Mnohokrát naj z krajiny Inkov – Peru a Bolívia outdoorovo

Dávne kultúry prelínajúce sa do prítomnosti, silná príroda a outdorové zážitky. Ponuka  zájazdu na mieru pre akčných cestovateľov, vychádzajúca z dvoch desaťročí mojich skúseností. Zájazd je o silných zážitkoch. História a súčasnosť je premiešaná s troma outdoorovými aktivitami v neopakovateľnej prírode. Legendárne Machu Picchu a Nazca, fascinujúci trek krížom cez Andy, svetový rafting neďaleko prameňov Amazonky, bezkonkurenčný slávny cyklozjazd, najväčšia soľná pláň sveta, stredovek v priamom prenose v striebornej bani a päť mestských pamiatkových rezervácií UNESCO (Lima, Cuzco, La Paz, Sucre, Santa Cruz) a ešte omnoho viac. Zájazd je stavaný pre cestovateľov so športovým duchom a kurážou niečo dokázať, nie len pasívne obdivovať pamiatku za pamiatkou.

Počet dní: 22
Hlavný termín z Peru do Bolívie: jún a lebo október
Cena zájazdu: 1695,- € – Zľava 100 € pre verných klientov
Cena zahŕňa: moje sprievodcovstvo podľa tohto programu, slušné ubytovanie prevažne s raňajkami, všetku dopravu v Peru a Bolívii, exkurziu na ostrovy Ballestas a v Nasca, Dúhové hory,  3dni exkurzia Salar Uyuní a okolie,  striebornej bane, vnútroštátny let do Santa Cruz.
Cena nezahŕňa: dopravu k odletu, stravu, medzinárodnú letenku od 920,- €, vstup na Machu Picchu + Huayna P.82€ a ostatné vstupy na pamiatky v Peru +25€, fakultatívny prelet nad obrazcami v Nazca 90 USD, požičiavanie výzbroje na hory ( spackák, karimatka), ktorú zapožičiame na mieste, 1 dňový rafting včetne stravy 100 USD, cyklozjazd Dead routh včetne stravy výzbroje od 75 USD


Podrobný itinerár z Peru do Bolívie

1. deň. Ranný odlet z Viedne. Do Limy metropoly Peru priletíme neskoro večer, presun z letiska. ubytujeme sa v historickom centre.

2. deň. Po raňajkách zájdeme cez historické centrum, prejdeme si dve naj námestia, vymeníme peniaze. Odpoludnia spoznávame moderné centrum, v bohatej štvrti Miraflores. Absolvujeme jazdu vyhliadkovým autobusom bez strechy. Ak stíhame zájdeme si zvlažiť nohy k oceánu. Večer zájdeme na atrakciu púštneho veľkomesta Circuito magico – komplex 16-tich fontán – súhra fantázie vody, svetiel a hudby – jednu z najkrajších na svete.

3. deň. Nadránom opúšťame Limu mikrobusom 3 hodiny pobrežím, aby sme navštívili skalnaté súostrovie Islas Ballestas, prirovnávané ako malé Galapágy. Tieto sú mimoriadnym pozorovacím miestom morskej fauny. Desaťtisíce morských vtákov, tulene a tučniaky v trópoch. Po neskorých raňajkách spojených s obedom pokračujeme mikrobusom 2,5 hod.púštnym pobrežím na planinu NASCA. Vopred rezervovaní fakultativne obletia 20 minútový prelet v malom lietadle ( cca 90 USD) nad planinou so záhadnými obrazcami. Spoločne pred súmrakom navštívime tajomné pohrebisko Chauchílla, dieľňu tradičnej keramiky. Reštaurácia a nočným komfort busom pokračujeme do vysočiny Peru.

4. deň. Na poludnie sme v Cuscu (3300 m.n.m) – niekdajšom centre ríše Inkov. Aklimatizačný deň, poznávačka tohto prekrásneho koloniálneho a indiánskeho mesta.

5. deň. V tento deň nás čaká hlbšie poznanie pamiatok mesta a okolia. Najmä výstup na pevnosť Inkov Sacsayhuamán, týčiaci sa nad mestom, kde je aj skvelá vyhliadka na historické mesto v náručí hôr až po ľadovcovú horu Auzangante. Múzeá Inkov spoločne a ostatné múzeá a chrámy podľa chuti..

6. deň. Tu je možnosť voľby. Rafting alebo výlet na tzv,, Dúhové hory“. Jedňodňový  rafting rieky Urubamba je klasifikácie WW.II-IIV. Tento rafting (100,-USD) organizovaný medzinárodnou profesionálnou cestovkou s mnohoročnými skúsenosťami. Pre ostatných , ktorí divú vodu oželejú, je výlet a výstup do nedávno sprístupnenej bizardnej horskej oblasti Montasňas Coloradas ( Rainmow mountains) . Vystúpame alebo v sedle koňa sa necháte vyviezť do sedla s výškou cez 5000m.n.m s výhľadom na 6300m vysokú ľadovcovú horu Auzangante a neskutočne sfarbené hrebene pod sebou.

