Plavba po rieke OMO – do africkej minulosti

Pôvodné kmeňové spoločenstvá sú na juhu ešte ako živé etnografické múzeum moderného veku. Žiadna iná Africká krajina si nezachovala tvár dávnej afriky tak dobre ako Etiópia. Vďaka predošlým 5 bádateľským expedíciám na rieku Omo som pripravil unikátnu poznávaciu plavbu. Vynechávame náročný horský kaňon splavný len zohratému rafterskému týmu. Uprednostňujeme kmeňové územie. 6 dní a 200 km plavby na rieke, táborenie, rybačka, pozorovanie zvere a ľudí okolo rieky. September a október je najlepší obdobie celého roka. Klesajú vysoké vody a domorodci prichádzajú sadiť kukuricu a proso na riečne brehy. Stovky domorodých tvárí. Postupne sa Vám budú odkrývať tajomstvá povodia rieky Omo.

Počet dní: 10-14
Cena: 14 dní za 1500,- € 
Termín: táto super expedícia žiaľ v tejto podobe po roku 2014 už sa nedá realizovať pre rozsiahle zásahy do krajiny v súvislosti s budovaním plantáží. 

Možná už je len plavba po najspodnejšej časti Oma k jazeru Turkána. Túto plavbu si Pavel Novák zopakováva rok čo rok. 

Sprievodca: Ing. Pavel Novák, tel: +420 603 469 187, e-mail: pablo.anakonda@seznam.cz

Cena zahŕňa: Celková doprava prenajatými vozidlami 4×4. Ubytovanie v jednoduchých hoteloch- nič lepšie nie je. Slovenský sprievodca, nákup základných potravín na pobyt v divočine. Prenájom dvojmiestnych  nafukovacích lodí.
Cena nezahŕňa: Vstupné vízum 50 USD. Stravovanie mimo rieku. Prepitné pre domorodcov a šoférov. Cestovné poistenie.

Upozornenie pre záujemcov: Tento náročný zájazd do Etiópie predchádzali 4 úspešné Expedícia do oblasti južnej Etiopie a na rieku Omo. Na jej realizácii sa podieľali viaceré skúsené osobností + profesionálny kameraman Pavol Barabáš. Film OMO – Cesta do praveku bol ocenený na viac ako štyridsiatych medzinárodných festivaloch outdoorových filmov www.K2studio.sk. Na ďalších výpravách kedy sme používali nové antimalarikum Malaron už nikto nedostal maláriu. Spí na brehu rieky vo vlastných stanoch.

Polodivokí  Mursi, Bume riečne kmene Kwega, Karo priamo pri brehoch Omo. Ďalej na východ od rieky kmene Hamar, Tsamaj, Bana. Roľnícky Konso na rozhraní vysočiny. Nádherná farebná paleta ľudí dávnych čias. Miznúci svet, ktorý už budúca generácia nezažije. Krokodíly, orly, viaceré druhy opíc a nespočetné vtáctvo. Afrika, ktorú netradične môžete spoznávať spôsobom dávnych objaviteľov z plavidla na vodách pravekej rieky Omo. Rybačka je pôžitok, ale aj dôležitou súčasťou jedálnička. Bežným úlovkom sú veľké africké sumce. Náročné úskalia perejnatých úsekov horného toku sú žiaľ po roku 2013 už minulosťou. Veľké priehrady, plantáže na cukrovú trstinu a biopalivá, veľké zmeny.  So zmenou režimu rieky istotne  nastávajú vážne zmeny aj na nížine, obývanej kmeňovými domorodcami. Je tu ešte šanca pre plavbu. Možno úplne posledná .

Náš výlet do dávnoveku začína teda na kmeňovým území, tam, kde už nehrozia nebezpečenstvá divokej vody. Terénnym autom sa z Addis Abeby sa prvé 2 dni vezieme cez hory-doly Etiópskej vysočiny do mestečka Jinka. Cestou k rieke navštívime 1.osadu Mursi. Ešte 30 km a fúkame lode. Nasleduje plavba na dvojmiestnych lodiach. Oblasťou východoafrických plání. Plavba ktorá je obrovským zážitkom pre vyznávačov a obdivovateľov prírodného spôsobu života a etnografie. Dávna Afrika, tak ako sa zachovala dodnes práve tu, okolo rieky Omo, Na mnohých miestach vystúpime medzi domorodcov, navštívime osady, kam iné cesty ako voda rieky nevedú. Na dvoch miestach vystúpime na kopce nad rieku aby sme videli fascinujúce pohľady na nekonečné priestory z výšky. Akáciové lesy, savany národných parkov Omo a Mago až po vysoké hory Surma Mountains a Mursi Hils. Plavba v októbri si nevyžaduje námahu, rieka plyne aj v nížine svižným tempom. Okolo brehov sa striedajú územia plné domorodcov ako aj lesnaté prírodné brehy s opicami, vtáctvom a antilopami.

Vo veľkej osade Karov Murle sa stretneme s terénnymi automobilmi a smerujeme k Hamarom na trh do Dimeky alebo Turmi . Hamarské trhy sú tá najfarebnejšia domorodá show v Afrike. Cestou vnútrozemím uvidíme život Banov, Tsamaiov. Zregenerujeme v civilizácii v mestečku Konso. V oblasti navštívime oblasť nazvanú „New York“ – akúsi etiópsku mini obdobu Grand Canyonu. Neskôr deň v N.P. Nechisar so zebrami, antilopami kudu a gazelami. Navôkol fascinujúca podívaná na hory, savany a jazerá Chamo a Abaya. Na záver únavného dňa ešte kúpanie v krištáľových vodách prameniacich poblíž parku. Večere v najlepšej Etiópskej reštaurácii s miestnou špecialitou rybou tilapiou alebo nílskym okúňom. Z Arba Minch pokračujeme na sever, cestou do hlavného mesta navštívime ešte oblasť kmeňa Dorse známu svojimi obrími chyžami z banánových listov. Cesta na sever a posledný deň si vychutnáme suvenírové trhy a iné lákadlá hlavného mesta.