Venezuela 5x NAJ s výstupom na Roraimu (prípadne skrátená)

Napriek ekonomickej kríze, Venezuela nezomiera. Stále funguje o čom som sa presvedčil počas 2 expedičných filmárskych pobytov v roku 2018 a jednomu zájazdu 2019. Tento zájazd je výberom toho naj z celej Venezuely.  Najväčším pokladom ponuky tejto krajiny je národný park Canaima – jeho stolové hory, vodopády a tropická vegetácia. Začíname výstupom do „strateného sveta stolovej hory Roraima. Pokračujeme letom a plavbou k  najvyššiemu vodopádu sveta,  nezabudnuteľná indiánska Delta Orinoka a najlepšie juhoamerické safari Los Llanos, rafting pod Andami, pláže a vody Karibiku a  nazriete aj do súčasného  Caracasu. Čo nezažijete nikde inde je aj Chavézovský pokus o socializmus a z toho zrodený absurdistan dnešnej Venezuely. V neposlednom rade aj mnoho iných zaujímavostí sa dá zažiť na tomto dobrodružno – poznávacom  zájazde  Venezuelou.

Pre tých, ktorým je 21 týždňa priveľa je možné ukončiť zájazd 17 deň.

Zájazd je určený pre ľudí s kurážou, bez prehnaných predsudkov. Pre mňa ako sprievodcu to bude 35. pobyt v tejto krajine. Bez skúseností a spolupráce z miestnymi by som si toto určite nedovolil.

Termíny: podla dohody

Cena zájazdu:
Celý zájazd 2 600,- €,
+ letenky od 650,- €,

Letenky: letíme s Air France alebo Turkish.

Cena zájazdu zahŕňa: 3-4 x vnútroštátne prelety (ktoré sú veľkou výhodou), program podľa itineráru vrátane stravy, plná penzia v Canaime, Delte, Los Llanos. Na pochode horou Roraima sú to raňajky a večere, pochodovú stravu si podľa inštrukcií zabezpečia účastníci samy . Slušné ubytovanie (v 2–3 posteľových izbách s kúpeľnou), na Roraime sa spí v stanoch, 1 noc v hamakách (pod Saltom Angel) a honorár +náklady sprievodcu.

Cena zájazdu nezahŕňa: vaše cestovné poistenie, dopravu do a zo Swechatu, prelet nad Salto Angel cca 100,- USD, nosiča na Roraimu cca 60,- USD na dvojicu, úschovňu kufra v dedine pod Roraimou, sprepitné lokálnym sprievodcom v prípade spokojnosti, stravu v Karibiku a mimo výletov s plnou penziou, čo je približne jedna štvrtina zájazdu.

Osobné výdaje: spravidla na reštaurácie, nápoje, ovocie, upomienkové predmety, prelet nad Salto Angel a nosiča na Roraime účastník minie okolo 250,- €.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

PROGRAM:

1.-2.deň: Prelet z Viedne do Venezuely. Noc noc na Karibskom pobreží v letovisku Macuto. Cez deň pláž a večerný odlet na východ krajiny.

3-4.deň. Skoré raňajky, letisko, odlietame z chaotickej civilizácie do pozemského raja – Národného parku CANAIMA. Park je svetové prírodné dedičstvo ľudstva UNESCO. Turistické centrum okolo Lagúny Canaima je srdcom parku. Hneď po príchode máme šancu na fakultatívny prelet nad pralesmi a vodopádmi vzhliadnuť zhora najvyšší vodopád sveta Salto Angel. Tento pohodový deň je o nádhernej riečnej  pláži, výlete k siedmym mohutnými vodopádom rieky Carrao. Zvláštnou atrakciou je podchádzanie popod jeden z nich, podchádzame mohutný závoj vody široký 100 metrov, čo je prvý mimoriadny zážitok. Nasledujúce ráno vyrážame motorovým člnom popod gigantické skalné steny. Plavíme do vnútra stolovej hory do Kaňonu del Diablo. Adrenalínová plavba sa kľukatí riekou s unikátnou zlato-červenou vodou a excelentnou prírodou na všetky strany, kam sa obzriete. Desiatky vodopádov padá po každom daždi z hory vertikálnymi stenami do tropického pralesa. Magnetom No.1 je však až pohľad na najvyšší vodopád sveta, 979m vysoký Salto Angel. V jazierku pod vodopádom sa budete vytešovať z najvyššej sprchy sveta v náručí skvostnej prírody. V kempe pod vodopádom naši Indiáni pripravujú na ražni vašu večeru. Aj pri svite mesiaca a najlepšie počas ranného brieždenia pozorujeme neopakovateľnú krásu padajúcej vody z výšky mrakov. Pre mnohých z vás zaručene jeden z najväčších prírodných divov planéty Zem. Let nazad dáva za príplatok druhú šancu o prelet ponad tajomnú stolovú horu Auyán Tepuí a vodopád Salto Angel. Tento extra  prelet nad Saltom Angel a stolovou horou Auyán Tepuí .

