To najkrajšie z Patagónie, vodopády Iguazú a Rio

Jedná sa o výnimočnú kombináciu viacerých z najkrajších miest v Južnej Amerike. Na úvod elegantná metropola Buenos Aires, dva celosvetovo slávne národné parky Patagónie s ľadovcami a bizarnými skalnými vežami, ktoré lákajú nielen horolezcov ale aj turistov z celého sveta. Po tejto oblasti horských superlatívov a ľadovcov nasledujú najkrajšie vodopády sveta Iguazú. Na záver mesto, ktoré treba aspoň raz v živote zažiť – Rio de Janeiro. Táto poznávačka je určená, pre tých, ktorí chcú veľa vidieť, spoznať, zažiť treky a nevláčiť sa z ťažkým batohom. Po celý čas sme ubytovaný v hoteloch a penziónoch. 

Foto mar./apr.  2023: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/9251152
Foto nov.dec. 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/9836503
Foto mar./apr. 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8330033
Foto febr. 2020: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/6038250
Foto marec 2019: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/5167703
Foto november 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4823382
Foto marec 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4196145
Foto z roku 2017: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/2782491

Termíny:
nov./dec.  2024 a marec 2025
Tieto mesiace sú vhodné mesiace na túto destináciu. Sú menej turisticky exponované.

Predaj leteniek:  
Ceny balíka všetkých 10 leteniek v súčasnosti vzrástli až o 30%  od 2 050€-2350€  Európa – Argentína. Buenos Aires- Patagónia tam a späť. BA-Iguazú, Iguazú–Rio. Rio- Európa. Nákup leteniek prebieha koordinovane vždy v najvhodnejších cenových reláciách, platbou každého účastníka priamo u oficiálnej predajcu leteniek s ktorou roky spolupracujeme. Cena vašich leteniek nie je nijak navyšované a máte ich celý čas pod vlastnou kontrolou. Rezervácie  prebiehajú vždy koordinovane so mnou, avšak platba ide priamo predajcovi leteniek.

Cestovná agentúta Travel link Pani Andrea Jaglič  andrea.jaglic@tucan.sk

Cena súhrnne podstatných položiek cesty: 
1390,-€ , z toho cena služieb sprievodcu  je 700€   a verní účastníci -100,-€

Cena za služby sprievodcu:
honorár sprievodcu. Pri počte  8 účastníkov a viac je to 700€ pri obvyklej dĺžke pobytu 20 dní. Pri počte 6- je to 800€ a pri počte 3 je to 1200€.

Cena zahrňuje:
všetka spoločná pozemná preprava privátna či verejná (busy, metro) taxíky, všetky ubytovania v hoteloch a penziónoch. Prevažne v 2 posteľových izbách s kúpeľnou.  Ak si želáte vyslovene 1 posteľové, toto mi oznámte vopred. Rozdiel sa dopláca. Cena zájazdu tiež zahrnuje aj náklady na letenky, diéty a honorár mňa, ako sprievodcu.

Nezahrnuté náklady :
Vstupy do Národných parkov,  múzeá a 2 lanovky cca 150€ podľa aktuálneho kurzu. Vyhliadkové lety helikoptérou nad Iguazú a Riom.  Tieto platby si platíte na mieste sami. Ceny približne: , ARGENTÍNA – Ľadovec Perito Moreno 20€, plavba loďou k ľadovcu 20€ , Vodopády Iguazú 25€. BRAZÍLIA – Vodopády Iguazú 25€ + vtáčí park 15€, let helikoptérou 100€, Vstupy v Riu: Múzeum Zajtrajška 10€, vstup na Corcovádo 12€, lanovka na Cukrovú Homolu 28€.  Let helikoptérou nad Riom 140€, Dobrovoľné atrakcie: zápas na  štadióne Maracaná 50€, divadlo brazílskeho tanca 55€, Teatro Municipal 5€.. Pre účastníkov nad 60 rokov alebo ŤZP niekde sú príjemné zľavy.


Podrobnejší itinerár

1.deň. Večerný odlet z Viedne – , či cez Frankfurt, Madrid alebo Paríž. Záleží vždy od aktuálnej ponuky. Nočný let cez oceán.

