Fenomén zvaný stolové hory

Ako sa hovorí, že nikdy nevstúpiš do tej istej rieky, tak sa nám to v živote stále potvrdzuje. Preto asi potrebujeme niekam chodiť. Na jednej strane fenomén stále sa meniacej prírody , na strane druhej  sme to my účastníci výpravy. Na konci obdobia dažďov v októbri je ideálny čas na návrat prežiť si útrapy pochodov a zažiť neopakovateľnú krásu, silu prírody, takmer dva týždne nestretnúť iného človeka ako svojich compaňeros. Príroda ani teraz nesklamala, práve naopak prekonala všetko predošlé. Až  na to, že v čase nášho pôsobenia tu lietalo nezvykle veľa helikoptér s filmármi, hereckými a lezeckými hviezdami. Hollyvood  natáčal okolo vodopádu Salto Angel akčné scény z pripravovaného  trháku ,,Point break“, voľného pokračovania predošlého Break pointu o gangstroch surferoch. Výprava  bola aj tým jedinečná, že k 5 Slovákom sa pridali dvaja bratia Češi. 16 rokoch od nešťastnej českej expedície, pri ktorej zahynul jeden účastník a skvelý človek Zdeněk Nemec, na ktorého pri každom návrate s úctou spomínam.

Fantastická načasovanosť s obdobím dažďov vyšla dokonale. Noc pred zostupom pršalo tak intenzívne, že vodopád nabral na famóznej mohutnosti. Neopakovateľné ráno, fotenie akoby pri Niagare, avšak 20x vyššej ako sú tie tam slávne ,,mestské“ vodopády. Dobrá partyja, bezpečný zostup počas dvoch dní, zlanení po vertikálach tropickej džunglosteny. Tu jednoducho vegetácia bujnie z každej skalnej štrbiny … a kilometrová voda sa rútila sto metrov od nás. Prešiel rok,  skvelé spomienky, dobré fotky a videjko, ktoré Vám ponúkame vzhliadnuť na tomto webe a tomto 10 min.

Dovetok:
Pred koncom roka som písal ako to býva, kamarátom  novoročné pozdravy. Prišlo aj na partičky z vodopádu Salto Angel. Ahoj kamaráti, bolo mi potešením absolvovať s vami tak vzrušujúcu expedíciu, ktorá nebola len o famóznej prírode ale aj o nás samotných. Ďakujem, že som mal to šťastie sa o zážitky, námahu, silné impresie mohol podeliť práve s Vami. Toto dobrodružstvo ako aj zlanenie do seba samého aj pre mňa stálo zato. Ďakujem.

Tá nesmierna sila fenoménu stolovej hory Auyán Tepuí mne samému potvrdila jeden poznatok. Viac ako polovica  účastníkov z posledných dvoch expedícií k Salo Angel sa mi hlásia na návrat – tento krát na prechod Kaňon del Diablo, teda Vertikálna Amazónia II. potvrdzuje sa, že ,,Stolové hory sú  miesta, kde energia Zeme a energie Kozmu sú prepojené neintenzívnejšie na Zemi“.

Teším sa v januári s Vami  –  Becko