Venezuela 5x NAJ s výstupom na Roraimu (prípadne skrátená)

VENEZUELA perla kontinentu.
Po krízových rokoch sa Venezuela zviecha. Kto by si želal v tejto mimoriadne atraktívnej krajine minimum turistov, stane sa. Po turistickej stránke funguje o čom som sa znovu presvedčil počas zájazdu júl/aug. 2022. Moja ponuka je výberom toho naj z celej Venezuely. Na úvod ponúkam najlepšie juhoamerické safari- Los Llanos a skvelý adrenalín divokú andskú rieke- rafting. Najväčším pokladom je národný park Canaima – jeho stolové hory, vodopády a tropická vegetácia. Autentická Delta Orinoka s Indiánmi žijúcimi v divočine na domčekoch nad vodou. Magnetom z kategórie náročnejšie je výstup stolovú horu Roraima. Ako bonus je tu meský Karibik. Zájazd sa dá skrátiť o prvé dni alebo záverečné dni, alebo ho absolvovať komplet celý.

Zájazd je určený pre ľudí bez predsudkov, s kurážou aktívne veľa zažiť. Čo nezažijete nikde inde je aj Chavézovský pokus o socializmus z ktorého sa po uvoľnení embarga postupne spamätáva. Pre mňa ako sprievodcu to bude 40. pobyt v tejto krajine. Bez skúseností a spolupráce z miestnymi partnermi, by som si túto náročnú destináciu sprevádzať, určite nedovolil.

https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8406999

1. deň prelet VIE- CCS. Zostávame na pobreží, v letovisku Macuto.

2. deň prelet do Barinas, presun 4hod. Do mesta Mantecal. Noc v hotely.

3. deň včasný ranný presun na ranč Hato Cedral – celodenný program s pozorovaním fauny , kajmany, kapibary, riečne delfíny, mohutné krokodíly orinocké a tisícové kŕdle vodného vtáctva.

4. deň jazda na końoch a priebežne hladanie hladanie anakondy  Večerný presun do Barinas

5. deň rafting na krištálovej andskej rieke , Petroglify, dávne skalné rytiny. Noc v ekokempe

6. deň presun do Barinas. Odlet do oblasti Caracasu a Macuta. Prílet do Venezuely tých, ktorí majú menej času.

7. deň je o relaxe na niektorej z blízkych pláží sa zžijeme s krajinou. Je tu aj možnosť namiesto pláže, zájsť do veľkomesta Caracas (30km) a nazrieť na najzaujímavejšie miesta.

8. deň 2.XI. Odlet do pozemského raja- N.P. Canaima – lagúna Canaima , možnosť letu ponad Salto Angel .

9. a 10. deň exkurzia 90km motorovým dlabaným kanoe pod najvyšší vodopád sveta-Salto Angel. Spektakulárna plavba a pobyt v srdci n.p. Prespanie v hamakách. Po návrate exkurzia k vodopádom Canaimy. Toto je ďalšia nezabudnuteľná nádhera. Popod burácajúce mohutné vodopádmi podchádzame na opačnú stranu rieky. Celý čas sme v ponuke Canaimy, v ekonomicky lacnejšom ubytovaní. 3X strava, posteľ ventilátor. Kto si želá komfortnejšie, dokážem zariadiť za príplatok.

11. deň deň návrat letecky do oblasti CCS- do Macuta. Po relaxe, večerný odlet do Puerto Ordaz. Hotel.

12. deň presun autami k Delte Orinoca. Následne plavba, spoznávame priateľské tarantule a prvé Indiánske komunity Warao. Príchod do kempu Orinoco Queen v samom srdci pralesného sveta. Z lode pozorovanie dennej a nočnej džungle. Umelým svetlom večer, hľadáme veľhada či iné z nejedovatých hadov v korunách stromov.

13 a 14. deň veľký okruh Morichal largo. Pozorovanie opíc, život fauny a flóry pralesa. Navštívime aj komunitu Indiánov Delty. Možnosť plavby v dlabanej kanoe. Návrat do Puerto Ordaz, posledný deň večer. Hotel.

