Venezuela pre ornitológov

Biodiverzita tejto krajiny je nesmierna. Ornitofauna je po susednej Kolumbii najbohatšia na svete. Harpyje pralesné v Imatake sú dobre monitorované miestnimi ochranármi, Delta Orinoka nám ponúka špecifickým mokraďovým pralesom, savany Los Llanos sú v období sucha najväčšou koncentráciou vtákov, horský dažďový prales skrýva svoje mimoriadne poklady. Tento termín je načasovaný na obdobie svadobných tancov Skalniakov oranžových andských. Záverečný relax pri Karibiku spojený s pozorovaním a samotný Caracas nám predstaví to, čo sme v divočine nestihli nájsť. Táto ponuka vychádza zo skúseností našich dvoch predošlých výprav v rokoch 2010 a 2016.

Termíny : marec 2017

Cena   1 300 € + letenky s letištnými poplatkami od 820 €.

Cena zájazdu zahŕňa: moje sprievodcovstvo, najlepší lokálny sprievodcovia často krát anglicky hovoriaci, komplet doprava + 3vnútroštátne prelety, program podľa itineráru vrátane stravy plná penzia v Delte, Los Llanos, Altamire. Polpenzia pri harpyjach. Slušné ubytovanie (v 2–5 posteľových izbách s kúpeľnou, Presuny privátne mikrobusy a terénnymi autami, motorovými člnmi

Cena nezahŕňa: vaše cestovné poistenie, dopravu do a zo Swechatu, stravu tam, kde sú možnosti verejného stravovania .

Osobné výdaje: spravidla na reštaurácie, nápoje, alkohol, ovocie, upomienkové predmety účastník minie ešte okolo 150€. Podľa odhadov cien z roku 2016.

1.-2.deň: Prelet z Európy do Carasasu. Ubytujeme sa v hotely v Macuto – 11 km.od letiska. Výmena peňazí a úvodná večera. Nasledujúci deň strávime  na opustenej pláži. Už tu sú prvé možnosti fotenia ornitofauny. Podvečer odlietame do mesta Puerto Ordaz. V neskorých hodinách sa už len ubytujeme v hotely.

3-6. deň:  Ráno odchádzame mikrobusom a  z Puerto Ordaz do oblasti Imataca 2hod. Ubytujeme sa v miestnom penzióne. Vyrážame k viacerým aktívnym hniezdam Harpyje pralesnej. Krajinu striedajú mozaikovite pastviny a prales. Našim cieľom je čo najviac pozorovania bohatej fauny. Posledný deň sa presunieme k Delte Orinoka. Spíme v motely s bazénom v Tucupite. 7-10. deň: Ráno z Tucupity- brány Delty Orinoka, nasadáme  na motorový čln. Krajina obrovskej riečnej delty, to je voda a prales. Všetok pohyb prebieha po vode. Na úvod sa v osade kolonistov spriatelíme s obrovskými pavúkmi, ktorými sú známe veľké tarantule. Plavbou pozorujeme dianie na brehoch aj vo vode. Nezriedka vídame riečne delfíny a meniaci sa život obyvateľov. Ubytujeme sa v romantickom kempe v jednom z úzkych ramien pod klembou pralesa. Navštívime viaceré komunity Indiánov Warao. Všetci Waraovia žijú nad vodou, na kolových stavbách „palafitos„ stále tradičným spôsobom. Sú existenčne závislí od rybačky a pestovania niektorých plodín, ako aj od pralesa. Ženy Warao vyrábajú majstrovské ručné diela, ako sú košíky, misky a pletené hojdacie siete hamaky z vlákien palmy moriče. Nad pralesom lietajú papagáje ara ararauna, veľké kŕdle amazoňanov, klinochvosty, hoacíny, arasari, tukany. K tomu samozrejme volavky a a iné druhy vodného vtáctva. V spleti vegetácie často pozorujeme opice malpy kapucínske a vrešťany červené, zo šťastím aj leňochoda trojprstého. Náš kemp je domovom kolónie vlhovcov a  úžasne zapadá do  pralesného prostredia. Domčeky so sieťkou proti hmyzu na oknách, poprepájané visutými lávkami nad vodou, ubytovanie po 2-3  Strava na princípe čerstvých rýb, a bohaté prílohy. Nezabudnuteľná je  plavba v indiánskych kanoe v  ramenách Delty. Nadránom a večer vyrážame člnom do divočiny nazad. V  svite našich čeloviek, máme najlepšiu šancu vidieť svietiace oči nočných lovcov- veľhadov. Naozaj  intenzívnejší zážitok. Neopakovateľný býva skoro ranný diabolský koncert – vrešťanov. Život Delty je neopakovateľný. Žiaľ, sú tu aj Indiánske komunity vyslovene špecializované na nelegálny odchyt vtákov- najmä ary. 4. deň po rozlúčkovom obede sa bočným ramenom dostaneme na okraj Delty,pokračujeme do Maturínu 100km a podvečerným letom prelietame do Karakasu. Prespíme v svojom hotely v Macute.

