Venezuela jeseň 2016

Venezuela, niekdajšia výkladná skriňa pokrokovosti Latinskej Ameriky. Krajina v súčasnosti naopak, veľmi negatívne prepieraná v svetových médiách, že každý človek neznalý pomerov, sa sem pravdepodobne radšej nevyberie. Takto nejako iste uvažovali aj moji, už prihlásení turisti v priebehu roka 2016 mesiace pred zájazdom. Či účasť zrušia, či pôjdu. Ja ako sprievodca, vyznajúci sa v tejto krajine asi najlepšie v Slovenso-českom priestore, som ich ubezpečil, že tam idú so mnou, s človekom, ktorý tam mám svoje výborné zázemie a vychytané všetky potenciálne nebezpečenstvá.

To znamená pre bezpečnosť nebyť príliš v potencionálne nebezpečnej civilizácii najmä večer. Máme maximálny počet vnútroštátnych preletov, všade len privátna doprava, bezproblémové stravovanie, v prípade nutnosti privátne nemocnice. O kvalite programu nemusím prízvukovať, je to ten najlepší výber, ktorý sa dá stihnúť za tri týždne. Jeho priebeh si pozrite na obrázkoch.
Našťastie nikto z prihlásených to predčasne nevzdal a dnes vieme, že všetci si Venezuelu užili nad očakávania. Po prvýkrát som navyše využil možnosť pripraviť pre tých, ktorí nechceli šlapať 5 dní na namáhavú stolovú horu Roraima, aby si užívali na Karibskom pobreží, na ostrove Margarita. Toto vyšlo tiež parádne k spokojnosti zúčastnených. Bonusom tejto krajiny je naviac retro návrat do socializmu: pripomienka pre pamätníkov, ako to bolo u nás pred revolúciou, ako sa čakalo v radách na mandarinky… a kadečo žalostne zle fungovalo. Tak aj tu súdruhovia nič nezvládajú, nedajú sa zohnať náhradné diely do auta, pneumatiky a pred obchodmi s dotovanými potravinami stoja nekonečné rady. Okrem surového socializmu v Severnej Kórei a doznievajúceho socíku na Kube, sa dá tento systém zažiť na svete asi už len tu.

Tento stav žiaľ ešte vo Venezuele aspoň 2 roky potrvá lebo ich zatvrdele červený prezident aj napriek ekonomickému superúpadku a napriek masívnym protestom verejnosti neodstúpi.
Avšak to hlavné na tejto krajine pre nás nie je systém, ale príroda a jej obyvatelia. Nechajte sa inšpirovať, bola to moja jubilejná 30 Venezuela.