Venezuela – január 2017

Zlanenie povedľa vodopádu Salto Angel  je perla svetového outdooru. Pre mňa bol tento 5. návrat , ktorý je 20 výročím nášho objavného zlanenia v roku 1997. Účastníkmi tejto  Česko-Slovenskej výpravy boli tentoraz  odvážny ITáci z Brna, ktorí ani nemali skúsenosti so zlaňovaním. Bez problémov som ich postupne spúšťal a nižšie ich starý horolezecký kamarát Bohuš Deák  preberal. Prežili sme na stolovej hore 10 dní. V stene vedľa kilometrového vodopádu to boli 2 neopakovateľné noci pri ohníku a svištiacej vode rútiacej sa do do hĺbky. Už samotný  týždňový pochod povrchom najväčšej stolovej hory nadchnul každého. Po odlete z kráľovstva vodopádov sme navštívili nenapodobiteľnú Deltu Orinoka, absolvovali safari Los Llanos, rafting a Karibské ostrovčeky N.P. Morrocoy. Jednoducho ďalšie šperky s klenotnice tejto krajiny.

Venezuela dnešných dní, keď zo všetkých médií prichádzajú správy o kriminalite, hlade, prázdnych obchodoch, hororoých nemocniciach…nenaplnila žiadne tragické scenáre. A ty sa nebojíš tam ešte aj brať ľudí ??? Takéto dotazy na moju hlavu padajú už niekoľko rokov, počas ktorých som to s Venezuelou nevzdal. …A prečo by som mal? Veď je  zo všetkých Juhoamerických krajín najkrajšia. Každoročne som  pripravil bezpečné poznávacie a expedičné pobyty pre 2 až  4 skupiny. Tak ako Slovensko nie je jeden veľký Luník 9, tak Venezuela má aj v týchto časoch omnoho lepšiu situáciu. Ako je to možné? Jednoducho tak, že senzácia chtivé médiá sa zameriavajú na to najhoršie. Zo 100 správ si vyberajú najmä tie hororové.

Na jeseň ako aj teraz v januári sme absolvovali čuduj sa svete parádne pobyty, bez ohrozenia a hladu. Na záver som dostal v oboch prípadoch vysvedčenie od skúsených cestovateliek, že sa jednalo o najlepšiu dovolenku ich života. Jedna vec je neopakovateľná príroda a druhá vec, ktorú inde nezažijete je socialistický absurdistan. Toto je fenomén v stovkách podôb. Kto nezažije neuverí.

A aký mám recept na úspešný zájazd v ožehavej krajine? Jednoduchý – skúsenosti a spolupráca.