To najkrajšie z Patagónie, vodopády Iguazú a Rio

Jedná sa o výnimočnú kombináciu viacerých z najkrajších miest v Južnej Amerike. Na úvod elegantná metropola Buenos Aires, dva celosvetovo slávne národné parky Patagónie s ľadovcami a bizarnými skalnými vežami, ktoré lákajú nielen horolezcov ale aj turistov z celého sveta. Po tejto oblasti horských superlatívov a ľadovcov nasledujú najkrajšie vodopády sveta Iguazú a na záver mesto, ktoré treba aspoň raz v živote zažiť- Rio de Janeiro. Zájazd je určený pre tých, ktorí chcú zažiť treky ale, nevláčiť sa z ťažkým batohom. Kde je to možné volíme penzión nie stan.

Foto febr. 2020 : https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/6038250
Foto marec 2019: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/5167703
Foto november 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4823382
Foto marec 2018: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/4196145
Foto z roku 2017: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/2782491

Termín:
6/7. nov. – 20/21. nov.
27/28. nov. – 17/18. dec.
febr. / mar. a nov./ dec. 2022

Mesiace november a feb/marec sú vhodné mesiace na túto destináciu. Sú menej turisticky exponované a ľahšie sa robia zásadné rezervácie.

Letenky: Naše skúsenosti od 1485€ – 1688€  Vieden BA / RIO Vieden,  BA – El Calafate, El Calafate -BA– Iguazu, Foz – Rio. Nákup leteniek prebieha koordinovane vždy v najvhodnejších cenových reláciách platbou každého účastníka priamo u oficiálnej predajcu leteniek s ktorou roky spolupracujeme. Vaše letenky nie sú nijak navyšované a máte ich celý čas pod vlastnou kontrolou.

Predaj leteniek:
Andrea Jaglič andrea.jaglic@tucan.sk

Cena zájazdu: 1630€ a 1530€ verní účastníci

Cena zájazdu zahrňuje:
všetka spoločná pozemná preprava či verejná (busy, metro) taxíky alebo mikrobus, všetky ubytovania v hoteloch a kempoch. Prevažne v 3posteľových izbách s kúpeľnou a raňajkami.  Ak si želáte vyslovene 2 posteľové, toto mi oznámte vopred. Rozdiel je + 50€ . Cena zájazdu tiež zahrnuje aj náklady na letenky, diéty a honorár sprievodcu. V N.P.Torres del Paine sú to 4 noci v stanoch. Pokiaľ sa rozhodnete pre chatu, rozdiel si doplatíte.

Cena nezahrňuje:
Vstupy do Národných parkov, katamarán, vodopády,  múzeá a lanovka cca 200€ podľa aktuálneho kurzu. Tieto platby si platíte na mieste sami. Ceny približne: ČILE – N.P. Tores del Paine 30 €, katamarán spiatočný 40€, prenájom stanov a vecí na spanie – cca 60€. Podrobne ceny za stany, spacáky a karimatky aktualizujem pred zájazdom.  ARGENTÍNA – Ľadovec Perito Moreno 15€, plavba loďou k ľadovcu 20€ , Vodopády Iguazú 20€. BRAZÍLIA – Vodopády Iguazú 20€ + vtáčí park 12€, Vstupy v Riu: Múzeum Zajtrajška 5€ , vstup na Corcovádo 9€, lanovka na Cukrovú Homolu 24€,.  Dobrovoľné atrakcie: zápas na  štadióne Maracaná 40€, divadlo brazílskeho tanca 55€ ,Teatro Municipal 5€.. Pre účastníkov nad 60 rokov alebo ŤZP zľavy

Podrobnejší itinerár

Sobota 1.deň.   Odpoludňajší odlet z Viedne – Paríž. Nočný let cez oceán.

2.deň. Po rannom prílete, výmena peňazí a ubytovanie v hotely v centre. Buenos Aires patrí k najšarmantnejším veľkomestám. Za jeden a pol dňa spoznáme mnohé mimoriadne charakteristické miesta metropoly. Bývame neďaleko veľkolepej budovy kongresu. V štvrti Recoleta, pompézny cintorín nielen s hrobom Evity. Múzeum krásnych umení so zbierkami svetových umelcov. Večerná atmosféra štvrte Puerto Madero , Teatro Colón pri najširšej Avenide sveta s vysvieteným obeliskom je len predzvesťou nasledujúceho dňa.

