Bolívia pre trekerov a horolezcov

Tento expedičný zájazd je pre určený pre trekerov a horolezcov. Celý pobyt strávime v málo navštevovanej juhoamerickej Bolívii. Mnohý ju prirovnávajú k Tibetu Ameriky. Je to pre nadmorskú výšku Altiplána, riedke domorodé osídlenie a ľadovcové vrcholy Ánd. Zájazd je o silných zážitkoch. Pobyt je spočiatku  poznávačka krajiny po najlepších destináciach, kde príjemnou formou sa súčastne aklimatizujeme. Neskôr treky a výstupy na niektorú zo 6tisícoviek.

http://www.nationsonline.org/oneworld/map/google_map_bolivia.htm

Počet dní 21. malá skupina max 8 ludí
Termín:  preložené na rok 2018
Cena zájazdu: 1 690,- €   –  Zľava 100 € pre verných klientov
Cena zájazdu s Riom + 900 € zahrňuje letenku do Asuncionu 480 USD

Cena zahŕňa: moje sprievodcovstvo, komplet doprava, bajky na Deadh routh v štandardnej výbave, slušné ubytovanie s kúpeľňou, v horách v stanoch, alebo ubytovaní podľa možností, komplet  dopravu, exkurziu na Salar Uyuní, striebornej bane, vnútroštátny let do Sucre, strava na výlete Salar a Death routh.

Cena nezahŕňa: dopravu osôb mikrobusom na, zo Swechatu, medzinárodnú letenku okolo 1000,- €, turistický odletový poplatok z krajiny, 20 USD, prenájom  výzbroje na hory, ktorú môžeme zapožičať  na mieste, služby horského vodcu na Sajamu pokiaľ je nutný 500 USD/dvojica. Požičovňa výzbroje do hôr v La Paz. Strava mimo výletov – v mestách reštaurácie, v horách varič a vlastné nákupy.

ITINERÁR

0 -1. deň večerný odlet z Europy cez Limu alebo Sao Paolo – podľa výhodnosti leteniek do Santa Cruz. Odpoľudňajší prílet, ubytujeme sa v centra tohto moderného a bohatého veľkomesta. Večerná prechádzka po nádhernom historickom centre s rozlúčkovou večerou.

2.deň Ranný prelet do hlavného mesta malebného mesta Sucre. Návšteva parku dinosaurov s výhľadom na  unikátnu  skalnú platňu so stovkami otlačkou dinosaurov. Po obede v najštýlovejšej reštaurácii v krajine presun ešte 3 hod. do mesta Potosí priamo v centre. Nočná prehliadka námestia v nadmorskej výške cez 4020m. Prvá aklimatizačná noc.

3. deň Po raňajkách v historickom centre Potosí odchádzame na exkurziu do slávnych baní, ktorými je prevŕtaná hora Cerro Rico. Je to dvojhodinová exkurzia, kde pochopíte nesmierne útrpný život Indiánskych baníkov, ktorí tu po stáročiach bojujú o existenciu. Na toto sa nedá naozaj zabudnúť! Odpoludnia busom sa ešte presúvame 3 hodiny do náhorných plošín zvaných Altipláno. Večer sa ubytujeme v hotely mestečka v pustine Uyuní.

4.deň Celodenná exkurzia na prenajatom džípe. Najprv navštívime ,,Cintorín vlakov“, unikátne múzeum parných lokomotív v púšti. Pokračujeme cez dedinu Indiánov Aymará na soľné jazero Salar de Uyuní 3600m. Toto je najväčšia soľná plocha na svete, ľahko viditeľná aj z vesmíru. Nevídaný kontrast snehobielej planiny, okolitých sopiek a ostrova porasteného gigantickými až tisíc ročnými kaktusmi bude patriť k ďalšiemu z vrcholov zájazdu. Osloví vás aj skromný život vidiečanov, ktorý sa točí okolo soli a dnes už aj turizmu. Po večeri sa nalodíme na nočný spoj a presunieme sa do mesta La Paz.

5.deň vychutnáme si La Paz, kedže bývame v centre 3600m. Zájdeme na trh čarodejníc, námestie Murilo s katedrálou, parlamentom a prezidentským palácom, Neskôr zájdeme do dolného mesta vilových štvrtí, kde sa nachádza prírodná rezervácia Valle de la Luna – mesačné údolie.   

Večer si doladíme výstroj na zajtrajšok. Vyberieme a vyskúšame príslušenstvo (bicykle, chrániče, oblečenie).

6. deň Absolvujeme slávnu cestu Death routh – bicyklami zo 4 700 do 1 200m.n.m. Jedná sa o 67 km zjazd z vysokohorského pásma po úbočiach Ánd po starej (autami už zriedka používanej) ceste, až do tropického Corroica. Jedná sa o najdlhší súvislý zjazd, ktorý sa svetovo komerčne ponúka. V závere si 2 hodiny relaxujeme v prostredí sviežej zelene s bazénom a švédskymi stolami pred návratom do La Paz.

