Venezuela bez výstupu na Roraimu

Tropická vegetácia, stolové hory, najvyšší vodopád sveta, najlepšie juhoamerické safari, Indiánska delta Orinoka, vlny Karibiku, ale aj Chavézovský pokus o socializmus a mnoho iných zaujímavostí sa dá zažiť na mojich dobrodružno – poznávacích  zájazdoch  Venezuelou.

 

21 dní , zájazd menej namáhavý, bez výstupu na Roraimu s Meridskými Andami a 2x Karibikom. Užijete si  N.P.Canaima, Deltu Orinoco, Karibik v Choroní, Safari Los Llanos a Caracas.

16 deň, možnosť skoršieho návratu do Európy. Individuálny návrat 17.deň domov (cena 1390,- €)

Najbližší termín: pozri kalendár zájazdov

Cena zájazdu 1550 € + medzinárodná letenka štandardne okolo 980 €

Cena zájazdu zahŕňa: moje sprievodcovstvo, program podľa itineráru : , 3 dni v Delte Orinoca, 4 dni Safari los Llanos, včetne raftingu, komplet strava v Delte a Los Llanos, slušné ubytovanie (v 2 – 5 posteľových izbách s kúpeľnou,  1 noc v hamakách (jednu noc pod Saltom Angel), dopravu busmi (3x v noci dlhé trate, 5 x busmi krátke), dopravu terénnymi autami, motorovými člnmi.

Cena nezahŕňa: tri dni v N.P. Canaima včetne dvoch preletov, motorových člnov a stravy  v cene 280 €, vaše poistenie,  prípadný doplatok 60 USD (stáva sa len v prípade  veľmi nízkeho stavu rieky na plavbu pod Salto Angel – zriedkakedy), vstup národný park 5 US,   Let z Caracasu do C.Boliváru namiesto nočného autobusu za 50 €, výlet do Brazilie 10 US a tam  jedlo v „Čuraskárii“, koľko vládzeš 10 US.

Osobné výdaje : spravidla na a vyššie  nezahrnuté položky, reštaurácie, pivo, ovocie, upomienkové predmety účastník minie ešte okolo 200 €.

–––––––––––––––––– PODROBNE K PROGRAMU ––––––––––––––––––

1.deň: Prelet z Európy a o tri hodiny prelet do Ciudad Boliváru. Perfektná novinka zavedená v nedávnom čase mala okamžite pozitívny ohlas, pretože nikomu sa nechce po lete z Európy cestovať ešte aj v nočnom buse.  Spíme v jednoduchom penzióne s raňajkami, avšak tentoraz ešte bez kúpeľne na izbe. Možnosť zmeny.

2-4. deň: Dopoludnia odlietame z chaotickej civilizácie do pozemského raja, do Národnom parku CANAIMA. Turistické centrum okolo Lagúny Canaima je srdcom parku. Prvý  deň je pohodový, o výlete k 7 mohutnými vodopádom rieky Carrao. Nevšednou atrakciou je podchádzanie popod jeden z nich. Podchádzame mohutný závoj vody široký až 100 metrov, čo je mimoriadny zážitok. Ubytovaní sme v bungalovoch v turistickom kempe. Nasledujúce ráno vyrážame motorovým člnom na vzrušujúcu plavbu vodami popod gigantické skalné steny. Plavíme do vnútra Kaňonu del Diablo. Adrenalínová plavba sa kľukatí riekou s unikátnou červenou vodou a excelentnou prírodou na všetky strany, kam sa obzriete. Desiatky vodopádov padá po každom daždi z hory vertikálnymi stenami do tropického pralesa. Magnetom No.1 je však až pohľad na najvyšší vodopád sveta, 979m vysoký Salto Angel. V jazierku pod vodopádom sa budeme vytešovať z najvyššej sprchy sveta v náručí skvostnej prírody. V kempe pod vodopádom naši Indiáni pripravujú na ohni večeru. Aj pri svite mesiaca a najlepšie počas ranného brieždenia pozorujeme neopakovateľnú krásu padajúcej vody z výšky mrakov. Celý servis exkurzie zabezpečujú miestny Indiáni pracujúci v turistickom odvetví. Pre mnohých z vás zaručene jeden z najväčších prírodných divov planéty Zem. Let nazad môže byť fakultatívne obohatený o prelet ponad tajomnú stolovú horu Auyán tepuí a vodopád Salto Angel. Tento extra  prelet nad Saltom Angel a stolovou horou Auyán Tepuí  stojí v prepočte asi 50 USD.

