Ahoj Kamaráti – ako aj po minulé roky, po zime som priletel z teplých krajov aj ja, tradične z Venezuely, predtým z Kene. Dostal som typ od kamaráta ísť sa pozrieť na ťah žeriavov na chránenú vtáčiu rezerváciu Senné pri Michalovciach. Využil som narýchlo veľmi pekné počasie, naložil bajk na nočný rýchlik a ráno som bol na Šalenom vychodze.
Príležitosť vidieť kúsok Zakarpatia som nepremeškal, naložil sa aj s bajkom do busu a vystúpil v Užhorode. Chystám sa tam totiž už dávno, v lete do ex-regiónov našej starej vlasti. Viac do kopcov, tak toto bola len letmá zoznamka. Po exkurzii pekným mestom som po otrasných cestách musel zamieriť na Slemence, prechod pre peších, lebo inakadiaľ cyklistov Ukrajinci nepúšťajú.
Na Senné som stihol doraziť ešte pred súmrakom. Žeriavov boli stovky ale pred pár dňami vraj až tisíce. Premiestňujú sa z južnej Európy a Sev. Afriky na sever do Ruska a Škandinávie. Niekoľko málo párov tu však zostáva aj hniezdiť. K ním pribúdajú postupne 27 iných vtáčích druhov. Prekrásna podívaná či na zemi, ako aj vo vzduchu. Na túto udalosť sa pripravovali vo veľkom aj miestny ochranári. Upratovali domček správy Slovenskej Ornitologickej Spoločnosti na privítanie mnohých pozorovateľov s fotoaparátmi a ďalekohľadmi. Náučný chodník po rezervácii má množstvo informačných tabulí, tri vyhliadkové veže s parádnym nadhľadom nad krajinou mokradí a močiarov.
Niekedy boli na Východoslovenskej nížine mnohonásobne rozsiahlejšia takéto mokrade, avšak po vzniku Zemplínskej Šíravy a meliorácii lúk sa až 95% premenilo na ornú pôdu. Najvzdialenejšia pozorovacia veža je priamo oproti močiaru s najvyšším, piatym stupňom ochrany. Videl som stovky husí, ktoré taktiež migrujú, ale aj zostávajúce druhy ako volavky, lysky, kačice a mnohé pripravujúcich sa na hniezdenie. Na oblohe hliadkoval Orliak morský a Orol kráľovský. Symbolom rezervácie je najvzácnejší druh, Lyžičiar biely prilietajúci onedlho z Afriky.
Zdá sa, že najhoršie časy pre prírodu už minuli. Situácia sa postupne zlepšuje. Vďaka nadšeniu ochranárov aj samozrejme vďaka sile prírody samotnej. Prichádzajú pozorovatelia z blízkych aj vzdialených miest a aj krajín. Filmári dokumentujú a popularizujú dobrú vec.
Nech aj moje riadky a zopár obrázkov niekoho z Vás inšpirujú k návšteve tohoto malého vtáčieho raja.
Prírode aj Vám zdar Becko