Venezuela 7x NAJ s výstupom na Roraimu (prípadne skrátená)

Tento zájazd je výberom toho naj z celej Venezuely. Najväčším pokladom ponuky tejto krajiny je národný park Canaima – jeho stolové hory, vodopády a tropická vegetácia. Neopakovateľná plavba a pohľad na najvyšší vodopád sveta, výstup do „strateného sveta Roraimy, indiánska Delta Orinoka, najlepšie juhoamerické safari Los Llanos, rafting pod Andami, pláže a vody Karibiku a nazriete aj do modernej metropoly Caracasu. Čo nezažijete nikde inde je aj Chavézovský pokus o socializmus a z toho zrodený absurdistan dnešnej Venezuely. V neposlednom rade aj mnoho iných zaujímavostí sa dá zažiť na mojich dobrodružno – poznávacích  zájazdoch  Venezuelou.

Pre tých, ktorým je 3 týždne priveľa je možné ukončiť zájazd po Delte Orinoka v 16. deň, teda priletieť domov o 6 dní skôr.

Pre tých, čo im sú tri týždne naopak málo a budú si chcieť pobyt predĺžiť, zabezpečím podľa preferencie napr. Delta Catatumbo alebo koralové ostrovy Morrocoy, či los Roques.

Pre tých, ktorí si na Roraimu netrúfajú zariadim 6 deň. odlet na ostrov Margarita, pobyt pri mori a návrat v 12. deň do Puerto Ordaz odkiaľ budeme pokračovať spolu už do Delty Orinoka.

Termíny: každoročne október / november / december a február

Najbližšie termíny: február 2017 a november / december 2017

Cena zájazdu:
Celý zájazd 1 750,- €, Cena skráteného 17 dňového pobytu je 1 600,- €
+ letenky od 850,- €, štandardne však okolo 1000,- €

Letenka: sledujeme vždy na akčné letenky u Air France, Iberie a Lufthansy. Nákup leteniek prebieha vždy koordinovane cez oficiálneho predajcu leteniek.Každý má svoju letenku vo vlastnej opatere od začiatku až do konca.

Celková cena: pre účastníkov bez nosiča na Roraimu tento zájazd môže byť už od 2 600,- € (+ konzumácia a nosič sú od 150,- €). Žiadna iná destinácia v Latinskej Amerike v súčastnosti neponúkne tak veľa zážitkov a bohatý servis za takúto sumu na 3 týždne.

Cena zájazdu zahŕňa: sprievodcu, 5 x vnútroštátne prelety (ktoré sú veľkou výhodou), program podľa itineráru vrátane stravy, plná penzia v Canaime, Delte, Los Llanos a rafting. Na pochode horou Roraima sú to raňajky a večere, pochodovú stravu si podľa inštrukcií zabezpečia účastníci samy (čiastočne z domu). Slušné ubytovanie (v 2–5 posteľových izbách zväčša s kúpeľnou), na Roraime sa spí v stanoch, 1 noc v hamakách (pod Saltom Angel).

Cena zájazdu nezahŕňa: vaše cestovné poistenie, dopravu do a zo Swechatu, prelet nad Salto Angel cca 70,- USD, nosiča na Roraimu cca 60,- USD na dvojicu, úschovňu kufra v dedine pod Roraimou, sprepitné lokálnym sprievodcom v prípade spokojnosti, stravu v Karibiku a mimo výletov s plnou penziou, čo je približne jedna štvrtina zájazdu.

Osobné výdaje: spravidla na reštaurácie, nápoje, ovocie, upomienkové predmety, prelet nad Salto Angel a nosiča na Roraime účastník minie okolo 250,- €.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

1.-2.deň: Prelet z Európy. Z letiska prejdeme do neďalekého Macuta kde v príjemnom penzióne strávime prvý večer.WiFi. Tu sa odohrá aj výmena peňazí. Nasledujúci deň strávime na jednej z pláží blízkeho pobrežia. Podvečer z letiska odlietame do mesta Puerto Ordaz. Čaká nás ešte 100km v mikrobuse. V neskorých hodinách sa ubytujeme v jednoduchom ale príjemnom penzióne. WiFi.