Pozrite:  http://www.airpano.ru/files/Angel-Waterfall-Venezuela/start_e.html

Po troch dňoch v náručí prírody sa vrátime sa do historického Ciudad Boliváru. Pozrieme si jeho krásne zreštaurované centrum a z reštauráciena nábreží uvidíme výnimočný gigantický most cez túto veľrieku. Prvý krát takto načuchneme atmosfére mesta. Po skorej večery sa presúvame ešte 3 hod. do Tucupíty. Noc strávime v príjemnom motely s bazénom.

5-8. deň: Tucupita je bránou do Delty 4.najvätšej rieky sveta – Orinoka. Ráno si vyrazíme do centra, dáme raňajky, nakúpime v trhu ovocie a navštivime rybí trh s pestrou paletou sladkovodnej ponuky. Nasadáme na motorový čln, zastavíme sa pre naše kufre a vyrážame cca o 11tej. Krajina obrovskej delty, to je voda a prales. Plavba je asi na 1,5 hod. máme obednajšiu prestávku s špecialitami z rýb. V tejto osade sa spriatelíme s obrovskými pavúkmi, ktorými sú známe veľké tarantule. Plavbou pozorujeme dianie na brehoch aj vo vode. Nezriedka pozorujeme riečne delfíny a meniaci sa život domorodých Indiánov.

Ubytujeme sa v našom čarovnom kempe v jednom z úzkych ramien pod klembou pralesa. Navštívime viaceré komunity Indiánov Warao – od tých „vesničiek strediskových“ s elektrikou a satelitmi až po tie najviac štýlové v riečnych labyrintoch rozsiahlej delty. Všetci Waraovia žijú nad vodou, na kolových stavbách „palafitos„ stále tradičným spôsobom zberačov a lovcov. Ženy Warao vyrábajú majstrovské ručné diela, ako sú košíky, misky a pletené hojdacie siete hamaky z vlákien palmy moriče. Nad pralesom lietajú papagáje ara, veľké tukany, so šťastím aj leňochod. Môžete si vyskúšať aj  plavbu v indiánskych kanoe vo dne a tiež za svitu nočnej oblohy. Zvuky a tajomnosť záplavového pralesa precítite v dlabanom kanoe na hladine ďaleko intenzívnejšie ako v motorovom člne. Neopakovateľný býva skoro každú noc diabolský nočný koncert červených vrešťanov.  Indiánsky chlapci nás naučia vyrobiť oheň trením dreva o drevo. Život Delty je neopakovateľný. Kto nezažije Deltu, nepozná indiánsku Ameriku.

Ubytovanie v Delte je v kempe vybudovanom pre turistov nad vodou priamo v močaristom pralese, chodíme po visutých lávkach, spíme v domčekoch s moskytiérami v posteliach alebo aj hamakách. Úchvatné prostredie. zvuky pralesa okolo nás.  Všade sme v náručí Delty. Tretí deň sa bočným ramenom dostaneme na okraj Delty, taxíkom do Maturínu a nočným autobusom sa z oblasti presunieme.

9-11. deň: … o 800km do centrálnej časti Venezuely, ku Karibskému pobrežiu. Ráno prekonáme pobrežné Andy priamo cez serpentíny krútiace sa úchvatným pralesom N.P. Henry Pitier. Našim cieľom je vychýrené štýlové letovisko Choroní. Kilometrová piesočná pláž, vlny, kokosy, relax no proste ukážkový Karibik. Za chrbtom sú hory s dažďovým pralesom- raj pre pozorovateľov vtákov. V odpoludnia opúšťame pláže a nočným busom sa presúvame do Barinas.