.11-15. deň:, Ráno znova na letisko a prelietame do nížin na západe krajiny. V meste Barinas sa sa naraňajkujeme a pokračujeme na 4 dňovú exkurziu do nížin zvaných Los Llanos. Mierime 4hod až do nedozerných plání dobytkárskeho štátu Apure. Na jednom ekoranči máme svoju základňu. Tu nás čaká najlepšie juhoamerické Safari. Hľadanie a chytanie anakondy, rybačka na pyrane. No najmä pozorovanie mimoriadne bohatej fauny ako kapibary, riečne delfíny, kajmany, leguány, veľké amazonské vydri, mravčiare a množstva vodných vtákov. Mimoriadne spektakulárne sú tisícové krdle kačiek, alebo stovky červených ibisov, ružových lyžičiarov a a volaviek. Plavba na motorovej kanoe riekou, jazda v sedle na koňoch s rýchlokurzom jazdectva. Odpoludňajšia sprcha a siesta  v závesných posteliach – hamakách, ovocie, a dobrá kuchyňa to nie je len tu na ranči ale všade v tejto pestrej krajine. Na posledných 24 hodín sa presunieme na vedľajší ranč, slávne Hato Cedral . Tu sa natáčal bezpočet prírodopisných filmov. Zlatý kliniec Los Llanos. Uvidíme tu o.i.aj voľne žijúcu populáciu Krokodílov orinockých. Návrat tou istou cestou nazad k svahom pohoria Andy.

16.-17.deň  Ubytovaní sme v penzióne v Altamire pri krištáľovej rieke Santo Domingo. Chladivé vody tejto rieky sú požehnaním v období sucha nielen pre nás ale aj pre operencov. Penzión je obkolesený vynikajúcim prostredím horského pralesa. Tu prilietajú mnohé druhy spevavcov a kolibríkov. Druhý podvečer sa zájdeme pozrieť na vzácnu lokalitu toku Skalniakov oranžových andských – jedinú známu vo Venezuele. Marec je ideálnym termínom svadobných tancov pestrých samčekov.

18. deň . Po raňajkách opúšťame Altamiru. Presunieme sa popod Andy cez Valenciu k pobrežiu do letoviska Chichiriviche. Ešte podvečer pozorujeme na lagúne kolónie ružových plameniakov. Sme v morskom Národnom parku – Morrocoy.

19.20.deň . Čaká nás celodenná exkurzia. V mangrovníkoch a skalných útesoch uvidíte ekosystém pobrežných mokradí a unikátne petroglify starých indiánskych kultúr. Plavíme sa okolo viacerých koralových ostrovov na najkrajší z nich – Cayo Sombrero s možnosťou snorchelingu na malom korálovom útese. V tieni kokosovníkov a na viacerých plážach si vychutnáte relax po intenzívnom zájazde.Večerná atmosféra nábrežia má nefalšovanú Karibskú atmosféru. Ďalší deň pôjdeme na iný , bližší ostrov a odpoludnia sa presunieme do Macuta v oblasti Caracaského letiska.

Existuje alternatíva iného morského N.P. Henry Pitier s letoviskom Choroní v rovnakom čase.

21.deň  Caracas. Pobalený avšak bez vecí odchádzame do Caracasu na exkurziu mestom.  Tu sa presúvame metrom. Našim hlavným cieľom je oddychový park Miranda s najznámejšími zvieratami venezuelskej divočiny, ktoré v prírode len tak bežne neuvidíme (vzácny krokodíl morský, jaguár, puma). V parku sa bežne vyskytujú naturalizované ary ktoré niekedy ušli zo zajatia a tu sa prikrmujú, prípadne zalietajú na striedačku cez meské štvrte do N.P. Ávila nad mestom. Z Caracasu odídeme na letisko, kam nám z hotela privezú našu batožinu k odletu. Hasta la vista Venezuela!