Večerný alebo skorý ranný prelet do Caracasu.

15. deň nákup potravín a už odpoludnia začína dlhá nočná jazda zlatokopeckou oblasťou dávneho aj súčasného ,,El Doráda“.

16 a 17. deň ráno ešte jeden presun 4×4 do dediny Paraitepuí. Odkladáme zbytočnosti, najímame nosičov, (15kg na nosiča, zväčša pre dvojicu). Na úvod pochodu savana, ostré slnko, len občas tieň. Trek je spestrený brodením aj kúpaním sa v riekach, ktoré križujú krajinu- relatívna pohoda. Po 5 hodinovom pochode pri rieke Kuquenám postavíme prvý tábor. Výstup na vrchol Roraima Tepuí, je zaberačka. Za približne 8 hodín prekonávame postupne výškový rozdiel 1 700 metrov. Najprv pozvoľne, neskôr strmšie popod kolmé steny po chodníku pre turistov v klenbe pralesa. Už tu môžete pozorovať prírodu v neporušenej podobe. Miniatúrne kolibríky, alebo kvety bromélie – epifity, ktoré len tu dosahujú gigantické rozmery. Dorazíme na náhornú planinu a pod prevismi zvané ,,hotely“ si postavíme stany. Zanecháme veci a ideme na neďaleký vrchol Mewerick. Tu možno hľadieť do hĺbky vertikálnych útesov, ktoré sa ako hradby obkolesujú každú stolovú horu. Na opačnú stranu je nadhľad na celý plochý povrch hory (34 km2). Na celom treku si pripravujeme raňajky a večere sami z vlastných zásob. Zväčša to varenie robím pre celú skupinu ja. Obed býva pochodová strava…

18. deň je deň D, pre ktorý je Roraima svetový fenomén zvaný Stratený svet… Absolvujeme celodenný trek tzv ,,veľký okruh“ po mysterióznom povrchu stolovej hory v labyrintoch skalných sôch, roklín, kaňonov, ostrovčekov endemickej vegetácie, ktoré sa nevyskytujú už inde na svete. Mnohé skalné výtvory modelované vodou a vetrom po milióny rokov vám budú pripomínať najodvážnejšie diela futuristických umelcov. Vyvrcholením sú labyrinty v oblasti kulminačného bodu nášho pochodu, triangel, rozdeľujúci Brazíliu, Guayanu a Venezuelu. Sem dorazí, len máloktorá skupina, lebo si to sprievodcovia aj turisti zľahčujú a to je práve nesmierna škoda. Prechádzame El Labirinto, na brazílskej strane vstúpite do Údolia krištáľov – vzácneho miesta do biela posiateho stovkami krištáľov. Neskôr prechádzame ,,Rapa Nui“, ,,Údolie penisov“, ,,Tomahawk“ a nové útvary podnecujúce vaše fantastické predstavy. Pohoda spojená s kúpaním sa v brilantnej vode jazierok – Yaguzzy posiatych stovkami krištáľov je neopakovateľná. Pozitívna energia stolovej hory ozdravuje telo aj dušu. Na záver robíme exkurziu do vstupných priestorov jedinečnej qvarcitovej jaskyne Krištáľové oči. Tú ostatne od roku 2002 objavili Slovenskí a Moravskí jaskyniari. Kto sa necíti na cca 18 km túru dá si ,, malý okruh“ cca 5 km v okolí nášho táboriska s indiánskym sprievodcom. Tak to robia štandardne mnohé iné cestovky na Roraime, podľa hesla ,, kto nevie o čo prišiel, nevie a nebanuje.