2.deň. Ranný prílet. Ubytovanie v hotely v centre. Výhodná výmena peňazí. Buenos Aires patrí k najšarmantnejším veľkomestám. Za jeden a pol dňa spoznáme mnohé mimoriadne charakteristické miesta metropoly. Bývame  neďaleko obelisku, v priamom centre. Začneme prehliadku metropoly. Postupne budova kongresu, štvrť Recoleta, pompézny cintorín nielen s hrobom známej Evity . Možno aj múzeum krásnych umení so zbierkami svetových umelcov. Večerná atmosféra. vedľa Teatro Colón možnosť zájsť si do divadla tanca na profesionálnu tanečnú show. Toto je len predzvesťou nasledujúceho dňa.

3.deň. Môžeme začať v najslávnejšej kaviarni-Café Tortoni, Nevynecháme farebnú štvrť Boca s domovským štadión Maradonu, a prístavom, kde sa zrodilo tango. Presun k prezidentskému palácu, Panteón, zrekonštruovaný moderný prístav Puerto Madero. Všetko tu dýcha vznešenou eleganciou. Prejdeme cez niektoré mestské parky. Pre vytrvalcov aj Národopisné múzeum s unikátnymi kostrami dinosaurov a iné možnosti. V Buenos Aires  je z čoho vyberať.

4.deň. Včasnýn ranným letom  ( 3hod.) na juh, do El Calafate v Patagónii.  Po zložení sa v penzióne, obed a odpoludňajší výlet na 80km vzdialený ľadovec Perito Moreno. Tento ľadovec je nesmierne fotogenický z mnohých úrovní. Ak sa stihne plavba  plavba výletnou loďou, je to krásny bonus priblížiť sa pod bielo žiariace útesy. Pomerne často sa odlamujú kryhy  výšky až 50m. a vytvárajú dramatické divadlo. Po mnohých vysutých chodníkoch máme jedinečnú možnosť obdivovať ľadovec z mnohých úrovní. Po návrate do Calafate večer, máme  možnosť použitia kuchyne, nielen tu. Samozrejme sú tu k dispozícii aj výborné reštaurácie.

5.deň. Po raňajkách presun pampou do oblasti N.P. Los Glaciáres – mestečko El Chaltén 2,5 h. Pozorujeme pekné scenérie, divoké lamy a pštrosy ňandú. Príchod a ubytovanie v chatkách alebo v penzióne hotelového charakteru.

6.deň. Každé jasné ráno za svitania, výstup na neďaleký  kopec na ,, vyhliadkou kondorov“. Najlepšia pohľad Patagónie, možno aj Vášho života je na hory za východu slnka! Po raňajkách už výlet do údolia najslávnejšej patagónskej hory ,,Cerro Tore“ – bizarný prírodný obelisk, skalná ihla vysoká 1,5 kilometra. Pre horolezcov z celého sveta je táto vetrami bičovaná, často oľadnená mimoriadne cenená výzva. Tu sa vieme otočiť a vrátiť v pohode do Calafate. Vytrvalci však pokračujú k masívu dominanty celého pohoria – Fitz Roy. Trojuholníkový okruh ukončíme asi po 7hodinách v El Chalténe v niektorej z reštaurácií. Samozrejme je tu možnosť aj skráteného rozdelenia si treku na dva dni.

7.deň. Ráno vyrážame na ďalší mimoriadny trek a to až pod ľadovce na úpätí Fitz Roy, k lagúne ,,De los tres“. Hoc sa vraciame rovnakou cestou, nebudete sa vedieť nabažiť pohľadov na túto ,,korunu Patagónskej prírody“ gigantických žulových zubov, ktoré dominujú na stovky kilometrov nad argentínskou pampou. Výhodou tejto oblasti, je že tu klimaticky v premenlivej Patagónii,  v každom počasí si užívame pohodu penziónu, reštaurácií a viacerých turistických či potravinových obchodov. Ovocie a argentínske vína sú nám stále k dispozícii.

8.deň. Exkurzia na málo známu o to krajšiu vyhliadku Loma de Tumbado s južným pohľadom na horské dominanty a údolia pod nami. 

9.deň. Tento deň rezerva. Ak nám už doteraz všetko vyšlo, je tu možnosť výlet v podhorí na koňoch  alebo na bajkoch, tesne za hranicami národného parku s miestnou cestovkou. krásne pohľady na túto horskú super oblasť.  V neposlednom rade je tu aj možnosť dať si rafting na divokej rieke Fitz Roy.  Večerným autobusom návrat do El Calafate.