Pozrite si zaujímavý 3D pohľad na vodopád Salto Angel. TU »

Po troch dňoch v Canaime sa letecky  vrátime sa do civilizácie.

Nočný presun k stolovým horám.

5-10. deň:  Ráno vyrážame autom asi 80 km k dedine Paraitepuí. začína 4,5-dňový výlet do “Strateného sveta.” stolovej hory RORAIMA.

Tento trek prináša naskutku silné zážitky, avšak sú vykúpené námahou. Varujem pred podcenením svojich síl.  Pohodlným a  chorým klientom neodporúčam sa ho zúčastniť a ponúkam zájazd Venezuela bez Roraimy. To je skúsenosť po cca 250 mojich klientoch z ktorých len jedna výstup vzdala ale viacerí „hrabali“  na dne svojich síl. Slováci žiaľ, z roka na rok prudko spohodlnievajú a aj slabnú. Kto však Roraimu absolvuje, zostane nadosmrti na seba hrdý a šťastný z návštevy ,,inej planéty“. Len veľmi málo skupín robí Roraimu poctivo – my vždy. To znamená že prejdeme 2/3 jej povrchu.  Skoro nikto sa sem už nikdy nevráti, preto je hriech ak nevidíte, čo povrch tejto unikátnej hory ponúka.   

Porozdeľujeme nosičom naše náklady (15kg na nosiča, zväčša pre dvojicu). Na úvod pochodu savana, ostré slnko, len občas tieň. Trek je spestrený brodením aj kúpaním sa v riekach, ktoré križujú krajinu- relatívna pohoda. Po 5 hodinovom pochode pri rieke Kuquenám dáme kúpací relax a pochodový obed. Pokračujeme však ešte 3 hodiny do Base campu, kde rozložíme stany. Na celom treku si pripravujeme  raňajky a večere sami z vlastných zásob. Zväčša to varenie robím pre celú skupinu ja. Obed býva pochodová strava – chlieb a niečo…

Výstup na vrchol Roraima Tepuí druhý deň je zaberačka. Za 3,5 hodiny prekonávame postupne výškový rozdiel 900 metrov. Najprv pozvoľne, neskôr strmšie popod kolmé steny po chodníku pre turistov v klenbe pralesa. Už tu môžete pozorovať prírodu v neporušenej podobe. Miniatúrne kolibríky, alebo gigantické kvety bromélie – epifity, ktoré len tu dosahujú gigantické rozmery. K poludniu, ako dorazíme na náhornú planinu a pod prevismi zvané ,,hotely“ si postavíme stany. Zanecháme veci a ideme na neďaleký vrchol Roraimy. Tu možno hľadieť do hĺbky vertikálnych útesov, ktoré sa ako hradby obkolesujú každú stolovú horu. Na opačnú stranu je nadhľad na celý plochý povrch hory (34 km2).

Tretí deň je deň D, pre ktorý je Roraima svetový fenomén zvaný Stratený svet… Absolvujeme celodenný trek tzv ,,veľký okruh“ po mysterióznom povrchu stolovej hory v labyrintoch skalných sôch, roklín, kaňonov, ostrovčekov endemickej vegetácie, ktoré sa nevyskytujú už nikde inde na svete. Mnohé skalné výtvory modelované vodou a vetrom po milióny rokov vám budú pripomínať najodvážnejšie diela futuristických umelcov. Vyvrcholením sú labyrinty v oblasti kulminačného bodu nášho  pochodu, triangel, rozdeľujúci Brazíliu, Guayanu a Venezuelu. Sem dorazí, len máloktorá skupina, lebo si to sprievodcovia aj turisti zľahčujú a to je práve  nesmierna škoda. Prechádzame El Labirinto, na brazílskej strane vstúpite do Údolia krištáľov – vzácneho miesta do biela posiateho stovkami krištáľov. Neskôr prechádzame ,,Rapa Nui“, ,,Údolie penisov“, ,,Tomahawk“ a nové útvary podnecujúce vaše fantastické predstavy. Pohoda spojená s kúpaním sa v brilantnej vode jazierok – Yaguzzy posiatych stovkami krištáľov je neopakovateľná. Pozitívna energia stolovej hory ozdravuje telo aj dušu. Na záver robíme exkurziu do vstupných priestorov jedinečnej qvarcitovej jaskyne Krištáľové oči. Tú ostatne od roku 2002 objavili Slovenský a Český jaskyniari.  Kto sa necíti na cca 25 km túru dá si ,, malý okruh“ cca 5 km v okolí nášho táboriska s indiánskym sprievodcom. Tak to robia mnohé cestovky – podľa hesla ,, kto nevie o čo prišiel, nevie a nebanuje.            

Štvrtý deň. Ráno pobalíme a začne ľahký trek k okraju stolovej hory – miesto zvané Ventána. Miesto je typické častou oblačnosťou, takže dobrá viditeľnosť je lotéria. Tu je zhmotnený kraj sveta ako z fantastického filmu. Pohľadom do dych zatajujúcej hĺbky, kde máte pocit s oblakmi pod nohami. Oproti sa vypína majestátna stolová hora Kuqenám, niekoľko sto metrov vysoké vodopády a koberec nedozerného nenarušeného amazonského pralesa. Garantujem Vám že ak bude dobrá viditeľnosť, zažijete  najfantastickejšiu vyhliadku v svojom živote.

