Venezuela 6 x NAJ s výstupom na Roraimu

VENEZUELA je prírodná perla Južnej Ameriky.
Po krízových rokoch sa krajina vracia k normálu. Kto by si želal  destináciu s minimum turistov- je tu. Po turistickej stránke funguje, o čom som sa znovu presvedčil počas 5 pobytov v po-pandemickej dobe. Moja ponuka je výberom toho naj z celej Venezuely.  Najväčším pokladom je národný park Canaima –  stolové hory, vodopády a tropická vegetácia. Magnetom z kategórie náročnejšie, je výstup na stolovú horu Roraima. Autentická Delta Orinoka s Indiánmi žijúcimi v divočine na príbytkoch nad vodou. Na záver ponúkam najlepšie juhoamerické safari- Los Llanos Ako bonus je tu skvelý Karibik. Zájazd sa dá skrátiť o záverečný týždeň, najlepšie ho je absolvovať komplet.

Poznávačka je určená pre ľudí bez predsudkov, s kurážou aktívne veľa zažiť. Čo nezažijete nikde inde, je aj Chavézovský pokus o socializmus, z ktorého sa po uvoľnení embarga, postupne spamätáva. Pre mňa to bude 42. pobyt v tejto krajine. Bez skúseností a spolupráce z miestnymi partnermi, by som si túto náročnú destináciu organizovať, určite nedovolil.

1. deň. Pia.25.X.  Prelet z Európy. Aktuálne najvýhodnejšie cez Madrid. Ubytovanie v rodinnom penzióne v Macuto, na pobreží, len 12 km od letiska.

2. deň. Sob.26.X.  Aklimatizačný deň a relax na pláži. Možný príchod v tento deň. Spoločná večera. 

3.-6.deň. Prelet vnútroštátnym letom do pozemského raja – N.P. Canaima.

Prvý deň nás čaká poldenná exkurzia loďou a pešia v okolí lagúny Canaima k 7 mohutným vodopádom. Dva z nich podchádzame ,,prírodným tunelom“, popod hrmiace masy padajúcej vody. Dych vyrážajúca zážitok. Ubytovanie v rokmi overenom penzióne s izbami s ventilátorom a 3 x denne stravou. Pre ekonomicky silnejších klientov, je možné zariadiť výraznejší komfort. Ďalší deň je plavba motorovým člnom, vodami v náručí tropickej prírody. Navôkol skalné útesy Kaňonu del Diablo. Rieka, ako jediná cesta inak hustým pralesom. Množstvo vodopádov padajúcich do kaňonu, závisí od aktuálnych dažďov. Tu je najmä nočný dážď, žiadúci.  Plavba vrcholí oproti Salto Angel, najvyššiemu vodopádu sveta. Tu prespíme na indiánsky spôsob – pod turistickými prístreškami, v závesných hamakách. Pralesným chodníkom vystúpime k päte vodopádu a v jazierkach sa  okúpeme pod najvyššou sprchou sveta. Prespanie v kempe s výhľadom na vodopád Salto Angel je nezabudnuteľné. Cesta nazad nám ponúka vždy nové pohľady na unikátnu plavbu Vášho života. Po návrate možnosť preletu nad Salto Angel, v lietadle za 200 USD a v helikoptére za 500 USD. Canaima ponúka prekrásnu riečnu pláž s neopakovateľnou scenériou hrmiacich vodopádov.  Posledný deň dopoludnia, privátny prelet z Canaimy lietadlami Cessna, ponad krajinu pralesov, saván a stolových hôr. Centrum Santa Elena je len 12 km od Brazílie. Ubytovanie v najkrajšom penzióne, prípravy na 5 dňový trek, relax pri bazéne. Prenájom stanov, spacákov a potrebných vecí na trek.

7-11.deň. 5 dňový Roraima trek. Presun džípmi 70 km po asfalte a 20 km do štartovnej Indiánskej osady Paraitepuí. Nosiči batožiny k dispozícii. Rozváženie indiánskym nosičom. Prvá etapa 5 hodín pochodu. Deň 2. zhruba7.  Exkurzia na povrch stolovej hory Roraima je výletom do ,,strateného sveta“. Unikátne endemické rastliny no najmä skalné skulptúry vymodelované miliónmi rokov nadchnú každého milovníka prírody. Priamo na  povrchu stolovej hory, strávime 2 poldne a jeden celý deň, ten je uprostred. Spíme v stanoch pod veľkými prevismi. 3.deň pobytu absolvujeme veľký okruh Roraimou, až na trojmedzie hraníc Guayany, Brazília s Venezuelou. Postupne spoznáme najkrajšie miesta Roraimy. Tiež sa kúpať v jazierkach ,,Yaguzi“, a na 3 miestach sa vieme dostať na okraj hory s kolmou hĺbkou pod sebou a neskutočnými pohľadmi na krajinu saván a pralesa pod sebou. Ak sa podarí bez zatiahnutie, na top vyhliadke ,,Ventána“, uvidíme úžasnú prírodnú scenériu, akú si zatiaľ, neviete predstaviť. 4.deň o 11. zahájime zostup. Posledný 5.deň je pol dňový pochod, návrat do Santa Eleny. Neskorý obed a nástup na nočný autobus.