10.deň. Po raňajkách, rovno na letisko. Poludňajším  lietadlom odlietame do Bariloche. Mesto je výkladnou skriňou severnej Patagónie – Zermatt Južnej Ameriky. Atmpsféra mesta, parkov, katedrály a nábrežia . Množstvo cukrární a reštaurácií.  

11.deň. V tento deň absolvujeme parádnu túru. Lanovkou na horu Cerro Catedral. Je to hora s najviac zjazdovkami na kontinente, to ofšem funguje v zimnom období. My pokračujeme hrebeňovkou do vedľajšieho údolia červenej žuly. Desiatky skalných veží dalo názov masívu Cerro Catedral. Zostup lesmi a jazernou krajinou. Návrat do mesta mnohých vôní čokolády a skvelých reštaurácií.  Prenocujeme poriadne unavený.

12.deň. Ranným lietadlom odlietame z Bariloche do Buenos Aires a ďalším lietadlom do Puerto Iguazú. Sme v subtropickom pásme. Večer máte poslednú možnosť dať si argentínsky biftek, avšak aj pre vegetariánov sú tu výborné gurmánske možnosti. 

13.deň.  Ráno vyrážame k vodopádom Iguazú. na rozsiahlejšej, argentínskej strane. Vyhliadkové chodníky na rôznych úrovniach sú zárukou mimoriadneho zážitku.  Po návrate da penzión a obede  hranica, sme v Brazílii.  Ubytujeme sa  v pokojnej parkovej časti Foz do Iguazú. Relax pri bazéne. 

14.deň. Ráno odchádzame k menšej, brazílskej strane vodopádov. Taktiež ideálna možnosť letieť helikoptérou nad vodopádmi. Začíname v  blízkom ,,Vtáčom parku“. Niekoľko veľkých priechodných voliér s predstaviteľmi rozmanitého farebného sveta operencov od kolibríkov, cez veľké ary, až po vzácne harpyje pralesné. Moderné a ekologické. Z Brazílie zažijeme nové pohľady na vodopády Iguazú. Znova Vám vyrazia dych z prehľadnejšej druhej strany. Možnosť letieť helikoptérou, alebo jazda motorovým člnom do perejí , rovno pod spenené vodopády tzv. Diablovho hrtana.

15.deň. Dopoludňajším letom presun prelet do Ria. Ubytujeme sa v štvrti Copacabána. Bývame v hotely v blízkosti metra, 400m. od pláže. V Riu  nemáme naponáhlo. V tento deň sa zžijeme s Copacabánou. Atmosféru pláže a mesta umocní typický miešaný drink – Caipiríňa. Večerný život na jednej z najznámejších pláží sveta je intenzívny. 

16.deň. V tento deň nás očakáva vertikálny rozmer, uvidieť mesto zhora. Po raňajkách presun na horu Corcovádo, aby sme pod žehnajúcimi rukami sochy Krista spasiteľa, uvideli  mnoho z neopakovateľných pohľadov na Rio z nadhľadu. Po 1,5 hodine úžasných pohľadov na mesto hôr, zálivov a zelene, zostúpime k mikrobusu. Ďalší presun pod Slávnu ,,Homoľa cukru – Pao de azucar“. Nové, stále nesmierne  impresívne pohľady. More, zálivy a do vegetácie vnorené ,,mesto Bohov“. Oproti v diali je  socha žehnajúceho Krista. Jedna z najkrajších mestských scenérií sveta. Jedinečné prostredie. Aktívnejší účastníci nemusia už použiť lanovku. Od polovičky hory, zostúpime turisticky zaujímavým pralesným chodníčkom. Pravidelne na ňom vídame opičky kosmany, ktoré sú zvieracím maskotom Ria. Po príchode sa hodinku zvlažíme vo vlnách Atlantiku, na úžasnej plážičke Praia vermelha. Prevezieme sa do centra a zájdeme do ,,Múzea zajtrajška“, Prejdeme si historické nábrežie a vstúpime na portugalskú plachetnicu galeónu ale aj modernú ponorku.

Vraciame sa znova podľa stupňa Vašej únavy, možno až večer – bezpečným metrom. 

