Bolívia a Peru outdoorovo, mnohokrát naj z krajín Inkov

Dávne kultúry prelínajúce sa do prítomnosti, silná príroda a outdorové zážitky. Ponuka  zájazdu na mieru pre akčných cestovateľov, vychádzajúca z dvoch desaťročí mojich skúseností. Zájazd je o silných zážitkoch. História a súčasnosť je premiešaná s troma outdoorovými aktivitami v neopakovateľnej prírode. Legendárne Machu Picchu ponúka každý, fascinujúci trek krížom cez Andy len ja, bezkonkurenčný slávny cyklozjazd, najväčšia soľná pláň sveta, stredovek v priamom prenose v striebornej bani a päť mestských pamiatkových rezervácií UNESCO (Lima, Cuzco, La Paz, Sucre, Santa Cruz) a ešte omnoho viac. Zájazd je stavaný pre cestovateľov so športovým duchom a kurážou niečo dokázať, nie len pasívne obdivovať pamiatku za pamiatkou.

Foto: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/3768050

Počet dní: 23

Termín: máj/ jún Tento zájazd aktuálne neponúkam. Nevylučujem ho urobiť na požiadanie.

Cena zájazdu: 2290,- €

Cena zahŕňa: 
moje sprievodcovstvo podľa tohto programu, slušné ubytovanie prevažne s raňajkami, všetku dopravu v Bolívii a Peru, exkurziu na ostrovy Ballestas a v Nasca, Dúhové hory,  2 dni exkurzia Salar Uyuní a okolie,  striebornej bane,.

Cena nezahŕňa: 
dopravu k odletu, stravu, medzinárodnú letenku aktuálne 1160,- €, vnútroštátny let do Santa Cruz 80,- €, vstup na Machu Picchu + Huayna P. 82,- € a ostatné vstupy na pamiatky v Peru + 25,- €, fakultatívny prelet nad obrazcami v Nazca 100,- USD, požičiavanie výzbroje na hory (spackák, karimatka), ktorú zapožičiame na mieste, dobrovoľný 1 dňový rafting včetne stravy 100,- USD, cyklozjazd Dead routh včetne stravy výzbroje od 75,- USD


Podrobný itinerár

1.deň. Odlet z Európy

2.deň. Odpoludnia prílet do Santa Cruz. Prelet do Sucre. V historickom centre s privítacou večerou.

3.deň. Ráno zájdeme na predmestie, kde navštívime archeologické nálezisko dinosaurích stôp s moderným edukačným centom a množstvom obrovských dinosaurích skulptúr v životnej veľkosti . Návrat do centra mesta pripomínajúce architektonický vplyv francúzskej secesie. Centrum Sucre, je UNESCOm vyhlásené za kultúrne dedičstvo ľudstva. Večera v reštaurácii s balkónmi nad námestím- najlepšou v celej Bolívii..

4.deň. Presun 3 h. do Potosí UNESCO. Mesto je v nadmorskej výške 3900m.n.m. Po ubytovaní v historickom centre si toto aj prejdeme. Desiatky kostolov, mincovňa, kultúrne centrum s vyhliadkovou vežou na mesto. Okrem iného, si tu v pokľude už zvykáme na nadmorské výšky, ktoré nás budú sprevádzať počas celého zájazdu.

5.deň. Po raňajkách odchádzame na exkurziu do slávnych baní, ktorými je prevŕtaná hora Cerro Rico. Je to 1,5 hodinová exkurzia do podzemia hory, kde pochopíte nesmierne útrpný život Indiánskych baníkov, ktorí tu po stáročiach bojujú o existenciu. Na toto sa bude ťažko zabúdať! Potosí bolo v minulosti jedno z najväčších a najbohatších miest sveta. Toto bohatstvo stálo život 8 miliónov zotročených Indiánsych baníkov. Po exkurzii obed a presun do Uyuní- 5hodín. Prídeme večer ale turistické mestečko žije.