12-15. deň: Tu sa ráno stretáme s našimi terénnymi Toyotami a sprievodcom.Pokračovaním poznávacieho zájazdu je s presunmi 3dňovú exkurziu do nížin zvaných Los Llanos. Mierime až do nedozerných nížin dobytkárskeho štátu Apure. Tu nás čaká najlepšie juhoamerické Safari. Hľadanie a chytanie anakondy, kajmana, rybačka na pirane. No najmä pozorovanie mimoriadne bohatej fauny ako kapibary, riečne delfíny, kajmany, leguány, obrovské amazonské vydri, mravčiare a množstva vodných vtákov. Riečne safari na motorovej kanoe, jazda v sedle na koňoch s rýchlokurzom jazdectva, ubytovanie na dobytkárskom ranči, večer možno aj tancovačkou s domorodými seňoritami a mládencami. Odpoludňajšie siesty v závesných posteliach – hamakách, ovocie, a dobrá kuchyňa to nie je len tu na ranči ale všade v tejto pestrej krajine. Tretí deň sa už presúvame z nížin pod Andy. Noc strávime v penzióne pri krištáľovej rieke Acequía. Rieka má príjemnú  obtiažnosť ww.II-III, čo nie je ani ťažké ale už zas nie ľahké.   Ráno si dáme trojhodinový tubing „ rafting“ na veľkých automobilových dušiach, alebo dvojmiestnych člnoch. Pokiaľ budeme mať šťastie na veľkú vodu, bude to normálny rafting s profesionálnym vodáckym gajdom. Mnoho zábavy a nejaký adrenalín v chladivej krištáľovej vode nám padne vhod pred záverečnou nočnou jazdou cez horské serpentíny Ánd do Meridy

16-17.deň  Merida. Tu nás čaká fakultatívny výlet na horských bicykloch (40 US) pomedzi roľnícke osady a úbočia Ánd. Jedná sa o dva dlhé zjazdy po pomerne dobrých vidieckych cestách. Pre zvedavších je tu možnosť vyskúšať si tandemový paragliding s profesionálnymi pilotmi (60 US-20-30 min) vznášať sa s kondormi vysoko  nad údolím , Nasledujúci deň nás čaká historická Merida  a Mercado- turistická tržnica s nepreberným množstvom suvenírov.   Nočným busom sa posúvame opäť ku Karibiku.

18-19. deň : Je to Chichiriviche (Čičiriviči) – koralové ostrovčeky národného parku Morrocoy. Z hotela na pobreží vyrážame na neďaleké ostrovy. Sami porovnáte rozdiel Choroní a Chichi. Každý deň na inom ostrove. Snorcheling medzi koralmi a pestrofarebnými rybkami, kúpanie a relax v tieni kokosových paliem. Príjemný hotel. Wonderful life.  Večere s morskými špecialitami, atmosféra letoviska. Neopakovateľná atmosféra večerného nábrežia ako stvorená na odpočinok po nabitom programe predošlých dní. Reštaurácie s čerstvými plodmi mora a trópov a hippies predavači ponúkajúcich nápadité vlastnoručné šperky. Dôstojný záver pobytu.

20-21.deň  veľmi včasným ranným busom odchod smer Caracas.   Tu stíhame historické a moderné centrum, presuny  metrom. Ak stíhame, pokračujeme do moderné centa Altamíra a oddychový park Miranda s najznámejšími zvieratami venezuelskej divočiny, ktoré v prírode len tak bežne neuvidíme (krokodíl orinocký, jaguár, puma a harpia pralesná). O 14.tej hod. už sedíme v taxi a odchod na letisko.  Hasta la vista Venezuela!  22.deň návrat do rodnej Európy.

Tento zájazd bez Roraimy je možné pre uzatvorenú skupinu urobiť vo viacerých obmenách prípadne skrátene a komfortne.