3.deň. Začneme v najslávnejšej kaviarni- Café Tortoni, ružový prezidentský palác, Panteón, zrekonštruovaný moderný prístav Puerto Madero. Všetko tu dýcha vznešenou eleganciou. Prejdeme cez niektoré mestské parky. Nevynecháme farebnú štvrť Boca s domovským štadión Maradonu, a prístavom, kde sa zrodilo tango. Pre vytrvalcov aj Národopisné múzeum s unikátnymi kostrami dinosaurov a iné možnosti. V Buenos A. je z čoho vyberať.

4.deň. Prvým ranným letom prelietame na juh, do El Calafate v Patagonii. Po zložení sa v penzióne, nás čaká výlet na 90km vzdialený ľadovec Perito Moreno. Tento ľadovec je nesmierne fotogenický z mnohých úrovní. Možnosť plaviť sa okolo. Pomerne často sa odlamujú ľadovcové útesy výšky 50-70m. a vytvárajú dramatické divadlo. Po návrate do Calafate večer možnosť použitia kuchyne, nielen tu ale aj vo všetkých penziónoch v Patagónii. Samozrejme sú tu aj reštaurácie.

5.deň.  Presun pampou cez hranicu do chilského Puerto Natales (cca 4-5 hod). Výmena peňazí, nákup potravín a príprava pred trekmi nasledujúcich dní. Prenájom vecí na kempovanie.

6.deň.  7:30 odchod busom (120km) do N.P. Torres del Paine. Po registrácii pokračujeme tým istým busom ďalej. Scenérie najslávnejšej čílskej horskej oblasti vyhlásenej UNESCOm za najkrajší národný park Južnej Ameriky. Nalodíme sa na katamarán. Plavba cez jazero Pehoé je pozoruhodná tým, že sa nám nádherne mení panoráma dvojfarebných horských dominánt Los Cuernos. Po vylodení sa ubytujeme v kempe Paine Grande, ktorý bude prvé dve noci našou základňou. Kto chce posteľ, vopred rezervujeme a rozriel si doplatí. Ešte v tento deň môžeme absolvovať pochod k ľadovcu Grey a nazad alebo len relaxovať v krásnej scenérii hôr. (6h.)

7.deň.  Tento deň nás čaká prvá zaberačka, avšak naľahko, s prekrásnym cieľom Francúzskeho údolia. Už samotná cesta lesíkmi, to je prekrásna túra popod ľadovcovú stenu, povedľa divokej riečky až k vyhliadke Mirador Britanico. Úžasná zostava žulových stien bizardných tvarov. Z tohto miesta sa vraciame nazad do kempu. Komplikovaný a obmedzujúci systém rezervácií ubytovania dáva len malému počtu turistov Patagónie možnosť nahliadnuť do tohto údolia. Garantujem Vám, že nie mnoho našincov toto údolie pozná. Spýtajte sa tých, čo v Patagonii boli.

8.deň.  Dopoludnia katamaránom cez jazero nazad. Famózne scenérie znova v hladine jazera. Autobus nás prepraví na začiatok parku, tam presadneme do iného busu a (7km) vystúpime v Centrále Las Torres. Tu zakempujeme znova na 2 dni. Kto chce posteľ, vopred rezervujeme a rozriel si doplatí. Pomerne odpočinkový deň, pred ďalším náročnejším. Silnejší jedinci môžu bez batožiny absolvovať trek popod masívy Cuernos a stretneme sa v rovnakom kempe (pochod 7h).

9.deň.  Celodenná exkurzia údolím, pod slávne veže Torres del Paine s návratom do kempu.

10.deň.  V prípade zlého počasia predošlý deň, máme ešte rezervnú šancu tento deň, neskôr odísť posledným autobusom o 19.hod. Inak je plánovaný skorší odchod z parku a návrat do Puerto Natales – relax v niektorej z reštaurácii a lacnejšie aj na penzióne pri výbornom čílskom víne.

11.deň.  Dva presuny-autobusmi cez hranicu a pampu do El Calafate 5hod, pauza na obed a pokračovanie do oblasti N.P. Los Glaciáres – mestečko Chaltén 2,5 h. Cestou pozorujeme divoké lamy a pštrosy ňandú. Príchod večer ubytovanie v chatkách.

