Peru, Bolívia – krajinou Inkov (pohodlnejšie)

História a súčasnosť, folklór a príroda. Zájazd je stavaný pre cestovateľov bez fyzických ambícií podávať výkon. Avšak dlhé autobusové presuny a nadmorská výška krajín aj tak Vám dajú pocítiť zaslúžené poznanie týchto krajín. Ponuku aktivít južného Peru zahŕňa kultúrne pamiatky ako legendárne Machu Picchu či línie v Nazca, fascinujúci koloniálne mestá v zozname UNESCO Lima, Arequipa a Cuzco a La Paz, jazero Titicaca a plávajúce ostrovy Indiánov Uros, najslávnejší cyklozjazd sveta Dath Routh, najhlbší kaňon sveta Colca a návšteva súostrovia Ballestas.

Počet dní: 15

Termín: 10.máj – 25.máj. 2013

Cena zájazdu: 1490,- €

Cena zahŕňa: moje sprievodcovstvo, slušné ubytovanie v 2* a 3* hoteloch s kúpeľňou a raňajkami, autobusové a mikrobusové presuny.

Cena nezahŕňa: medzinárodnú letenku od 1040,- €, vstup na Machu Picchu a ostatné vstupy na pamiatky 60-100 US, vláčik pod Macchu Picchu od 90 US, odletový poplatok z krajiny, cca 20 USD, fakultatívny prelet nad obrazcami v Nazca asi 95 USD, letenka Cuzco  Lima za 180 USD, poistenie liečebných nákladov.

Možnosť rozšíriť zájazd o pobyt v N.P. Manú v Peruánskej Amazónii o 4 dni za 480 USD alebo N.P. Alto Madidi v Bolívijskej Amazónii za 450 USD


ITINERÁR

0. deň Podvečerný odlet z Viedne.

1. deň Do Limy, 8-miliónovej metropoly Peru, priletíme v ranných hodinách, ubytujeme sa v historickom centre,, v hotely s koloniálnou minulosťou. Spravíme si malú prechádzku do historického Plaza de Armas aj moderného grandiózneho centra na pobreží Miraflores. Okruh v Miraflores elegantne stihneme hodinovkou vyhliadkovým poschodovým autobusom. Pre záujemcov fakultatívne aj Múzeum zlata a zbraní, čo je mimoriadna expozícia. Večer zájdeme na najnovší atrakciu púštneho veľkomesta Circuito magico – komplex 16-tich fontán – súhra fantázie vody, svetiel a hudby – momentálne najkrajší na svete.

2. deň Zavčas ráno opúšťame Limu prenajatým mikrobusom aby sme navštívili skalnaté súostrovie tzv. Malé Galapágy pri pobreží, čo sú ostrovy Islas Ballestas. Tieto sú mimoriadnym pozorovacím miestom morskej fauny No.1. Desaťtisíce morských vtákov, tulene a tučniaky v trópoch, sezónne veľryby aj plameniaky. Exkurzia sa uskutoční na vyhliadkových lodiach, na ostrovy vystupovať nie je dovolené.

Pokračujeme prenajatým mikrobusom 200 km púštnym pobrežím na planinu NAZCA. Fakultatívne pre záujemcov možnosť na 20 minútový prelet v malom lietadle (95 USD) nad planinou so záhadnými obrazcami. Spoločne za súmraku navštívime tajomné pohrebisko Chauchílla, dieľňu tradičnej keramiky a spoznáme demonštráciu ako sa ťaží a spracúva v okolí zlato. Nočným busom pokračujeme do vysočiny Peru.

3. deň Ráno prídeme do mesta Arequipa. Raňajky a pokračujeme busom cez horskú krajinu do mestečka Chivay, indiánskym folklórom naplneného mestečka. Vo výške 3700m. Kvôli aklimatizácii relaxujeme veľmi pozvoľnými aktivitami. Súmrak v termálnych kúpeľoch a pre akčnejších možnosť tzv. canopy – lanových dráh nad údolím rieky.

