. V Riu  nemáme naponáhlo. V tento deň sa zžijeme s Copacabánou. Atmosféru pláže a mesta umocní typický miešaný drink – Caipiríňa.

16.deň. V tento deň nás očakáva vertikálny rozmer, uvidieť mesto zhora. Po raňajkách presun na horu Corcovádo, aby sme pod sochou Krista spasiteľa uvideli navôkol mnoho z neopakovateľných pohľadov na Rio. Po 1,5 hodine úžasných pohľadov na mesto hôr, zálivov a zelene, zostúpime k mikrobusu. Ďalší presun pod Slávnu ,,Homoľa cukru – Pao de azucar“. Inakšie a stále nesmierne  impresívne pohľady, podobne ako predtým z Corcováda. More, zálivy a do vegetácie vnorené ,,mesto Bohov“. Oproti v diali – socha žehnajúceho Krista. Jedna z najkrajších mestských scenérií sveta. Jedinečné prostredie. Aktívnejší účastníci nemusia už použiť lanovku. Od polovičky hory, zostúpime turisticky zaujímavým pralesným chodníčkom. Pravidelne na ňom vídame opičky kosmany, ktoré sú zvieracím maskotom Ria. Po príchode sa hodinku zvlažíme vo vlnách Atlantiku, na úžasnej plážičke Praia vermelha. Prevezieme sa do centra a zájdeme do ,,Múzea zajtrajška“, Prejdeme si historické nábrežie a vstúpime na portugalskú plachetnicu galeónu ale aj modernú ponorku.

Vraciame sa znova podľa stupňa Vašej únavy, možno až večer – bezpečným metrom. 

17.deň. Vrátime do centra – Cinelandia, Teatro municipal s možnosťou exkurzie do pompéznych priestorov mestského divadla o 11. alebo 13h, secesná ,,Confiteria Colombo“, Carioca, avangardná metropolitná katedrála Sao Sebastián,  a v neposlednom rade – schodisko Salarón. Program sa v jednotlivé dni môže poprehadzovať. Záleží aj od počasia. 
Vždy sa snažím záujemcom sprostredkovať aj  futbalový zápas na olympijskom štadióne Maracaná, alebo ísť do klubu na vystúpenia karnevalových a národných tanečných predstavení ,,Ginga tropical”. Rozhoduje dĺžka pobztu na záver.

18 a 19.deň. 
pobyt v nádhernom Riu, je tu mnoho možností- tandem paragliding nad v luxusnej štvrti, Sao Conrado, kde sú prázdne pláže. Pláž Ipanema si prejdeme v tieni stromov a občasným vnorením do vĺn. Obed v pevnosti medzi Ipanemou a Copacabánou. Blízka večerná  Copacabána s plážovím futbalom a volejbalom. Možnosť vystúpiť na stolovú horu Pedra da Gavea, atlantský prales, botanická záhrada,… Večerný odlet do Európy.

20.deň. návrat do Európy. 
––
Z tohto zájazdu najmä Patagónia patrí k tým najdrahším turistickým destináciám v Južnej Amerike. Mojim cieľom je pobyt na tejto výnimočnej kombinácii najkrajších miest pripraviť pre štandardnú slovenskú peňaženku. Ani v tomto zájazde nie je ,,prázdna vata”- žiadne slabé miesto, to neskôr sami potvrdíte. Ceny za posteľ v turistických penziónoch s raňajkami sú od 25-40€ na noc. Vychádzam z poslednej skúsenosti v marc 2022. Väčšina vašich platieb v reštauráciach a obchodoch sú realizovateľné kredit.kartami. V Čile je vhodné mať USD ktorú vedia v kash nahradiť miestnu menu. Mierne lepšie sa uplatní VISA ako Mastercard, debetné aj kreditné karty.

Konzumácia:
Skromnejší turista nech ráta 20 €/deň v reštauráciách a nákupoch pri štandardnej konzumácii. Občas sme použili kuchyne v penziónoch, suroviny a víno zo supermarketov, občas si doprajete argentínsky biftek. Penzióny a hotely ktoré používame ponúkajú raňajky. Jedine prvý hotel v Buenos Aires raňajk neponúka. Niekde sú raňajky vo forme neobmedzenej, niekde skromné. V Buenos Aires, Iguazú a Riu je široká ponuka bufet-reštaurácií, kde platíte rovnako, za váhu. Tu sa dá najesť prehľadne, kvalitne už od 10€. V Patagonii sú len reštaurácie klasické, nie tak lacné alebo kuchyňa v penzióne.

K vysvetleniu:
Prečo nezaraďujeme do zájazdu slávne geografické pojmy ako Ohňová zem a Ushuaia? Jednoducho preto, lebo tieto miesta sa ostatnému v tejto ponuke ani zďaleka nevyrovnajú. Tiež obmedzený čas vašich dovoleniek. Iguazú a Rio sú mnohonásobne zaujímavejšie highlity. Taktiež fakt, že tropické pásmo je ideálnejšie na záverečný týždeň. Ak je niekto limitovaný kratším časom, môže si skrátiť pobyt a odletieť z Buenos Aires 13.deň. Cena zájazdu sa o to poníži. Pre zberateľov pečiatok v pase ponúkam 3.deň ako individuálnu fakultatívnu možnosť zájsť do Uruguayského mestečka na opačnej strane zálivu–Colonia Sacramento. Avšak stratu veľkolepého Buenos Aires o ktorú by ste prišli Vám tento výlet určite nenahradí. Paraguayské mesto Ciudad del Este, ktoré je blízko  Iguazú navštívime len ak si to vyslovene budete želať. Jedná sa o obchodnú ulicu bezcolnej zóny. Nič čo by ste museli zažiť.