19. deň ráno pobalíme a začne ľahký trek k okraju stolovej hory na miesto zvané Ventána – Okno. Miesto je typické častou oblačnosťou, takže dobrá viditeľnosť je lotéria. Tu je zhmotnený kraj sveta ako z fantastického filmu. Pohľadom do dych zatajujúcej hĺbky, kde máte pocit s oblakmi pod nohami. Oproti sa vypína majestátna stolová hora Kuqenám, niekoľko sto metrov vysoké vodopády a koberec nedozerného nenarušeného amazonského pralesa. Garantujem Vám že ak bude dobrá viditeľnosť, zažijete najfantastickejšiu vyhliadku v svojom živote. Stolové hory sú totiž miesta, kde sú energie Zeme a Kozmu mimoriadne intenzívne prepojené – to máme preverené sami na sebe – únava sa stráca, zdravotné problémy mnohým pominú- mnohokrát potvrdené. Ruskí vedci zmerali energiu tejto vody. Výsledok je šokujúci. Voda na stolových horách má hodnoty 40 tisíc x vyššie ako bežná voda. Lourdes by mali závidieť. Zostup a návrat do civilizácie trvá ešte 5 hodín s nocľahom pri rieke Ték.

Tento trek prináša naskutku silné zážitky, avšak sú vykúpené námahou. Varujem pred podcenením svojich síl. Pohodlným a chorým klientom neodporúčam sa ho zúčastniť a ponúkam zájazd Venezuela bez Roraimy. To je skúsenosť po približne 200 mojich klientoch, z ktorých len jedna výstup vzdala. Viacerí si „hrabali“ na dne svojich síl. Mnohí Slováci žiaľ, prudko spohodlnievajú. Kto však trek na Roraimu absolvuje, zostane nadosmrti na seba hrdý a šťastný z návštevy ,,inej planéty“. Len veľmi málo skupín robí Roraimu takto poctivo – my vždy. To znamená že prejdeme 2/3 jej povrchu. Skoro nikto sa sem už nikdy nevráti, preto je hriech, ak nevidíte, čo povrch tejto unikátnej hory ponúka

20. deň máme ešte 3 hod. Pochod a rovno odchádzame terénnym vozidlom do civilizácie. Presun džípom do Santa Eleny. Nočným autobusom sa presúvame po miestami mizernej ceste. Dnes táto 700km. dlhá cesta trvá asi 14 hod.

21. deň príchod do Puerto Ordaz a prelet z Puerto Ordaz do CCS, relax v Macuto.

22. deň dopoludnia relax na pláži, odlet podvečer.

23. deň prílet do Európy a ďalší prelet do Viedne, návrat domov.

Termín: 31.10.- 22.11. 2023

Cena zájazdu:

  • na 23 dní – 2 900,- €
  • cena bez úvodných 7 dní – 600,- €
  • cena bez Roraimy – 500,- €

Letenky medzinárodné: IBERIA lieta v štvrtok, nedelu a utorok, je aktuálne najlacnejšia za 900€ + batožina.

Drahší variant je s Turkish každý deň. Platba leteniek priamo predajkyni leteniek, s ktorou Vás skontaktujem.

Cena zájazdu zahŕňa:
5 x vnútroštátne letenky, program podľa itineráru vrátane stravy, plná penzia a ubytovanie v Canaime, Delte, Los Llanos , mimo to 5 x hotel. Na pochode horou Roraima sú to raňajky a večere, pochodovú stravu si podľa inštrukcií zabezpečia účastníci samy. Slušné ubytovanie (v 2–3 posteľových izbách s kúpeľnou), na Roraime sa spí vo vlastných stanoch, 1 noc v hamakách (pod Saltom Angel), cena zahrňa tiež honorár a náklady sprievodcu.

Cena zájazdu nezahŕňa:
vaše cestovné poistenie, dopravu do a zo Swechatu, Výlet do Caracasu, prelet nad Salto Angel cca 200USD, nosiča na Roraimu150,- USD na dvojicu, úschovňu kufra v dedine pod Roraimou 10US, sprepitné lokálnym sprievodcom v prípade spokojnosti, Vaša strava mimo výletov s plnou penziou, čo je približne jedna štvrtina dní.

Osobné výdaje:
spravidla na reštaurácie, nápoje, ovocie, upomienkové predmety, prelet nad Salto Angel a nosiča na Roraime účastník minie okolo 250,- €.

Foto výber zájazdov: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8406999

Foto 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8406999

Foto 2019: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/5894120

Foto 2018: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/4843632

Foto jar 2016: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8406999

Nie je možné pridávať komentáre.