To najkrajšie z Patagónie, vodopády Iguazú a Rio

Jedná sa o výnimočnú kombináciu viacerých z najkrajších miest v Južnej Amerike. Na úvod elegantná metropola Buenos Aires, dva celosvetovo slávne národné parky Patagónie s ľadovcami a bizarnými skalnými vežami, ktoré lákajú nielen horolezcov ale aj turistov z celého sveta. Po tejto oblasti horských superlatívov a ľadovcov nasledujú najkrajšie vodopády sveta Iguazú. Na záver mesto, ktoré treba aspoň raz v živote zažiť- Rio de Janeiro. Zájazd je určený pre tých, ktorí chcú vela vidieť, spoznať, zažiť treky,  nevláčiť sa z ťažkým batohom. Po celý čas sme ubytovaný v hoteloch a penziónoch. 

Foto mar./apr. 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8330033
Foto febr. 2020: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/6038250
Foto marec 2019: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/5167703
Foto november 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4823382
Foto marec 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4196145
Foto z roku 2017: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/2782491

Termíny: 25.nov. – 13.dec.2022 a marec 2023

Mesiace november a feb/marec sú vhodné mesiace na túto destináciu. Sú menej turisticky exponované.

Letenky: Ceny balíka všetkých leteniek bývajú v rozmedzí  1485€ – 1690€  Európa – Argentína. Buenos Aires- Patagónia tam a späť. BA-Iguazú, Iguazú–Rio. Rio- Európa.  Nákup leteniek prebieha koordinovane vždy v najvhodnejších cenových reláciách, platbou každého účastníka priamo u oficiálnej predajcu leteniek s ktorou roky spolupracujeme. Cena vašich leteniek nie je nijak navyšované a máte ich celý čas pod vlastnou kontrolou.

Predaj leteniek: Rezervácie  prebiehajú vždy koordinovane so mnou, avšak platba ide priamo predajcovi leteniek, Pani Andrea Jaglič andrea.jaglic@tucan.sk

Cena zájazdu: 1790,-€ a verní účastníci 1690,-€

Cena zájazdu zahrňuje:
všetka spoločná pozemná preprava privátna či verejná (busy, metro) taxíky, všetky ubytovania v hoteloch a kempoch. Prevažne v 2 posteľových izbách s kúpeľnou a raňajkami.  Ak si želáte vyslovene 1 posteľové, toto mi oznámte vopred. Rozdiel sa dopláca. Cena zájazdu tiež zahrnuje aj náklady na letenky, diéty a honorár mňa ako sprievodcu.

Cena nezahrňuje:
Vstupy do Národných parkov, katamarán,  múzeá a lanovka cca 150€ podľa aktuálneho kurzu. Lety helikoptérou sú extra.  Tieto platby si platíte na mieste sami. Ceny približne: ČILE – N.P. Tores del Paine 30 €,    ARGENTÍNA – Ľadovec Perito Moreno 15€, plavba loďou k ľadovcu 20€ , Vodopády Iguazú 20€. BRAZÍLIA – Vodopády Iguazú 22€ + vtáčí park 12€, let helikoptérou 90€, Vstupy v Riu: Múzeum Zajtrajška 7€ , vstup na Corcovádo 9€, lanovka na Cukrovú Homolu 24€,.Let helikoptérou nad Riom 120€, Dobrovoľné atrakcie: zápas na  štadióne Maracaná 40€, divadlo brazílskeho tanca 55€ ,Teatro Municipal 5€.. Pre účastníkov nad 60 rokov alebo ŤZP zľavy


Podrobnejší itinerár

1.deň. Večerný odlet z Viedne – , či cez Mnichov, Madrid alebo Paríž. Záleží vždy od aktuálnej ponuky. Nočný let cez oceán.

2.deň. Po rannom prílete, výmena peňazí a ubytovanie v hotely v centre. Buenos Aires patrí k najšarmantnejším veľkomestám. Za jeden a pol dňa spoznáme mnohé mimoriadne charakteristické miesta metropoly. Bývame neďaleko obelisku, v priamom centre. Začneme prehliadku metropoly. Postupne budova kongresu, štvrť Recoleta, pompézny cintorín nielen s hrobom Evity. Možno aj múzeum krásnych umení so zbierkami svetových umelcov. Večerná atmosféra. vedľa Teatro Colón možnosť zájsť si do divadla tanca na profesionálnu tanečnú show. Toto je len predzvesťou nasledujúceho dňa.