17.deň. Vrátime do centra – Cinelandia, Teatro municipal s možnosťou exkurzie do pompéznych priestorov mestského divadla o 11. alebo 13h, secesná ,,Confiteria Colombo“, Carioca, avangardná metropolitná katedrála Sao Sebastián,  a v neposlednom rade – schodisko Salarón. Program sa v jednotlivé dni môže poprehadzovať. Záleží aj od počasia. 
Vždy sa snažím záujemcom sprostredkovať aj  futbalový zápas na olympijskom štadióne Maracaná, alebo ísť do klubu na vystúpenia karnevalových a národných tanečných predstavení ,,Ginga tropical“. Rozhoduje dĺžka pobytu na záver.

18 a 19.deň. pobyt v nádhernom Riu, je tu mnoho možností- tandem paragliding nad v luxusnej štvrti, Sao Conrado, kde sú prázdne pláže. Pláž Ipanema si prejdeme v tieni stromov a občasným vnorením do vĺn. Obed v pevnosti medzi Ipanemou a Copacabánou. Blízka večerná  Copacabána s plážovím futbalom a volejbalom. Exkurzia atlantským pralesom na  horu Pedra Bonita ,s nádherou panorámou mesta a prírody pod sebou. Rio so svojimy 39km2 národného parku je mestom s najväčším maským parkom na svete.  Posledné predpoludnie ešte  botanická záhrada,… Večerný odlet do Európy.

20.deň. návrat do Európy. 
––
Z tohto poznávacieho cestovania, najmä Patagónia patrí k tým najdrahším turistickým destináciám v Južnej Amerike. Mojim cieľom je pobyt na tejto výnimočnej kombinácii najkrajších miest pripraviť pre štandardnú slovenskú peňaženku. Ani v tomto zájazde nie je ,,prázdna vata“- žiadne slabé miesto, to neskôr sami potvrdíte. Ceny za posteľ v turistických penziónoch s raňajkami sú od 25-40€ na noc. Vychádzam z poslednej skúsenosti v marc 2023. Väčšina vašich platieb v reštauráciach a obchodoch sú realizovateľné kredit. kartami.  Mierne lepšie sa uplatní VISA ako Mastercard, debetné aj kreditné karty.

Konzumácia:
Skromnejší turista nech ráta 20 €/deň v reštauráciách a nákupoch pri štandardnej konzumácii. Občas sme použili kuchyne v penziónoch, suroviny a víno zo supermarketov, občas si doprajete argentínsky biftek. Penzióny a hotely ktoré používame ponúkajú raňajky. Jedine prvý hotel v Buenos Aires raňajky neponúka. Niekde sú raňajky vo forme neobmedzenej, niekde skromné. V Buenos Aires, Iguazú a Riu je široká ponuka bufet-reštaurácií, kde platíte rovnako, za váhu. Tu sa dá najesť prehľadne, kvalitne už od 10€. V Patagonii sú len reštaurácie klasické, nie tak lacné alebo kuchyňa v penzióne.

K vysvetleniu:
Prečo nezaraďujeme do programu slávne geografické pojmy ako Ohňová zem a Ushuaia? Jednoducho preto, lebo tieto miesta sa ostatnému v tejto ponuke nevyrovnajú. Po poslednom pôsobení sme vymenili Čílske Torres del Paine za Bariloche. To z dôvodu nutnosti požičiavania áut z požičovne a najmä maratónu ich šoferovania. 2,5 dňa 1 000km, šoferovan, to pre  jediný trek v dĺžke 6 hodín je veľký nepomer,  s lotériou počasia.  Prenájom mikrobusu so šoférom je veľmi drahý.    Tiež obmedzený čas vašich dovoleniek. Iguazú a Rio sú veľmi  zaujímavé highlity .  Fakt, že tropické pásmo je ideálnejšie na záverečný týždeň. Ak je niekto limitovaný kratším časom, môže si skrátiť pobyt a odletieť z Buenos Aires 13.deň. Cena zájazdu sa o to poníži. Pre zberateľov pečiatok v pase ponúkam 3.deň ako individuálnu fakultatívnu možnosť zájsť do Uruguayského mestečka na opačnej strane zálivu–Colonia Sacramento. Avšak stratu veľkolepého Buenos Aires o ktorú by ste prišli Vám tento výlet určite nenahradí. Paraguayské mesto Ciudad del Este, ktoré je blízko  Iguazú navštívime len ak si to vyslovene budete želať. Jedná sa o obchodnú ulicu bezcolnej zóny. Nič čo by ste museli zažiť.