Verdon – najkrajší kaňon Európy

Provensálsko a Savojsko je pre väčšinu Francúzov najčastejším cieľom dovoleniek. Niet sa čomu čudovať, hory prechádzajú od príjemnej teplej krajiny levanduľových polí až po azúrové pobrežie Francúzskej riviéry. Naším hlavným cieľom návštevy tohto kraja je Grand canyon du Verdon – 700 metrov hlboké dielo prírody, vybudované modrozelenou riekou Verdon počas miliónov rokov v nádherných vápencových skalách.

Počet dní: 9 a pol
Termín: september
Cena: 550,- €
Ubytovanie: v kempingoch vo vlastných stanoch
Cena zahŕňa: moje sprievodcovanie – 6.x v danej oblasti, doprava mikrobusom, poplatky na diaľniciach, 7-krát nocľah v kempingoch, zubačky v Alpách
Cena nezahŕňa: cestovné poistenie, strava, lanovky v Alpách, zapožičanie výstroje na rafting. Vieme zabezpečiť za priaznivú cenu.

Cestu do Francúzska si spríjemníme zastávkou v malebnom švajčiarskom kúpeľnom letovisku Lausanne na brehu Ženevského jazera, kde si prezrieme Olympijské múzeum a ďalšou zastávkou bude známe francúzske horské mestečko Chamonix pod majestátnym a najvyšším vrcholom Európy Mont Blancom. Za priaznivého počasia si vyberieme, či vystúpime na ľadovec Mare du Glace alebo na horu Brevent, prípadne sa vyvezieme lanovkou na Aiguille Du Midi, odkiaľ sa nám naskytnú najkrajšie vyhliadky na celý masív Savojských Álp.

Nasledujúci deň sa presunieme cez stredoveký Sisteron do krajiny levanduľových vôní Provensálska. Náč hlavný cieľ Grand Canyon du Verdon pri mestečku Castelane. Tu na  niekoľko dní zakempujeme. Čaká nás tu nádherný kraj vody a skál. Rafting na modrozelených vodách bude nezabudnuteľným zážitkom. Rieka klasifikácie ww.II-III, nie je záludná, najťažšie miesto sa dá prejsť aj pešo a fandiť odvážlivším. Zo sebou máme lezecké laná a výstroj aby ste si na vlastnom tele a psychike vyskúšali chuť lezenia s úžasnou expozíciou pod vami. Lanom istený pocelý čas zhora.  Autom absolvujeme vyhliadkovú cestou ponad kaňon.  V Európe  nenájdete niečo tak impozantné – pozerajúc sa  pri zábradlí s belvedermi sa nám tají dych nad hĺbkou kaňonu, okolo vertikálne steny a v povetrí plachtia supy a orly.

Nemenej úchvatný bude aj celodenný treking dnom kaňonu. Krištáľovo zelená rieka, vymodelovala zákutia stvorené pre obdiv. Pre romantické povahy ponúkame možnosť stráviť tam pravekú noc pri ohni pod skalnými klenbami kaňonu.

Pobyt vo Verdone si spestríme výletom k ďalšiemu stredovekému mestečku Entrevaux, ale to až po splave iného hlbokého kaňonu – Georges du Var s nádhernými červenými skalnými stenami. Cestou späť, ak predpoveď bude priaznivá, je možnosť zabočiť z trasy k známemu horskému stredisku Zermatt s krásnymi výhľadmi na vraj „najkrajšiu horu sveta“, legendárny Matterhorn.