3-5. deň: Skoré raňajky, letisko, odlietame z chaotickej civilizácie do pozemského raja – Národného parku CANAIMA. Park je prírodné dedičstvo ľudstva UNESCO. Turistické centrum okolo Lagúny Canaima je srdcom parku. Hneď po príchode máme šancu na fakultatívny prelet nad pralesmi a vodopádmi vzhliadnuť zhora najvyšší vodopád sveta Salto Angel.  Ubytovaní sme v penzióne s izbami po 2-4. Tento pohodový deň je o nádhernej riečnej  pláži, výlete k siedmym mohutnými vodopádom rieky Carrao. Zvláštnou atrakciou je podchádzanie popod jeden z nich, podchádzame mohutný závoj vody široký 100 metrov, čo je prvý mimoriadny zážitok. Nasledujúce ráno vyrážame motorovým člnom popod gigantické skalné steny. Plavíme do vnútra stolovej hory do Kaňonu del Diablo. Adrenalínová plavba sa kľukatí riekou s unikátnou zlato-červenou vodou a excelentnou prírodou na všetky strany, kam sa obzriete. Desiatky vodopádov padá po každom daždi z hory vertikálnymi stenami do tropického pralesa. Magnetom No.1 je však až pohľad na najvyšší vodopád sveta, 979m vysoký Salto Angel. V jazierku pod vodopádom sa budete vytešovať z najvyššej sprchy sveta v náručí skvostnej prírody. V kempe pod vodopádom naši Indiáni pripravujú na ražni vašu večeru. Aj pri svite mesiaca a najlepšie počas ranného brieždenia pozorujeme neopakovateľnú krásu padajúcej vody z výšky mrakov. Pre mnohých z vás zaručene jeden z najväčších prírodných divov planéty Zem. Let nazad dáva za príplatok druhú šancu o prelet ponad tajomnú stolovú horu Auyán Tepuí a vodopád Salto Angel. Tento extra  prelet nad Saltom Angel a stolovou horou Auyán Tepuí .

Pozrite si zaujímavý 3D pohľad na vodopád Salto Angel. TU »

Po troch dňoch v Canaime sa letecky  vrátime sa do civilizácie, prezrieme si historické centrum Ciudad Boliváru – pamiatka UNESCO. Niekoľko hodín relaxu v penzióne padne vhod pred skorým 6.deň. ranným odchodom, ktorý smeruje na až na samý okraj Venezuely, do miesta hraníc s Brazíliou a Guayanou. Inými, už terénnymi vozidlami sa prepravíme do indiánskej dediny Paraytepuí Ubytujeme sa v  v penzioniku na kraji dediny aby sme boli pripravený na ranný pochod.

7-11. deň: . Tu začína 4,5-dňový výlet do “Strateného sveta.” stolovej hory RORAIMA.

Tento trek prináša naskutku silné zážitky, avšak sú vykúpené námahou. Varujem pred podcenením svojich síl.  Pohodlným a  chorým klientom neodporúčam sa ho zúčastniť a ponúkam zájazd Venezuela bez Roraimy. To je skúsenosť po cca 250 mojich klientoch z ktorých len jedna výstup vzdala ale viacerí „hrabali“  na dne svojich síl. Slováci žiaľ, z roka na rok prudko spohodlnievajú a aj slabnú. Kto však Roraimu absolvuje, zostane nadosmrti na seba hrdý a šťastný z návštevy ,,inej planéty“. Len veľmi málo skupín robí Roraimu poctivo – my vždy. To znamená že prejdeme 2/3 jej povrchu.  Skoro nikto sa sem už nikdy nevráti, preto je hriech ak nevidíte, čo povrch tejton unikátnerj hory ponúka.   

Ráno porozdelujeme nosičom naše náklady ( 15kg na nosiča, zväčša pre dvojicu ). Na úvod pochodu savana, ostré slnko, len občas tieň. Trek je spestrený brodením aj kúpaním sa v riekach, ktoré križujú krajinu- relatívna pohoda. Po 5 hodinovom pochode pri rieke Kuquenám dáme kúpací relax a pochodový obed. Pokračujeme však ešte 3 hodiny do Base campu, kde rozložíme stany. Na celom treku si pripravujeme  raňajky a večere sami z vlastných zásob. Zväčša to varenie robím pre celú skupinu ja. Obed býva pochodová strava – chlieb a niečo…