Večer doladíme a požičiame v požičovniach potrebné veci na trek cez Andy

7. deň. Nástup na Salcantay trek. Čaká nás mikrobusový presun o 100 km, až k posvätnej hore Inkov Salcantay 6 230m. V poslednej dedine obedujeme a pokračujeme ešte hodinku vozidlom. Na lúke Soraypampa s pasúcimi sa koňmi, pod majestátnymi horami z ľadu a skál strávime v poklude odpoludnie s možnosťou prejsť sa k lagúne 4300m. Noc v 3900 m.n.m. Spíme rustikálne – v miestnosti na zemi v spacákoch – teplota vo vnútri cca 10stupňov. Vonku je však mierne mrazivá noc s hviezdami nad ľadovcovými horami. .

8. deň. Náročný deň pochodu 3 hod nahor až cez sedlo 4 650 m.n.m a 5 hodín zostupu. Batožinu a nemohúcich našťastie nesú kone a muly. Jedná sa o mimoriadne impresívny pochod povedľa obrovskej skalno-ľadovcovej stene hory Salcantay, ktorá bola posvätnou pre Inkov. Na vlastné ,pajšle“ pocítite kyslíkový dlh, ako je to v vysokých horách pri námahe normálne. Zostupujúc pozorujeme ako sa menia vegetačné pásma od alpínskeho až po horský dažďový prales. Spíme v turistickom kempe Cholullay 3000m.n.m. na doskovej verande, pod strechou. Teplota už je v pohode aj vonku. Možnosť priobjednania izby s posteľami na mieste.

9. deň. Druhý deň nás čaká zvoz údolím, mikrobus po strmhlavej ceste nad hlbokým údolím. Cestou sa predávajú fantastické ovocia granadillas, typické pre podhorské Peru. Na stanici Hidroelectrica dáme obed. Záver je ešte 10 km chodníkom povedľa koľajníc scenerickým údolím Urubamby- kráčame naľahko, bez batožiny. Nad hlavami do neba čnejúce Machu Picchu. Takto ho len málokto začína spoznávať. Kto nechce kráčať, počká do 15. hod a sám si uhradí predražený vláčik za 31USD. Stretneme sa v príjemnom mestečku pod Machu Picchu. Tu sa po treku  trmácaní  horami-dolami pohodlne ubytujeme. Deň končíme v termálnych bazénoch.

10. deň. Výjazd busíkom na mysteriózne Machu Picchu zahájime za svitania. Máme permit na Huayna Picchu, ten nám ponúka mimoriadny nadhľad na celý komplex, kde si vychutnáme celý historický monument a famóznu prírodu navôkol. Nikde sa neponáhľame – relax v neopakovateľnom prostredí najslávnejšej pamiatky Amerického kontinentu. Odchádzame, kedy uznáte za vhodné. Peši zídeme nadol a je tu možnosť navštíviť motýliu farmu. Dole v mestečku si večer pekne oslávime tento mimoriadny zážitok. 

11. deň. Prvým vlakom nadránom údolím smerujeme do Olaytatamba. Pri raňajkách v indiánskej tržnici spoznávame aj život vidiečanov. Pokračujeme mikrobusom na tradičné terasovité odsolovacie jazierka v Maras. Po zhruba hodinke sa presúvame do folklórneho Pisacu. Urobíme si stanovisko v záhradnej reštaurácii a vyrážame na spektakulárny trh. Ženy v krojoch a nepreberné množstvo suvenírov, všetko je nablízku. Kedy uznáme za vhodné, presunieme sa iným mikrobusom za 1 hod do Cuzca.
Po večeri sa s Cuzcom lúčime  pohodlným nočným autobusom.

12. deň. Nadránom sa ocitneme v Pune. Zájdeme si do prístavu na jazere Titikaka 3820m.n.m, plavba na ostrovy Uros. Tu spoznáme dnes už turizmom poznačené etnikum, ktoré stáročia prežíva na hladine jazera. Mikrobusom pokračujeme k  Bolívii. Prekračujeme chaotickú hranicu a pokračujeme do La Paz 3 600m.n.m. Večerná prehliadka metropoly. Keďže sme ubytovaný v neďaleko historického centra, priebežne spoznávame aj taje La Pazu. Tiež si zájdeme do cestovky cez ktorú zajtra pôjdeme na bicykle. Vyberieme a vyskúšame príslušenstvo (bicykle, chrániče, oblečenie) a zaplatíme výlet.