3.deň. Môžeme začať v najslávnejšej kaviarni-Café Tortoni, Nevynecháme farebnú štvrť Boca s domovským štadión Maradonu, a prístavom, kde sa zrodilo tango. Presun k prezidentskému palácu, Panteón, zrekonštruovaný moderný prístav Puerto Madero. Všetko tu dýcha vznešenou eleganciou. Prejdeme cez niektoré mestské parky. Pre vytrvalcov aj Národopisné múzeum s unikátnymi kostrami dinosaurov a iné možnosti. V Buenos Aires  je z čoho vyberať.

4.deň. Ranným letom prelietame ( 3hod.) na juh, do El Calafate v Patagonii. Po zložení sa v penzióne, obed a odpoludňajší výlet na 90km vzdialený ľadovec Perito Moreno. Tento ľadovec je nesmierne fotogenický z mnohých úrovní. Na úvod plavba výletnou loďou pod jeho bielo žiariace útesy. Pomerne často sa odlamujú kryhy  výšky aj 50m. a vytvárajú dramatické divadlo. Po návrate do Calafate večer, máme  možnosť použitia kuchyne, nielen tu. Samozrejme sú tu k dispozícii aj výborné reštaurácie.

5.deň.  Ráno presun pampou cez hranicu do chilského národného parku Torres del Paine (cca 3,5 hod).    Po registrácii a zaplatení vstupu v USD, pokračujeme vstupujeme do parku. Scenérie najslávnejšej čílskej horskej oblasti vyhlásenej UNESCOm za najkrajší národný park Južnej Ameriky. V tento deň, len krátke vychádzky na viaceré vyhliadky, odkiaľ ponad hladiny jazier, môžeme pozorovať neopakovateľné,  meniace sa scenérie hôr a patagónskej oblohy. Neskôr odpoludnia,  presun do Puerto Natales (cca 1,5 hod). Nákup potravín a príprava pred dlhším zajtrajším  trekom. Relax v niektorej z reštaurácii alebo lacnejšie aj v kuchynke na penzióne pri výbornom čílskom víne.

6.deň. Po skorých raňajkách odchod  do N.P. Torres del Paine.   Celodenná exkurzia údolím, pod slávne veže Torres del Paine. Po návrate do nášho privátneho mikrobusu, sa odoberieme k hranici a pokračujeme do Argentínskeho Calafate. 

7.deň. Po raňajkách presun pampou do oblasti N.P. Los Glaciáres – mestečko Chaltén 2,5 h. Cestou vždy aj pozorujeme a zastavujeme aj vidíme pekné scenérie alebo divoké lamy a pštrosy ňandú. Príchod na poludnie,  ubytovanie v chatkách po 2a2, ak sa zadarí táto obľúbená rezervácia, alebo v penzióne hotelového charakteru.

8.deň. Každé ráno za svitania, ak sa pošťastí, výstup na neďaleký  kopecna ,, vyhliadkou kondorov“. Najlepšia pohľad zájazdu, možno aj Vášho života, na hory za východu slnka! Po raňajkách už výlet do údolia najslávnejšej patagónskej hory ,,Cerro Tore“ – bizarný prírodný obelisk, skalná ihla vysoká 1,5 kilometra. Pre horolezcov z celého sveta je táto vetrami bičovaná, často oladnená mimoriadne cenená výzva. Odtiaľ pokračujeme k masívu dominanty celého pohoria – Fitz Roy. Trojuholníkový okruh ukončíme asi po 7hodinách v El Chalténe v niektorej z reštaurácií. Samozrejme je tu možnosť aj skráteného rozdelenia si treku na dva dni. 

9.deň. Ráno vyrážame na ďalší mimoriadny trek a to až pod ľadovce na úpätí Fitz Roy, k lagúne ,,De los tres“. Hoc sa vraciame rovnakou cestou, nebudete sa vedieť nabažiť pohľadov na túto ,,korunu Patagónskej prírody“ gigantických žulových zubov, ktoré dominujú na stovky kilometrov nad argentínskou pampou. Výhodou tejto oblasti, je že tu klimaticky v premenlivej Patagónii,  nestanujeme a v každom počasí si užívame pohodu penziónu, reštaurácií a viacerých turistických či potravinových obchodov. Ovocie a argentínske vína sú nám stále k dispozícii. 

10.deň. Tento deň je celodenná rezerva. Ak nám už doteraz všetko vyšlo, je tu možnosť ísť na kone alebo na bajky urobiť si výlet tesne za hranicami národného parku s miestnou cestovkou. Tento výlet ponúka iné krásne pohľady na túto horskú super oblasť.

