Venezuela

Moderná história Venezuely je ovplyvnená ropou – peniazmi plynúcimi z jej predaja. Tie premenili krajinu v jednu z najbohatších v Južnej Amerike. Výsledkom je rozsiahla sieť komunikácií, okázalá architektúra a rozvinutá turistická infraštruktúra. Avšak v odľahlých oblastiach žijú domorodci ešte tradičným štýlom života, ako keby sa 21. storočie niekde zastavilo. Mnohé skupiny Indiánov zostávajú nezasiahnuté civilizáciou, ako napr. tajomný kmeň Yanomami na venezuelsko-brazilskej hranici, ktorého kultúra doby kamennej zostala po stáročia len málo ovplyvnená. Rôznorodosť venezuelskej krajiny nemôže návštevníkov rozhodne sklamať. Na severozápade sa pýši zasneženými vrcholmi Ánd a na východe širokou deltou rieky Orinoko pretkanú labyrintom riečnych ramien. Južná časť láka divokou tropickou prírodou Amazónie a sever ponúka 2800 km Karibského pobrežia s nespočetnými plážami.

Najneobvyklejšími prírodnými formáciami Venezuely sú tepuí – tzv. stolové hory. Skalné útvary s plochými vrcholmi a kolmými stenami vypínajúcimi sa nad savanami do výšok 2800 m. Tieto vrcholy sa vyznačujú bizarnou „mesačnou“ krajinou a charakteristickou vegetáciou. Na juhovýchode krajiny je roztrúsených asi 60 takýchto tepuí. Z jedného vrcholu tepuí sa rúti Salto Angel (Anjelský vodopád), najvyšší vodopád na svete (979 m.) a zároveň najznámejšia turistická atrakcia Venezuely.

Venezuelu možno označiť za relatívne bezpečnú a priateľskú krajinu so širokou ponukou ubytovacích a stravovacích zariadení aj výkonnou dopravou. Venezuela rovnako ponúka najlacnejšie letecké spojenie Južnej Ameriky s Európou a USA a tým se stáva vstupnou bránou na juhoamerický kontinent.

Oficiálny názov: Bolívarovská republika Venezuela
Štátne zriadenie: federatívna republika
Časové pásmo: GMT mínus 4 a pol hod.
Podnebie: Prevláda tropická klíma s miernymi teplotami v pobrežných oblastiach. Teplota sa výrazne mení od nadmorskej výšky. Strieda sa obdobie sucha (december – apríl) s obdobím dažďov (máj – november). Vhodnejšie pre cestovanie je obdobie sucha, najmä pokiaľ plánujeme pešiu turistiku. Naopak venezuelské rieky vrátane Anjelských vodopádov sú omnoho pôsobivejšie v období dažďov.
Rozloha celkom:
912050 km2
Pevnina: 882050 km2
Najvyššia hora: Pico Bolivar 5007 m.
Počet obyvateľstva: 23 543 000
Hlavné mesto: Caracas (4,5 mil.)
Zloženie obyvateľstva: 67% miešanci, 21% beloši, 10% černoši, 2% Indiáni
Jazyk: úradný jazyk španielčina, indiánské jazyky
Mena: Bolívar (BF.) = 100 centimov. Oficiálni kurz kolísá. Súčasný menový kurz je vhodné korigovať neoficiálnymi výmenami USD. http://www.dolarparalelo.org/
Náboženstvo: katolíci 96%.
Elektrická sieť: 110V, 60 Hz.
Mobilné telefóny: Vo Venezuele sa dnes bez problému dajú používať telefóny Orange. Veľká časť území nie je pokrytá signálom. Veľmi výhodné je telefonovanie z digitálnych telefónnych ústrední (do Európy asi 10 centov/min.)
Vízum: občania Slovenskej a Českej republiky nepotrebujú turistické vízum

  • Peru & Bolívia
Venezuela

Tropická vegetácia, exotické pochúťky, lov piraní a obrovskej anakondy ale aj Chavézovský pokus o socializmus s miliónmi petrodolárov a ešte mnoho iných zaujímavostí zažijete na dobrodružno-poznávacej ceste Venezuelou.