Výstup na vrchol Roraima Tepuí druhý deň je  zaberačka. Za 3,5 hodiny prekonávame postupne výškový rozdiel 900 metrov. Najprv pozvolne, neskôr strmšie popod kolmé steny po chodníku pre turistov v klenbe pralesa. Už tu môžete pozorovať prírodu v neporušenej podobe. Miniatúrne kolibríky, alebo gigantické kvety bromélie – epifity, ktoré len tu dosahujú gigantické rozmery. K poludniu, ako dorazíme na náhornú planinu a pod prevismi zvané ,,hotely“ si postavíme stany. Zanecháme veci a ideme na nedaleký vrchol Roraimy. Tu možno hľadieť do hĺbky vertikálnych útesov, ktoré sa ako hradby obkolesujú každú stolovú horu. Na opačnú stranu je nadhľad na celý plochý povrch hory (34 km2).          Tretí deň je deň D, pre ktorý je Roraima svetový fenomén zvaný Stratený svet… Absolvujeme celodenný trek tzv ,,veľký okruh“ po mysterióznom povrchu stolovej hory v labyrintoch skalných sôch, roklín, kaňonov, ostrovčekov endemickej vegetácie, ktoré sa nevyskytujú už nikde inde na svete. Mnohé skalné výtvory modelované vodou a vetrom po milióny rokov vám budú pripomínať najodvážnejšie diela futuristických umelcov. Vyvrcholením sú labyrinty v oblasti kulminačného bodu nášho  pochodu, triangel, rozdeľujúci Brazíliu, Guayanu a Venezuelu. Sem dorazí, len máloktorá skupina, lebo si to sprievodcovia aj turisti zľahčujú a to je práve  nesmierna škoda. Prechádzame El Labirinto, na brazílskej strane vstúpite do Údolia krištáľov – vzácneho miesta do biela posiateho stovkami krištáľov. Neskôr prechádzame ,,Rapa Nui“, ,,Údolie penisov“, ,,Tomahawk“ a nové útvary podnecujúce vaše fantastické predstavy. Pohoda spojená s kúpaním sa v brilantnej vode jazierok – Yaguzzy posiatych stovkami krištáľov je neopakovateľná. Pozitívna energia stolovej hory ozdravuje telo aj dušu. Na záver robíme exkurziu do vstupných priestorov jedinečnej qvarcitovej jaskyne Krištáľové oči. Tú ostatne od roku 2002 objavili Slovenský a Český jaskyniari.  Kto sa necíti na cca 25 km túru dá si ,, malý okruh“ cca 5 km v okolí nášho táboriska s indiánskym sprievodcom. Tak to robia mnohé cestovky – podľa hesla ,, kto nevie o čo prišiel, nevie a nebanuje.            

4.deň. Ráno pobalíme a začne ľahký trek k okraju stolovej hory – miesto zvané Ventána. Miesto je typické častou oblačnosťou, takže dobrá viditeľnosť je lotéria. Tu je zhmotnený kraj sveta ako z fantastického filmu. Pohľadom do dych zatajujúcej hĺbky, kde máte pocit s oblakmi pod nohami. Oproti sa vypína majestátna stolová hora Kuqenám, niekoľko sto metrov vysoké vodopády a koberec nedozerného nenarušeného amazonského pralesa. Garantujem Vám že ak bude dobrá viditeľnosť, zažijete  najfantastickejšiu vyhliadku v svojom živote.

Stolové hory sú totiž miesta, kde sú energie Zeme a Kozmu mimoriadne intenzívne prepojené – to máme preverené sami na sebe – únava sa stráca, zdravotné problémy mnohým pominú- tiež mnohokrát potvrdené. Ruskí vedci zmerali energiu tejto vody. Výsledok je šokujúci. Voda na stolových horách má hodnoty 40 tisíc x vyššie ako bežná voda. Lourdes by mali závidieť. Zostup a návrat do civilizácie trvá ešte 5 hodín s nocľahom pri rieke Ték.    Na poludnie 5.deň odchádzame terénnym vozidlom. Zastavíme pri unikátnom prírodnom výtvore “Jaspisovej rieke”, riečisko ktorej je tvorené z červeného polodrahokamu Jaspis. Tu spravidla naše zmordované telá očistíme prírodne, pod príjemnými vodopádmi. Z hraničnej Santa Eleny sa občerstvíme pred nočnou jazdou . Po výstupe silných zážitkov a nočnom presune diaľkovým busom cez Puerto Ordaz sa dostaneme k Delte Orinoko. 12. deň : Dokončíme najdlhší transport a vychutnáme  relax na hotely s bazénom v Tucupite. WiFi.

13-15. deň: Po raňajkách v presadáme  na motorový čln. Krajina obrovskej delty, to je voda a prales. Plavba je asi na 2 hodiny. Na úvod sa v osade kolonistov spriatelíme s obrovskými pavúkmi, ktorými sú známe veľké tarantule. Prvá príležitosť nákupu Indiánskych ručne robených suvenírov. Plavbou pozorujeme dianie na brehoch aj vo vode. Nezriedka vídame riečne delfíny a meniaci sa život obyvateľov.