12.deň. Dopoludnia príchod linkovým busom do mesta Puerto Ordaz a relax, po náročných dňoch pochodov a dlhej trasy v autobuse, na hotely.

13.-16. deň. Presun pozemný a motorovým člnom, do srdca pralesa v Delte Orinoka. Naša základňa je v ekokempe Orinoco Queen. V delte sa pohybujeme prevažne motorovými člnmi, avšak je romantické skúsiť aj pádlovaniáe na dlabanej indiánskej kanoe. Navštívime mnohé Indiánske komunity a poznávame tradičný život Indiánov Warao. Najmä ráno a večer pozorujeme faunu pralesa. Papagáje ara a amazoňany, opice vrešťany, malpy, zo šťastím aj leňochody a vodné vtáky. Večer vyrážame s čelovkami, z pohodlia člna, hľadať veľhady v korunách pralesa. Kúpanie v Delte, príjemná pohoda a chutná strava  patrí k Vášmu relaxu. Ubytovanie v chatkách po 2-3 s moskytiérou je samozrejmosť, hoc komárov naozaj veľa nehrozí. Indiánky nám budú ponúkať svoje krásne výrobky, prevažne košíky z palmového lístia. Sú to krásne suveníry a užitočné darčeky pre našich blízkych. Návrat do civilizácie a prelet do oblasti Caracasu.

17.deň. V Macuto je možnosť v nedeľu zostať na pláži, alebo zájdeme 25km do Caracasu uvidieť najzaujímavejšie krásy metropoly. 

18.deň. V tento deň pondelok 11.11. je tu možnosť pre zaneprázdnených, samostatne odletieť odpoludňajším letom domov. Návrat je nasledujúci deň v utorok.


Pre vytrvalcov, čo odporúčam, je možnosť spoznať  najlepšie safari západnej Venezuely. Ranný prelet do mesta Barinas. Odtiaľ sa presunieme vidiekom plání Los Llanos na ekoranč Hato el Cedral.  Už večer zažijeme prvé dotyky s bohatou faunou.

19. a 20. deň. Safari Los LLanos. Tieto dva dni strávime intenzívnym pozorovaním divej zvere, ako sú pestrofarebné kŕdle vodného vtáctva, uvidíme množstvá kajmanov, kapibár a vzácne krokodíly orinocké, najväčšie na kontinente. Naši lokálny sprievodcovia nám budú hľadať a s vysokou pravdepodobnosťou nám aj nájdu a chytia, symbol tejto divočiny- anakondu veľkú. Súčasťou našej prehliadky je riečne aj pozemské safari. Večer druhého dňa sa dostavíme nazad do mesta Barinas. Nočný, max. pohodlný bus smer Caracas.  

21. 22.deň.Včasné ráno presadáme v meste Maracay, do taxíkov a prekročia horské pásmo, aby sme sa dostali do koloniálneho letoviska Choroní v Karibiku.  Tu sa ubytujeme v príjemnom penzióne. Magnetom č.1 je jedna z najkrajších pláží vo Venezuele. Iste si oblúbite autentickú atmosférou koloniálnich stavieb a kolorit obyvateľov. 2 dni na záver s Karibikom a horami, je pre nás odmena, za dinamiku uplynulých dní. Bez problémov je možné, tento pobyt si predĺžiť a neskôr individuálne odísť- smer letisko. Toto zariadime.

23.deň. Sob.16.XI Ranný presun motorovým člnom pozdĺž pobrežia, do oblasti letiska Caracas. Možnosť zájsť ešte do Macuta, pripraviť sa na cestu, prevziať kufre a odpoludňajším odletom návrat do Európy.

24.deň. Ne.17.XI  Prílet do Európy a cielovej destinácie. Návrat domov. 

Cena:
Predpokladajte cenu za 3 týždne okolo 4500,- €. Pri skrátenej verzii asi o 600,-€ menej. Všetky ceny pre Vás budú transparentné a Vy budete priebežne uhrádzať na mieste aktuálne položky. Celková cena je súhrn čiastkových cien, vyjadrených vyššie. Honorár a diéty mňa, ako organizátora celej cesty je 800,- € od každého účastníka pri 23 dňovej alternatívy a 700,- € pri kratšej alternatíve. Vernostná zľava je 100,- €. Výdavky na moje náklady sprievodcu sa rozrátavajú na počet účastníkov.  Maximum je 14. To je práve optimálny počet do troch lietadiel Cessna, Vtedy celkové výdavky sú najlacnejšie, pretože náklady sprievodcu sa rozkladajú na viac účastníkov. 

Letenky medzinárodné: 
Najvýhodnejšie letenky aktuálne ponúka Iberia. Letenky nám pripraví moja overená letenkárka, Pani Jaglič. (andrea.jaglic@tucan.sk)

Letenky vnútroštátne:
S predstihom zariadim cez iného, predajcu, pretože Venezuela nie je otvorená medzinárodnému systému predaja. 

Termín:
25.10.-16/17.11 2024 V prípade vysokého záujmu nájdem aj januárový termín.

Foto výber z rôznych zájazdov: 
Foto 2023: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/10920457
F 2023 bez Roraimy: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/10920400
Foto 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8406999
Foto 2019: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/5894120
Foto 2018: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/4843632
Foto jar 2016: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8406999

älú,k gvfc

Nie je možné pridávať komentáre.