12.deň.  Každé ráno za svitania, ak sa pošťastí, výstup na vyhliadkový kopec. Najlepšia pohľad zájazdu, možno aj Vášho života, na hory za východu slnka! Po raňajkách výlet do údolia najslávnejšej patagónskej hory ,,Cerro Tore“ – bizarný prírodný obelisk, skalná ihla vysoká 1,5 kilometra. Pre horolezcov z celého sveta je vetrami bičované, často oladnené Cerro Tore mimoriadne cenená výzva. Odtiaľ pokračujeme k masívu dominanty celého pohoria – Fitz Roy. Trojuholníkový okruh ukončíme asi po 7hodinách v El Chalténe v niektorej z reštaurácií.

13.deň.  Ráno vyrážame na ďalší mimoriadny trek a to až pod ľadovce na úpätí Fitz Roy, k lagúne ,,De los tres“. Hoc sa vraciame rovnakou cestou, nebudete sa vedieť nabažiť pohľadov na túto ,,korunu Patagónskej prírody“ gigantických žulových zubov, ktoré dominujú na stovky kilometrov nad argentínskou pampou. Výhodou tejto oblasti, je že tu klimaticky v premenlivej Patagónii, už nestanujeme a v každom počasí si užívame pohodu penziónu, reštaurácií a viacerých turistických či potravinových obchodov.

14.deň.  Poldenná rezerva v rázovitej oblasti, možnosť kratšieho výletu. Odpoludnia busom sa vrátime do El Calafate a pokračujeme až na letisko. Večerným lietadlom odlietame do Bueinos Aires. Túto noc zostávame rustikálnejšie – na letisku. 

15.deň.  Ranným lietadlom odlietame z Buenos Aires do Puerto Iguazú. Dvoma preletmi prekonáme 2 klimatické pásma a ste v subtrópch. Zložíme sa  v našom penzióne s bazénom. Bez otálania pokračujeme k vodopádom k prehliadke rozsiahlejšej, argentínskej strany vodopádov. Vyhliadkové chodníky na rôznych úrovniach sú zárukou mimoriadneho zážitku. 

16.deň.  Ráno opustíme Argentínu.  Prejdeme do Brazílie a v rušnom meste Foz do Iguazú sa ubytujeme. Odchádzame k menšej, brazílskej stranu vodopádov. Najprv zájdeme do blízkeho ,,Vtáčieho parku“. Niekoľko veľkých priechodných voliér s predstaviteľmi rozmanitého farebného sveta operencov od kolibríkov, cez veľké ary až po orly harpyje pralesné. Moderné a ekologické. Z Brazílie nové pohľady na Iguazú Vám znova vyrazia dych. Možnosť letieť helikoptérou, alebo jazda motorovým člnom do perejí rovno pod spenené vodopády tzv. Diablovho hrtana.

17.deň.  Dopoludňajším letom presun prelet do Ria. Ubytujeme sa v štvrti Copacabána. Bývame v hotely oproti metru, 500m. od pláže. V Riu konečne nemáme naponáhlo. V tento deň sa zžijeme s Copacabánou. Atmosféru pláže a mesta umocní typický miešaný drink – Caipiriňha.

18.deň.  V tento deň nás očakáva vertikálny rozmer, uvidieť mesto zhora. Presun na horu Corcovádo, aby sme pod sochou Krista spasiteľa uvideli jeden z neopakovateľných pohľadov na Rio. Potom presun pod Slávnu ,,Homoľa cukru – Pao de azucar“. Možno ešte impresívnejšie pohľady ako z Corcováda. More, zálivy a do vegetácie vnorené ,,mesto Bohov“. Oproti v diali – socha žehnajúceho Krista. Jedna z najkrajších mestských scenérií sveta. Jedinečné prostredie. Od polovičky hory zostúpime turisticky zaujímavým pralesným chodníčkom. Pravidelne na ňom vídame opičky kosmany, ktoré sú zvieracím maskotom Ria. Po príchode sa hodinku zvlažíme vo vlnách Atlantiku, na úžasnej plážičke Vermelha. Prevezieme sa do centra a zájdeme do ,,Múzea zajtrajška“, Prejdeme si historické nábrežie a vstúpime na portugalskú plachetnicu galeónu ale aj modernú ponorku.

Vraciame sa znova až večer – metrom. 

19.deň.  Metrom sa vrátome do centra – Cinelandia, Teatro municipal s možnosťou exkurzie do pompéznych priestorov mestského divadla, confiteria Colombo, Carioca, avangardná metropolitná katedrála Sao Sebastián, , a v neposlednom rade – schodisko Salarón.

