Južný Sudán je momentálne najmladším štátom na svete s hlavným mestom Juba. Vznikol odpojením sa od Sudánu (hlavné mesto Chartúm) v roku 2011, kde dominuje moslimské náboženstvo. Južný Sudán je prevažne kresťanská krajina ktorá sa už v rámci „veľkého“ Sudánu vyvíjala po vlastnej osi. Momentálne je ukážkou krajiny, kde sa snúbia všetky tzv. „pasce chudoby“. Nachádza sa tu nerastné bohatstvo, najmä početné náleziská ropy a nie len tie sú dôvodom dlhodobých vojenských konfliktov medzi miestnymi kmeňmi a klanmi. Južný Sudán nemá prístup k moru a viaceré susedné krajiny sa práve nepovažujú za najstabilnejšie (Stredoafrická Republika) a demokratické (hoci to majú v názve, ako napríklad Demokratická Republika Kongo). Lídri krajiny si tiež nič nedajú za klobúk a nedávno bol v krajine podpísaný krehký mierový dohovor medzi aktuálnym prezidentom Salva Kiirom a jeho protikandidátom Riekom Macharom.
Napriek tomu všetkému je Južný Sudán úžasná a doposiaľ neobjavená a nedocenená krajina. Viac sa hovorí o jeho problémoch ako ohromnom prírodnom bohatstve a potenciálu pre cestovný ruch. Krajinu pretína Biely Níl, ktorý je hlavným vodným tokom a v období dažďov napĺňa nespočetné množstvo mokradí a močiarov. Lesy, jazerá a pastviny sú prirodzeným domovom divej zvery, a juhosudánske národné parky by mohli smelo konkurovať tradičným destináciám ako Maasai Mara (Keňa) alebo Serengeti (Tanzánia). Rovnako tu prebieha veľká migrácia divej zvery a „klasické“ safari zvieratá možno poľahky vidieť, najmä slony, žirafy, levy a gepardy. Najznámejší je národný park Boma na hraniciach s Etiópiou ako aj národný park Bandingilo neďaleko hlavného mesta Juba. Zaujímavé sú však aj ďalšie národné parky ako Radom, Južný národný park, či rezervácie Ez Zeraf a Kidepo.
Keďže Južný Sudán sa nemôže pýšiť rozvinutými službami a cestovným ruchom (je to jedna z 10 najmenej navštevovaných krajín na svete), je práve jeho výhodou minimálne množstvo turistov a zároveň možnosť objavovať „pravú“ Afriku, pretože život niektorých domorodých kmeňov sa nezmenil za posledných 150 rokov. Potenciálnych destinácií je viacero a každá ponúka niečo iné, samozrejme je možné ich kombinovať. Vždy treba prihliadať na aktuálne obdobie či už dažďov alebo sucha ako aj na bezpečnostnú situáciu. Vyššie cenové relácie oproti klasickým dovolenkovým východoafrickým krajinám ako Keňa, Tanzánia, či Uganda sú spôsobené vyššími nákladmi na zabezpečenie základného komfortu, keďže infraštrukúra v krajine je pomerne slabá, ako aj vyššími nákladmi na bezpečnosť. Južný Sudán Vás však určite presvedčí, že to stojí zato. Najlepší čas na návštevu krajiny je obdobie sucha, teda medzi decembrom a marcom.
Sprievodkyňou je Edita Bednárová, ktorá žila 4 roky v Keni, viackrát navštívila Južný Sudán a neustále sa vracia do regiónu Východnej Afriky. Ohľadom akýchkoľvek otázok, ju môžete priamo kontaktovať na čísle +421 907 377 879 alebo jej napísať na edita.bednarova@gmail.com.
Zájazdy sú kalkulované exkluzívne, pre malú skupinku 6 klientov a 1 sprievodkyňa.
ETNOSAFARI NIE LEN PRE FOTOGRAFOV (10 dní)
Termíny: 21. – 30. január 2017 / 8. – 17. marec 2017 / 24. december 2017 – 2. január 2018
Cena zájazdu: 3.475 $ + letenka od 900 €
1. deň – prílet do Juby, vybavenie migračných a turistických formalít a potom 3 hodinový presun do dedinky kmeňa Mundari
2. deň – cesta do mesta Torit a návšteva blízkeho kmeňa Lotuko
3. deň – cesta do Kapoeta a návšteva viacerých dedín z dvoch kmeňov, Toposa a Jie
4. deň – návšteva viacerých dedín z dvoch kmeňov, Toposa a Jie
5. deň – cesta do Murle a návšteva miestnych kmeňov
6. deň – cesta do národného parku Boma a pozorovanie divej zvery
7. deň – cesta do dediny Suri a návrat do parku Boma
8. deň – cesta cez národný park Boma ku rieke Pibor a pozorovanie divej zvery
9. deň – cesta do mesta Bor a návšteva kmeňa Dinka
10. deň – cesta do Juby a odlet
TÝŽDEŇ VEĽKEJ MIGRÁCIE NIELEN PRE MLOVNÍKOV DIVOČINY (10 dní)
Termíny: 3. – 12. február 2017 / 20. – 29. marec 2017
Cena zájazdu: 3.240 $ + letenka od 900 €
1. deň – prílet do Juby, vybavenie migračných a turistických formalít a potom presun do mestečka Torit
2. deň – cesta do národného parku Boma, návšteva dediny Murle a miestnych kmeňov a neskôr stopovanie stád antilop migrujúcich z Etiópie, večerné založenie kempu
3. – 7. deň – stopovanie a sledovanie divej zvery v parku (aj pomocou GPS) a v prípade potreby presun kempu
8. – 9. deň – presun do mesta Torit a po ceste návšteva izolovaných dedín Jie a Toposa
10. deň – cesta do Juby a odlet
Ceny zájazdov zahŕňajú: slovenská sprievodkyňa, 2 medzinárodné lety, program podľa itineráru vrátane všetkých vstupných poplatkov, strava a základný pitný režim počas pobytu mimo hlavného mesta v mobilnom kempe, pranie a nabíjanie.
Ceny nezahŕňajú: vaše cestovné poistenie, dopravu do a zo Swechatu, víza (100 USD), prepitné vodičom a domorodým sprievodcom, stravu, pitie a aktivity v hlavnom meste z dôvodu skoršieho príletu alebo neskoršieho odletu, použitie satelitného telefónu v oblastiach mimo pokrytia (4 USD za minútu).
Osobné výdaje: najmä upomienkové predmety, prípadne výdavky v hlavnom meste – spravila od 100 EUR.