6.-7. deň. Exkurzia na prenajatom džípe 4×4 nevídanou krajinou Bolívijského Altiplána. Najprv navštívime ,,Cintorín vlakov“, unikátne múzeum parných lokomotív v púšti. Pokračujeme cez dedinu Indiánov Aymará na soľné jazero Salar de Uyuní. Toto je najväčšia soľná plocha na svete, ľahko viditeľná aj na záberoch z vesmíru. Nevídaný kontrast snehobielej planiny, okolitých sopiek a ostrova porasteného gigantickými až tisíc ročnými kaktusmi bude patriť k jednému z topvrcholov zájazdu. Osloví vás aj skromný život vidiečanov, ktorý sa točí okolo soli a dnes už aj turizmu. Prespíme v penzióne vo odľahlom vnútrozemí . Ďalší deň exkurzia laguny s ružovými plameniakmi, bizardné skalné mestá, navôkol zasnežené sopky. Po večeri v Uyuní nasadáme na nočný bus, smer La Paz.

8.deň. Po nočnej jazde sa zľahka zrelaxujeme. Keďže sme ubytovaní v historickom a aj turistickom centre poblíž ,, Trhu čarodejníc“ absolvujeme exkurziu do lukratívnejších časti veľkomesta, kde je prírodný park, Mesačné údolie. Jedná sa o eróziou vymodelované útvaty. Vedľajšia ZOO sa špecializuje len na bolívijskú faunu a okrem iného majú 14 jaguárov, všetko vo veľkých výbehoch. Oboje v rámci rušnej metropoly je oázou pokoja a stojí za to vidieť. Presunieme sa nazad do centra. Plaza Murillo a obe katedrály patria k samozrejmosti poznania La Paz. Večer si zarezervujme bajky na zajtrajší výlet. Doladíme výstroj na zajtrajšok. Vyberieme a vyskúšame príslušenstvo (bicykle, chrániče, oblečenie). Večerná prehliadka historického centra metropoly La Paz 3 600m.n.m ( UNESCO)

9.deň. Absolvujeme slávnu cestu Death routh – bicyklami zo 4 700 do 1 200m.n.m. Jedná sa o 67 km zjazd z vysokohorského pásma, po úbočiach Ánd po starej (autami už zriedka používanej) ceste, až do tropického Corroica. Jedná sa o najdlhší súvislý zjazd, ktorý sa svetovo komerčne ponúka. Mimoriadne fotogenická jazda nie je nijak únavná ani nebezpečná, pokiaľ jazdec sám nechce riskovať. Uvidíte kokové plantáže , v tejto krajine legálne. Na záver relaxujeme v prostredí sviežej zelene s bazénom a bohatým stolovaním, pred návratom do La Paz v neskorých hodinách.

10. deň. Ráno 7:30 nasadáme na pohodlný diaľkový autobus a povedľa brehov jazera Titicaca (3 820m.n.m), prekročíme hranicu s Peru. Po príchode absolvujeme 2hodinovú exkurziu na slávne plávajúce trstinové ostrovy Uros. Historické centrum Puna má aj tu koloniálnu atmosféru. Prenocovanie.

11.deň. Diaľkovým autobusom sa presúvame zaujímavou vidieckou krajinou s nádhernou scenériou šestisícovky Auzangante. Odpoludnia príchod do Cuzca. Atmosféra večerného Cuzca.

12.deň. Deň venovaný Cuzcu (3300 m.n.m).– niekdajšiemu centru ríše Inkov. Poznávame toto prekrásneho koloniálneho a indiánskeho mesta. Výstup na pevnosť nad mestom Sacsayhuamán, Okrem iného je tu aj skvelá vyhliadka na historické mesto v údolí, až po ľadovcovú horu Auzangante. Večer vychutnáme atmosféru Cuzca samotného, doporučujem prestriedať niektoré z rockových barov so živou hudbou.

13.deň. Nástup na Salcantay trek. Čaká nás mikrobusový presun o 200 km,, až k posvätnej hore Inkov Salcantay 6 230m .V poslednej dedine Mollepata dáme obed a pokračujeme ešte hodinku vozidlom. Na lúke Soraypampa s pasúcimi sa koňmi, pod majestátnymi horami z ľadu a skál strávime v pokľude odpoludnie a noc v 3 900m.nm. Spíme rustikálne – v miestnosti v spacákoch. Romantici si môžu vychutnať v spacáku mrazivú hviezdnatú noc aj vonku.