4.deň Výlet mikrobusom krajinou spektakulárnou terasovitých políčok až na vyhliadku ,,Cruz del condor“. Z dychvyrážajúcej hĺbky najhlbšieho kaňonu sveta COLCA v termických prúdeniach plachtia pár metrov nad našimi hlavami majestátne kondory. Neskutočný zážitok. Rozpetie krídiel 4 metre. Cestou nazad sa zastavujeme v kostolíkoch, dedinkách, a spoznávame prostý život tohoto farebného vidieka. Vidieť orať dreveným pluhom je tu stále bežná prax. Ďalší podvečer relaxujeme v termálnych  kúpeľoch.

5.deň Dopoludnia sa vraciame do mesta Arequipa, ktoré si vybudovali Španieli na mieste s príjemnou klímou ( 2 400m). Spoznáme koloniálne centrum a absolvujeme aj výlet po okolitých pamätihodnostiach. Súmrak v kaviarni nad námestím s pohľadom na katedrálu a okolité hory, z ktorých dominuje mysteriózna hora El Misty. Nočným autobusom absolvujeme presun cez Andské sedlá k jazeru Titicaca ( 3800m.n.m)

6. deň. Motorovou loďou absolvujeme výlet na trstinové ostrovy Indiánov Uros, Odpoludnia pokračujeme okolo brehov jazera do Bolívie. Za jeho vodami čnejú ľadovcové hory Cordiliera Real. Prekročíme hranice a odbočíme na najvýznamnejšiu bolívijskú pamiatku, ktorou je Tiwanacu. Večerná prehliadka historického centra metropoly La Paz 3800m.n.m (Unesco). Večer si potvrdia záujemci bicyklový zjazd za 60 US. Vyskúšame príslušenstvo (bicykle, chrániče, oblečenie)

7. deň Absolvujeme slávnu cestu Death routh – bicyklami alebo v sprievodnom vozidle. Jedná sa o 67 km zjazd z vysokohorského pásma po úbočiach Ánd po starej (autami už zriedka používanej) ceste, až do tropického Corroica. Jedná sa o najdlhší súvislý zjazd, ktorý sa svetovo komerčne ponúka. V závere si pár hodín relaxujeme v prostredí sviežej zelene s bazénom a švédskymi stolmi pred návratom do La Paz

8. deň. V La Paz sme ubytovaný v historickom centre priamo nad trhom čarodejníc, priebežne spoznávame aj taje La Pazu ako Plaza Murilo s prezidentským palácom, parlament, turistické zákutia.

9.deň. Presun na Peruánsku stranu a príchod do Cuzca.

10.deň. CUZCO (3300 m), – bývalé centrum impéria Inkov, najväčšej indiánskej ríše, ktorá sa zrodila na americkom kontinente. Skvostná koloniálna architektúra, postavená na základoch inckých palácov ako svätyňa slnka Corichanca a katedrála. Nad mestom sa týči Sacsayhuamán, pevnosť z megalitických žulových blokov ťažkých stovky ton. Skvelá vyhliadka na celé údolie až po ľadovcovú horu Auzangante..6300m a sochu Krista, žehnajúceho mestu.

11.deň. Vstupíme do posvätného údolia kde si prezrieme folklórny Pisac a Ollantaytambo. Navštívime dieľňu na výrobu šperkov a prejdeme folklórne tržnice s nepreberným množstvom suvenírov. Večerným vláčikom prichádzame do Acquas calientes, turistického mestečka pod Machu Picchu.

12. deň Výstup na majestátne MACHU PICCHU a neobyčajne strmými schodkami až na jeho vrchol Huayna Picchu – miesto kde sa zastavilo slnko. Tento deň si vychutnáme v neopakovateľnom prostredí najslávnejšej pamiatky Južnej Ameriky, ktorá bola zaradená medzi 7 moderných divov sveta. Po zostupe nás čaká relax v termálnych kúpaliskách a vláčikom a mikrobusom návrat do Cuzca.

13.deň Výlet do folklórnej dedinky Chinchero, múzeá, nákupy, rokové kluby. Ponuka turistického Cuzca je široká.

14.a 15 deň odlet z Cuzca do Limy a nočný let domov