Stolové hory sú totiž miesta, kde sú energie Zeme a Kozmu mimoriadne intenzívne prepojené – to máme preverené sami na sebe – únava sa stráca, zdravotné problémy mnohým pominú- tiež mnohokrát potvrdené. Ruskí vedci zmerali energiu tejto vody. Výsledok je šokujúci. Voda na stolových horách má hodnoty 40 tisíc x vyššie ako bežná voda. Lourdes by mali závidieť. Zostup a návrat do civilizácie trvá ešte 5 hodín s nocľahom pri rieke Ték.    Na poludnie 5.deň odchádzame terénnym vozidlom  do civilizácie. 11. deň : Presun nazad do Puerto Ordaz. Prespíme v hotely .

12-14. deň: Po raňajkách v centre presadáme  na motorový čln. Krajina obrovskej delty, to je voda a prales. Plavba je asi na 2 hodiny. Na úvod sa v osade kolonistov spriatelíme s obrovskými pavúkmi, ktorými sú známe veľké tarantule. Prvá príležitosť nákupu Indiánskych ručne robených suvenírov. Plavbou pozorujeme dianie na brehoch aj vo vode. Nezriedka vídame riečne delfíny a meniaci sa život obyvateľov.

Ubytovanie je v štýlovom  kempe, ktorý  úžasne zapadá do  koloritu Indiánskych obydlí a pralesa. Domčeky so sieťkou proti hmyzu na oknách, poprepájané visutými lávkami nad vodou, ubytovanie po 2-3  Strava na princípe čerstvých rýb, a chutné prílohy. Nezabudnuteľná je  plavba v indiánskych kanoev úzkych ramenách Delty. Večer vyrážame člnom do divičiny. V  svite našich čeloviek, máme najlepšiu šancu vidieť svietiace oči rôznych zvieratiek a nočných lovcov veľhadov. Naozaj  intenzívnejší zážitok. Neopakovateľný býva ranný diabolský koncert – opíc vrešťanov. Navštívime komunity Indiánov Warao. Všetci Waraovia žijú nad vodou, na kolových stavbách „palafitos„ stále tradičným spôsobom zberačov a lovcov. Ženy Warao vyrábajú majstrovské ručné diela, ako sú košíky, misky a pletené hojdacie siete hamaky z vlákien palmy moriče. Nad pralesom lietajú papagáje ara, veľké tukany. V spleti vegetácie často pozorujeme opice so šťastím aj leňochoda. Život Delty je neopakovateľný. Kto zažije pralesný vodný svet Delty, pozná kúsok tradičnej indiánskej Amazónie. Tretí deň po rozlúčkovom obede sa bočným ramenom dostaneme na okraj Delty. Tretí deň sa vrátime do Puerto Ordaz a odlietame smer Caracas. Odlietame lietadlom do oblasti Caracasu. Prespíme v svojom hotely v Macute kde zanecháme zbytočné teplé veci s Roraimy, stany a suveníry. Z Delty. .

15.deň Odpoludnia odlet do Barinas. Presun ďalšie č hodiny na najslávnejší ekoranč krajiny – Hato Cedral.

16-17.deň. Sme v nížinách zvaných Los Llanos. Tu nás čaká najlepšie juhoamerické Safari. Hľadanie a chytanie anakondy, rybačka na pyrane. No najmä pozorovanie mimoriadne bohatej fauny ako kapibary, riečne delfíny, kajmany, leguány, obrovské amazonské vydri, mravčiare a množstva vodných vtákov. Plavba na motorovej kanoe riekou, jazda v sedle na koňoch s rýchlokurzom jazdectva, ubytovanie na dobytkárskom ranči, večer možno aj tancovačka. Odpoludňajšia sprcha a siesta  v závesných posteliach – hamakách, ovocie, a dobrá kuchyňa to nie je len tu na ranči ale všade v tejto pestrej krajine.

18.deň. Návrat tou istou cestou nazad pod Andy.do Barinas. Odpoludňajší prelet do oblasti Caracasu. Sme nazad v Macute.

19.deň  Caracas. Ráno, ako sa kto rozhodne alebo aj podĺa bezpečnostnej situácie v 25 km vzdialenej metropole. Buď pláž alebo Naľahko, bez cenností a bez pasov odchádzame z pobrežia do Caracasu. Tu stíhame historické a moderné centrum, presuny bezpečným metrom, moderné centrum Altamíra a oddychový park Miranda s najznámejšími zvieratami venezuelskej divočiny, ktoré v prírode len tak bežne neuvidíme. Po 4 hodinách smerujeme už priamo na letisko, kam nám z hotela privezú naše veci k odletu. Hasta la vista Venezuela!

20.deň návrat domov.

Nie je možné pridávať komentáre.