13. deň. Absolvujeme slávnu tzv cestu smrti „Death routh“ Bicyklami zo 4700 do 1200 m.n.m. Jedná sa o 65 km zjazd z vysokohorského pásma po úbočiach Ánd po starej (autami už zriedka používanej) ceste, až do tropického Corroica. Jedná sa o najdlhší súvislý zjazd, ktorý sa svetovo komerčne ponúka. Nejde o súvislú jazdu, zastavujeme a vychutnávate si krajinu s mnohými prekrásnymi pohľadmi. V závere uvidíte kokové plantáže, pretože pestovanie a konzumácia koky je v Bolívii považovaná za kultúrne dedičstvo. Na záver dve hodinky relaxujeme v prostredí sviežej zelene s bazénom a švédskymi stolmi pred návratom do La Paz.

14. deň. V La Paze si urobíme výlet do ,,Valle de la Lúna“ – mesačného údolia a ZOO. V tejto Zoo sú len zvieratá z bohatej Bolívijskej fauny v pekných priestranných priestoroch. Navštívime Plaza de Murillo, katedrálu a prejdeme si centrom. Okolo štvrte ,,čarodejníc“ sú výborné možnosti dokúpiť chýbajúce suveníry. Znovu nás čaká nočný presun pohodlným nočnýmbusom na juh – smer Uyuní.

15.-17. deň. Studené ráno strávime raňajkovaním. O desiatej začína naša exkurzia na džípoch. Najprv navštívime ,,Cintorín vlakov“, čo je unikátne múzeum parných lokomotív v púšti. Pokračujeme cez dedinu Indiánov Aymará na vyschnuté soľné jazero Salar de Uyuní. Toto je najväčšia soľná plocha na svete, ľahko viditeľná aj z vesmíru. Nevídaný je kontrast snehobielej planiny, okolitých sopiek. Vstúpite na ostrov porastený gigantickými až tisíc ročnými kaktusmi. Toto všetko bude patriť k ďalšiemu z vrcholov zájazdu. Osloví vás aj skromný život vidiečanov, ktorý sa točí okolo soli a dnes už aj turizmu. Prespávame v jednoduchých penziónoch v polopúšti Altiplána. Ďalšie dva dni navštívime jazerá plameniakov, gejzírové pole a bizardné skalné mestá. Na záver tretieho dňa sa nalodíme na večerný bus a presunieme sa do mesta Potosí (4h ). O polnoci sme v penzióne.
Tu je možnosť individuálneho odtrhnutia od skupiny, návrat do La Paz. Odlet a návrat domov 18/19.deň.

18. deň. Po raňajkách v historickom centre Potosí odchádzame na exkurziu do slávnych baní, ktorými je prevŕtaná hora Cerro Rico. Je to dvojhodinová exkurzia do podzemia hory, kde pochopíte nesmierne útrpný život Indiánskych baníkov, ktorí tu po stáročiach bojujú o existenciu. Na toto sa bude ťažko zabúdať! Potosí bolo v minulosti jedno z najväčších a najbohatších miest sveta. Toto bohatstvo stálo za 400 rokov život 8 miliónov Indiánskych baníkov. Odpoludnia sa ešte busom presúvame 4 hodiny do malebného, bývalého hlavného mesta Sucre, ktoré je UNESCOm vyhlásené za kultúrne dedičstvo ľudstva. Ešte večer si prejdeme centrum pripomínajúcu architektonický vplyv francúzskej secesie. Konečne teplý večer. Večera v reštaurácii s balkónmi nad námestím – najlepšou v celej Bolívii.

19. deň. Deň – rezerva. Pokiaľ rezervný deň nám zostane, strávime ho v tomto príjemnom meste plnom pamiatok a navštívime aj archeologické nálezisko dinosaurích stôp s moderným edukačným centom a množstvom obrovských dinosaurích skulptúr v životnej veľkosti. Znova si vychutnávame atmosféru mesta, parkov a aj výborného bolívijského vína.

20. deň Dopoludnia odlet zo Sucre do Santa Cruz. Z letiska sa ubytujeme v centra tohto moderného a bohatého veľkomesta. Bývame blízko malebného centra . Navštívime tiež zoologickú záhradu. Tu sa v prostredí tropického pralesa nachádza obrovská voliéra, kde poľahky po visutých lávkach budete mať možnosť pozorovať vzácne druhy papagájov, tukany, kolibríky. Večerná prechádzka po tradične nádhernom historickom centre s rozlúčkovou večerou. 

21. deň Včasný odchod na letisko a 7:25 odlet do Európy

22. deň Prílet do Viedne a návrat domov.

CK Sancho Tour | Boat4u | MANA-Shop | Splav Hrona | Rafting & Canyoning v Slovinsku | Chata Kosodrevina

- mapa stránky -