14.deň. Deň D, pochod horami. 3hod nahor, až cez sedlo 4 650 m.n.m a 5 hodín zostupu. Batožinu a ak treba aj nemohúcich našťastie nesú kone a muly. Jedná sa o mimoriadne impresívny pochod povedľa obrovskej skalno-ľadovcovej stene hory Salcantay, ktorá bola posvätnou pre Inkov. Na vlastné ,pajšle“ pocítite kyslíkový dlh, ako je to v vysokých horách pri námahe normálne. Zostupujúc pozorujeme ako sa menia vegetačné pásma od alpínskeho až po horský dažďový prales. Spíme v turistickom kempe Cholulay 2900 m.n.m.na doskovej verande, pod strechou. Možnosť si doobjednať posteľ a jednoduchú izbu .Teplota už je v pohode aj vonku.

15.deň. Druhý deň nás čaká zvoz údolím, náklaďák alebo mikrobus po strmhlavej ceste nad hlbokým údolím do osady La Playa. Po občerstvení a presadnutí na ďalší podobný spoj do stanice Hidroelectrica. Obed u Indiániek padne iste vhod. Záver presunu je ešte 9 km chodníkom, povedľa koľajníc scenerickým údolím Urubamby. Nad hlavami do neba čnejúce Machu Picchu. Takto ho len málokto začína spoznávať. Kto nechce kráčať, počká do 15 hod a sám uhradí si vláčik za 28USD. Stretneme sa v príjemnom mestečku pod Machu Picchu. Tu sa po treku a trmácaní horami, dolami pohodlne ubytujem. Deň končíme v termálnych bazénoch.

16.deň. Výstup na mysteriózne Machu Picchu zahájime ráno. My si vždy s predstihom zariadime aj permit na vrchol nad-Huayna Picchu, ten nám ponúka mimoriadny nadhľad na komplex pamiatok. Odtiaľ si vychutnáme nielen historický monument ale aj famózne hory prales a v pozadí ľadovceové vrcholy navôkol. Nikde sa neponáhľame – relax v neopakovateľnom prostredí najslávnejšej pamiatky Amerického kontinentu. Odchádzame už peši, kedy uznáte vy za vhodné. Dole v mestečku si večer pekne oslávime tento mimoriadny zážitok.

17.deň. Prvým vlakom nadránom údolím smerujeme do Olaytatamba. Pri raňajkách v indiánskej tržnici spoznávame aj život vidiečanov. Pokračujeme mikrobusom na tradičné terasovité odsolovacie jazierka v Maras. Po zhruba hodinke sa presúvame do folklórneho Pisacu. Urobíme si stanovisko v záhradnej reštaurácii a vyrážame na spektakulárny trh. Ženy v krojoch a nepreberné množstvo suvenírov, všetko je nablízku. Kedy uznáme za vhodné, presunieme sa iným mikrobusom1h do Cuzca.

18.deň. veľmi skoro ráno vyrážame na nedávno objavenú prírodnú atrakciu- Dúhové hory. Preto zavčasu, aby sme sa vyhli neskôr prúdiacim davom. Po návrate do Cusca si už v pokoji vychutnávate atmosféru tohto jedinečného kultúrno historického klenotu Južnej Ameriky. Večer nasadáme na nočný pohodlný autobus smer Nazca. 11h.

19.deň. Vystúpime v mestečku Nazca, kde po raňajkách sa presunieme na letisko. Záujemci si objednajú 20 minútový prelet v malom lietadle ( 100 USD) nad planinou so záhadnými obrazcami. Zájdeme ešte do dieľne tradičnej keramiky. Odpoludnia až do večera 3h. busom pokračujeme pustým pobrežím Peru do mestečka Paracas, kde prespíme.

20.deň. O 8 ráno sa vyráža člnmi na skalnaté súostrovie Islas Ballestas, prirovnávané ako malé Galapágy. Tieto sú mimoriadnym pozorovacím miestom morskej fauny. Desaťtisíce morských vtákov, tulene a tučniaky v trópoch, sezónne aj plameniaky. Počas plavby vidíme oproti slávnu líniu na svahu poloostrova tzv. Paracaský svietnik. Po obede v morskej reštaurácii odchádzame do Limy 4h

21.deň. Dopoludnia spoznávanie moderného centra, prvý krát ochutnáte atmosféru v bohatej štvrti Miraflores. Absolvujeme jazdu vyhliadkovým autobusom bez strechy. Plaza de Armas- paláce, katedrály, námestia rušného centra. Večer zájdeme na najnovší atrakciu púštneho veľkomesta Circuito magico – komplex 16-tich fontán – súhra fantázie vody, svetiel a hudby – jeden z najkrajší na svete. 

22.deň. Krátke dopoludnie v centre a presun na letisko.

23.deň. Príchod do EU