11.deň. Po raňajkách teraz busom vyrážame smer El Calafate, rovno na letisko. Odpoludňajším  lietadlom odlietame do Bueinos Aires. Presun do nášho hotela v centre. Ešte raz atmosféra večernej metropoly.

12.deň. Ranným lietadlom odlietame z Buenos Aires do Puerto Iguazú. Dvoma preletmi prekonáme 2 klimatické pásma a sme v subtropickom pásme. Zložíme sa  v penzióne, rýchly obed a vyrážame k vodopádom. Bez otáľania pokračujeme k vodopádom k prehliadke rozsiahlejšej, argentínskej strany vodopádov. Vyhliadkové chodníky na rôznych úrovniach sú zárukou mimoriadneho zážitku. Odpoludnia navyše tu býva menej návštevníkov čo je vždy výhoda. Večer máte poslednú možnosť dať si argentínsky biftek, avšak aj pre nás vegetariánov sú tu výborné gurmánske možnosti. 

13.deň. Ráno opustíme Argentínu.  Prejdeme do Brazílie a v pokojnej parkovej časti Foz do Iguazú sa ubytujeme. Odchádzame k menšej, brazílskej strane vodopádov. Najprv sa oplatí zájsť si do  blízkeho ,,Vtáčieho parku“. Niekoľko veľkých priechodných voliér s predstaviteľmi rozmanitého farebného sveta operencov od kolibríkov, cez veľké ary až po orly harpyje pralesné. Moderné a ekologické. Z Brazílie nové pohľady na vodopády Iguazú Vám znova vyrazia dych. Možnosť letieť helikoptérou, alebo jazda motorovým člnom do perejí , rovno pod spenené vodopády tzv. Diablovho hrtana.

14.deň. Dopoludňajším letom presun prelet do Ria. Ubytujeme sa v štvrti Copacabána. Bývame v hotely v blízkosti metra, 500m. od pláže. V Riu  nemáme naponáhlo. V tento deň sa zžijeme s Copacabánou. Atmosféru pláže a mesta umocní typický miešaný drink – Caipiríňa.

15.deň. V tento deň nás očakáva vertikálny rozmer, uvidieť mesto zhora. Po raňajkách presun na horu Corcovádo, aby sme pod sochou Krista spasiteľa uvideli navôkol mnoho z neopakovateľných pohľadov na Rio. Po 1,5 hodine úžasných pohľadov na mesto hôr, zálivov a zelene, zostúpime k mikrobusu. Ďalší presun pod Slávnu ,,Homoľa cukru – Pao de azucar“. Inakšie a stále nesmierne  impresívne pohľady, podobne ako predtým z Corcováda. More, zálivy a do vegetácie vnorené ,,mesto Bohov“. Oproti v diali – socha žehnajúceho Krista. Jedna z najkrajších mestských scenérií sveta. Jedinečné prostredie. Aktívnejší účastníci nemusia už použiť lanovku. Od polovičky hory, zostúpime turisticky zaujímavým pralesným chodníčkom. Pravidelne na ňom vídame opičky kosmany, ktoré sú zvieracím maskotom Ria. Po príchode sa hodinku zvlažíme vo vlnách Atlantiku, na úžasnej plážičke Praia vermelha. Prevezieme sa do centra a zájdeme do ,,Múzea zajtrajška“, Prejdeme si historické nábrežie a vstúpime na portugalskú plachetnicu galeónu ale aj modernú ponorku. 

Vraciame sa znova podľa stupňa Vašej únavy, možno až večer – bezpečným metrom. 

16.deň. Vrátime do centra – Cinelandia, Teatro municipal s možnosťou exkurzie do pompéznych priestorov mestského divadla o 11. alebo 13h, secesná ,,Confiteria Colombo“, Carioca, avangardná metropolitná katedrála Sao Sebastián,  a v neposlednom rade – schodisko Salarón. Program sa v jednotlivé dni môže poprehadzovať. Záleží aj od počasia. 

17.deň. Dopoludnia začneme na pláži Sao Conrado, v luxusnej štvrti, kde sú vtedy ešte práydne pláže. Neskôr presun na slávnu pláž Ipanema. Prejdeme si ju v tieni stromov a občasným vnorením do vĺn. Obed v pevnosti medzi Ipanemou a Copacabánou. Večerná  Copacabána s plážovím futbalom a volejbalom.