Ubytovanie je v štýlovom  kempe, ktorý  úžasne zapadá do  pralesa. Domčeky so sieťkou proti hmyzu na oknách, poprepájané visutými lávkami nad vodou, ubytovanie po 2-3  Strava na princípe čerstvých rýb, a bohaté prílohy. Nezabudnuteľná je  plavba v indiánskych kanoe v úzkych ramenách Delty. Večer vyrážame člnom do divičiny. V  svite našich čeloviek, máme najlepšiu šancu vidieť svietiace oči rôznych zvieratiek a nočných lovcov- veľhadov. Naozaj  intenzívnejší zážitok. Neopakovateľný býva skoro ranný diabolský koncert – opíc vrešťanov. Navštívime viaceré komunity Indiánov Warao. Všetci Waraovia žijú nad vodou, na kolových stavbách „palafitos„ stále tradičným spôsobom zberačov a lovcov. Ženy Warao vyrábajú majstrovské ručné diela, ako sú košíky, misky a pletené hojdacie siete hamaky z vlákien palmy moriče. Nad pralesom lietajú papagáje ara, veľké tukany. V spleti vegetácie často pozorujeme opice so šťastím aj leňochoda. Život Delty je neopakovateľný. Kto nezažije pralesný vodný svet Delty, nepoznal indiánsku Ameriku. Tretí deň po rozlúčkovom obede sa bočným ramenom dostaneme na okraj Delty, mikrobusom do Maturínu a podvečerným letom prelietame do Karakasu. Prespíme v svojom hotely v Macute kde zanecháme zbytočné teplé veci a suveníry. WiFi.

16-17. deň:, Ráno smerujeme do mesta Maracay . Štýlovým lokálnym autobusom prekonáme pobrežné Andy priamo cez serpentíny krútiace sa úchvatným pralesom N.P. Henry Pitier. Našim cieľom je vychýrené nezabudnuteľné koloniálne letovisko Choroní WiFi. Kilometrová piesočná pláž, vlny, kokosy, relax no proste príjemný Karibik. Za chrbtom sú hory s dažďovým pralesom. Večerná atmosféra nábrežia má nefalšovanú Karibskú atmosféru. V neskoré odpoludnie druhého dňa pre nás príde privátny mikrobus. Až do polnoci budeme uháňať smer po mesto Barinas, v ktorom prenocujeme v penzióne. Únavu 6 hodinovej cesty spláchneme v bazéne. WiFi.

18-20.deň : Ráno vyrážame z Barinas, cestou sa naraňajkujeme 4 hod  pokračujeme na exkurziu do nížin zvaných Los Llanos. Tu nás čaká najlepšie juhoamerické Safari. Hľadanie a chytanie anakondy, rybačka na pyrane. No najmä pozorovanie mimoriadne bohatej fauny ako kapibary, riečne delfíny, kajmany, leguány, obrovské amazonské vydri, mravčiare a množstva vodných vtákov. Plavba na motorovej kanoe riekou, jazda v sedle na koňoch s rýchlokurzom jazdectva, ubytovanie na dobytkárskom ranči, večer možno aj tancovačka. Odpoludňajšia sprcha a siesta  v závesných posteliach – hamakách, ovocie, a dobrá kuchyňa to nie je len tu na ranči ale všade v tejto pestrej krajine. Mnohí z turistov si sťažujú, že čo na Roraime zhodili, tu a inde priberú. Návrat tou istou cestou nazad pod Andy. Ubytujeme sa v penzióniku u Francúza a prichystáme drevo na rozlúčkový táborák s gitarou. Po raňajkách dostávame kurz vodáctva. Po stredne náročnom raftingu na prekrásnej krištáľovej rieke a výdatnom obede presun na letisko v Barinas. Prelet do Karakasu a spíme v Macuto.

21.deň  Caracas. Ráno už zbalený, avšak naľahko odchádzame z pobrežia do Caracasu.  Tu stíhame historické a moderné centrum, presuny bezpečným metrom, moderné centrum Altamíra a oddychový park Miranda s najznámejšími zvieratami venezuelskej divočiny, ktoré v prírode len tak bežne neuvidíme . Po 4 hodinách smerujeme už priamo na letisko, kam nám z hotela privezú našu batožinu k odletu.  Hasta la vista Venezuela!

 22.deň – Prílet do Európy a návrat  domov

CK Sancho Tour | Boat4u | MANA-Shop | Splav Hrona | Rafting & Canyoning v Slovinsku | Chata Kosodrevina

- mapa stránky -