20.deň. pridaný deň. Dopoludnia začneme na slávnej vedľajšej pláži Ipanema. Prejdeme si ju v tieni stromov a občasným vnorením do vĺn. Návrat a večerná Copacabána s plážovím futbalom a volejbalom.

Tento deň, je jedinečná šanca ísť na futbal na slávny štadión Maracaná, alebo ísť do klubu na vystúpenia karnevalových a národných tanečných predstavení.

21.deň  relax na pláži, posledné nákupy suvenírov a o 16h. odchod na letisko. Večerný odlet

22.deň.  návrat do Európy

––

Z tohto zájazdu najmä Patagónia patrí k tým drahším turistickým destináciám v Južnej Amerike. Mojim cieľom je pobyt na tejto výnimočnej kombinácii najkrajších miest pripraviť pre štandardnú slovenskú peňaženku. V tomto mieste nie je vata- žiadne slabé miesto, to neskôr sami potvrdíte. Kto nájde niečo lepšie dostáva 500€ zľavu. Ceny za posteľ v turistických penziónoch s raňajkami (3-4 posteľová izba s kúpeľňou) sú od 20-28€ na noc. Vychádzam z poslednej skúsenosti v marc.2019. Väčšina platieb, sú realizovateľné kredit. kartami. Takisto v obchodoch a reštauráciach. Mierne lepšie sa uplatní VISA ako Mastercard, debetné aj kreditné karty. Vopred rezervujeme všetky ubytovania, vrátane najťažšie rezervovateľných 4 nocí v 2 kempoch, počas pobytu N.P. Torres del Paine. Kto tam bude chcieť počas pobytu nespať v stane ale v penzióne, doplatí si rozdiel. Noc na lacnejších chatách na spoločných izbách stojí 85US a 117USD. Za hotel 2900USD/2noci/2osoby. Ak má niekto na záver možnosť chuť predĺžiť si pobyt v Riu, zariadime hotel na Copacabáne, vrelo doporučujem.

Konzumácia:
Skromnejší turista nech ráta 15 €/deň v reštauráciách a nákupoch pri štandardnej konzumácii. Varíme si len 5dní v kempoch a občas sme použili kuchyne v penziónoch, suroviny a víno zo supermarketov, občas si doprajete argentínsky biftek. Penzióny a hotely ktoré používame ponúkajú vždy raňajky. Jedine prvý hotel v Buenos Aires raňajk neponúka. Niekde sú raňajky vo forme neobmedzenej, niekde skromné. V Buenos Aires, Iguazú a Riu je široká ponuka bufet-reštaurácií, kde platíte rovnako, za váhu. Tu sa dá najesť prehľadne, kvalitne už od 5€. V Patagonii sú len reštaurácie klasické, nie lacné alebo kuchyňa v penzióne. Počas kempovania v Tores del Paine si varíme z nakúpených surovín. Individuálne alebo spoločne-podľa Vášho rozhodnutia. Tam Vám ponúkam svoj riad na varenie a nerezové misky. Viem Vám aj pripraviť zeleninovo mäsové polotovary s prílohou.  Jedná sa o raňajky a večere. Plynové bomby a potraviny si vopred  nakúpime a náklady rozdelíme. Pochodovú stravu a ovocie si každý rieši sám nákupom pred. Toto si musíme priviezť do parku spolu s kempingovými vecami. Kempy sú do 500m z busu alebo lode.

K vysvetleniu:
Prečo nezaraďujeme do zájazdu slávne geografické pojmy ako Ohňová zem a Ushuaia ? Jednoducho preto, lebo tieto miesta sa ostatnému v tejto ponuke ani zďaleka nevyrovnajú. Tiež obmedzený  čas vašich dovoleniek nás nepustí nad 3 týždne. Iguazú a Rio sú mnohonásobne zaujímavejšie highlity. Taktiež fakt, že tropické pásmo je ideálnejšie na záverečný týždeň. Ak je niekto limitovaný kratším časom, môže si skrátiť pobyt a odletieť z Buenos Aires 14.deň. Cena zájazdu sa o to poníži. Pre zberateľov pečiatok v pase ponúkam 3.deň ako individuálnu fakultatívnu možnosť zájsť do Uruguayského mestečka na opačnej strane zálivu–Colonia Sacramento. Paraguayské mesto Ciudad del Este, ktoré je blízko  Iguazú navštívime len ak si to vyslovene budete želať. Jedná sa o obchodnú ulicu bezcolnej zóny. Nič čo by ste museli zažiť.