Vždy sa snažím záujemcom sprostredkovať aj  futbalový zápas na olympijskom štadióne Maracaná, alebo ísť do klubu na vystúpenia karnevalových a národných tanečných predstavení Ginga tropical.

18.deň. relax na pláži, posledné nákupy suvenírov a  odchod na letisko. Večerný odlet. V prípade záujmu viem zariadiť alebo aj sám zostať na predĺžený pobyt . V Riu a v Brazílii sú aj ďalšie úžasné možnosti.  Napríklad Manaus na Amazonke… 

19.deň. návrat do Európy. 

––

Z tohto zájazdu najmä Patagónia patrí k tým drahším turistickým destináciám v Južnej Amerike. Mojim cieľom je pobyt na tejto výnimočnej kombinácii najkrajších miest pripraviť pre štandardnú slovenskú peňaženku. V tomto mieste nie je vata- žiadne slabé miesto, to neskôr sami potvrdíte. Kto nájde niečo lepšie dostáva 500€ zľavu. Ceny za posteľ v turistických penziónoch s raňajkami (3-4 posteľová izba s kúpeľňou) sú od 20-28€ na noc. Vychádzam z poslednej skúsenosti v marc.2019. Väčšina platieb, sú realizovateľné kredit. kartami. Takisto v obchodoch a reštauráciach. Mierne lepšie sa uplatní VISA ako Mastercard, debetné aj kreditné karty. Vopred rezervujeme všetky ubytovania, vrátane najťažšie rezervovateľných 4 nocí v 2 kempoch, počas pobytu N.P. Torres del Paine. Kto tam bude chcieť počas pobytu nespať v stane ale v penzióne, doplatí si rozdiel. Noc na lacnejších chatách na spoločných izbách stojí 85US a 117USD. Za hotel 2900USD/2noci/2osoby. Ak má niekto na záver možnosť chuť predĺžiť si pobyt v Riu, zariadime hotel na Copacabáne, vrelo odporúčam.

Konzumácia:
Skromnejší turista nech ráta 15 €/deň v reštauráciách a nákupoch pri štandardnej konzumácii. Varíme si len 5dní v kempoch a občas sme použili kuchyne v penziónoch, suroviny a víno zo supermarketov, občas si doprajete argentínsky biftek. Penzióny a hotely ktoré používame ponúkajú vždy raňajky. Jedine prvý hotel v Buenos Aires raňajk neponúka. Niekde sú raňajky vo forme neobmedzenej, niekde skromné. V Buenos Aires, Iguazú a Riu je široká ponuka bufet-reštaurácií, kde platíte rovnako, za váhu. Tu sa dá najesť prehľadne, kvalitne už od 5€. V Patagonii sú len reštaurácie klasické, nie lacné alebo kuchyňa v penzióne. Počas kempovania v Tores del Paine si varíme z nakúpených surovín. Individuálne alebo spoločne-podľa Vášho rozhodnutia. Tam Vám ponúkam svoj riad na varenie a nerezové misky. Viem Vám aj pripraviť zeleninovo mäsové polotovary s prílohou.  Jedná sa o raňajky a večere. Plynové bomby a potraviny si vopred  nakúpime a náklady rozdelíme. Pochodovú stravu a ovocie si každý rieši sám nákupom pred. Toto si musíme priviezť do parku spolu s kempingovými vecami. Kempy sú do 500m z busu alebo lode.

K vysvetleniu:
Prečo nezaraďujeme do zájazdu slávne geografické pojmy ako Ohňová zem a Ushuaia? Jednoducho preto, lebo tieto miesta sa ostatnému v tejto ponuke ani zďaleka nevyrovnajú. Tiež obmedzený čas vašich dovoleniek. Iguazú a Rio sú mnohonásobne zaujímavejšie highlity. Taktiež fakt, že tropické pásmo je ideálnejšie na záverečný týždeň. Ak je niekto limitovaný kratším časom, môže si skrátiť pobyt a odletieť z Buenos Aires 14.deň. Cena zájazdu sa o to poníži. Pre zberateľov pečiatok v pase ponúkam 3.deň ako individuálnu fakultatívnu možnosť zájsť do Uruguayského mestečka na opačnej strane zálivu–Colonia Sacramento. Paraguayské mesto Ciudad del Este, ktoré je blízko  Iguazú navštívime len ak si to vyslovene budete želať. Jedná sa o obchodnú ulicu bezcolnej zóny. Nič čo by ste museli zažiť.