7. deň Dopoludnia vyrážame mikrobusom z veľkomesta do pomerne husto osídleného vidieckeho Altiplána nad 4000m. Prvým cieľom dňa sú najslávnejšie bolívijské archeologické pamiatky zvané Tiwanacu 3900m. Vytvorila ich záhadná civilizácia, o ktorej vieme len dohady. K večeru dorazíme do dedinky Condoriri 4200m, kde v sa ubytujeme.

8.deň Sme v srdci najkrajšej časti Bolívijských hôr v  Cordiliera Real – Kráľovských Kordiliérach. Našim cieľom je aklimatizačný trek v jednej z najspektakulárnejších oblastí Ánd, zvaný Condoriri trek.  Popod skalné steny zrkadiace v horskej lagúne prejdeme pomedzi nespočetné stáda lám do sedla s výškou 5015m.n.m. Jedná sa o okruh druhým údolím a návrat do východiskovej dedinky kde prespíme.

9. deň Trek tohto dňa ide po svahoch ďalšej ľadovcovej hory Huayna Potosí 6088m. Naším cieľom však nie je táto nesmierne populárna šestisícovka, ktorá je zrejme najfrekventovanejšou šestisícoukou na svete. https://www.youtube.com/watch?v=8z6NOHVR3PY  Dorazíme do vedľajšieho údolia a odpoludnia sa vrátime do La Pazu.  Večer nakúpime ešte potraviny na ďalšie dni. Možnosť upraviť program o výstup na Huayna Potosí.

10. deň. Rovnakým mikrobusom odchádzame smer Chílske hranice k najvyššej hore Bolívie –Nevado Sajama. Táto hora leží v polopúštnej oblasti a preto je výborná pravdepodobnosť slnečného počasia, navyše október býva veľmi priaznivý. Ubytujeme sa v príjemnom penzióniku a necháme sa ešte zaviezť 6km k termálnym žriedlam do vidieckych prírodných kúpeľov.  Dedina Sajama leží v údolí medzi horou Sajama a dvojicou Pomerape 6250 a Parinacota 6330m na Chílskej hranici a dominantnou Nevado  Sajama 6545m.

https://www.youtube.com/watch?v=6BxWPYbb7WQ

Sajama je s exponovaným úsekom (45st.) vhodná len pre horolezcov alebo za doplatok 500 USD na dvojicu s horským vodcom.  Dvojičky Pomerape a najmä vulkán Parinacota budú cieľom nehorolezcov, lebo sklon nepresahuje 35 stupňov.

https://www.youtube.com/watch?v=2l5ppLl8q1w

K dispozícii sú džíp k Pomerape, alebo oslíky a výškový nosiči po základný tábor na Nevado Sajamu. Ja ako turistický sprievodca poskytujem všetky  potrebné zábezpeky, nie som však horský vodca, nesúci riziko za klienta.

15. deň návrat do La Paz

16. deň deň rezerva inak určený na nákup suvenírov

17-18.deň Odlet do Európy.

S už prihlásenými účastníkmi je predbežne dohodnuté vymeniť kratší 2 dňový trek Condoriri za dlhší 5 dňový trek v Cordiliera Apolobamba, tiež predlžiť pôsobenie na juhu krajiny blasť Uyuní o 1-2 dni. Návrat do Europy by bol v 21.deň

Možnosť pokračovať až do Ria de Janeira   v budúcnosti možné, v roku 2015 nie

17. deň prelet do Asunciónu v Paraguayi- presun do Punta del Este. Je to mesto najlacnejších nákupov v bezcolnej zóne na hraniciach s Brazíliou a Argentínou.

18. deň nákupy v Paraguayi a prechod na Aargentínsku stranu, ubytovanie sa.

19.deň Vodopády Iguazú z väčšej argentínskej strany. Celodenný pobyt v jednom z najväčších výtvorov prírody na Zemi.

20.deň + 21.deň Presun na Brazílsku stranu vodopádov , kratšia trojhodinová exkurzia a odchod nočným busom (24 h.) alebo za príplatok lietadlom do Ria.

22.deň – 25deň pobyt v majestátnom prostredí mesta s žulovými obeliskami a plážami. Neopakovateľná atmosféra. Vieme spoločne vyliezť istiac sa lanom na slávnu ,,Cukrovú homoľu“ vypínajúca sa 400 metrov nad plážami a zálivom, tvárou v tvár s pohľadom na mesto. Ďalší deň už normálna exkurzia na horu Corcovado, kde žehná socha Krista tomuto mestu. Ďalší mimoriadny pohľad vášho života. Každý deň je samozrejme spojený s plážami Copacabana, Ipanema, Botafogo. Môžete si zahrať alebo sledovať futbal či voleybal na pláži. Prehliadka centra a štvrte Lapa, popíjanie miešaných nápojovu Caipiriňa – bodka za útrapami v horách.

Odlet a 26. deň návrat domov.

Nie je možné pridávať komentáre.