Etno Etiópia na 4 kolesách – južný okruh

Etiópia 4×4 kmeňovým územím.

Menej náročný pobyt do miznúceho sveta pôvodných etník Afriky. Oblasť južnej Etiopie a kultová rieka Omo je dnes už legenda ktorej históriu za posledných 15 rokov sme sa snažili dokumentovať aj my. Od roku roku 2006 začínajú zásahy do ekosystému údolia Omo v súvislosti s budovanímaním priehrad a budovaním plantáží na území týchto kmeňov. Každý rok je unikátne kmeňové územie viac a viac okliešťované tlakom civilizácie. Domorodci v údolí Oma však lipnú na dávnych tradíciách. Ešte stále je čo yažiť aj vďaka terénnemu vozidlu a opakovaným skúsenostiam Pavla Nováka. Nepremeškajte to, čo budúce generácie už nezažijú. Toto je jedna z posledných príležitostí zažiť starú Afriku.

Počet dní: 14
Termín: oktober štandardne alebo iný mesiac- podľa dohody.
Cena: 1600 € + letenka od 600,- €
Cena zahŕňa: Celková doprava prenajatými vozidlami 4×4. Ubytovanie v jednoduchých hoteloch. slovenský alebo ostravský sprievodca.
Cena nezahŕňa: Vstupné vízum 20 USD. Strava na ceste, sprepitné pre domorodcov a pre šoféra – dohromady okolo 100 €. Cestovné poistenie.

Sprievodca: Ing. Pavel Novák, tel: +420 603 469 187, e-mail: pablo.anakonda@seznam.cz

 

1-2. deň:  prelet do Etiopie, Addis Abeby – spoznávanie hlavného mesta národopisného múzea, spoločná večera. Príprava na cestu.
3. deň: presun Etiopskou vysočinou roľnícka oblasť národa Oromo, správne mesto Arba Minch.
4. deň: výlet k jazeru Chamo – uvidíme brehy plné krokodílov ,,Tzv krokodílí market“, kúpanie v termálnych jazierkach. Presun domesta Konso, iná kultúra terasovitých políčok ,sochy predkov „ waga“. Návšteva vyerodovaných útesov zvaných New York.
5. deň: cesta krajinou s vysokými termitiskami územím kmeňa Borana a Ari do Jinky. Tá je centrum etnicky bohatého kraja na rozhraní vysočiny a nížinných plání oblasti Omo. Návšteva etnografického múzea.
6. deň: jazda do nížiny N.P. Mago – možnost stretu slonov. Pod horou Mt.Smith vstúpujeme na územie najbizardnejšieho kmeňa oblasti – Mursi. Ženy Mursiov sú práve tie modelky s veľkými tanierikmi v dolnej pere a ušiach, pomalovaní nevľúdny bojovníci so samopalmi. Návrat do Jinky.
7-9. deň: presun cez Key Afer územím kmeňa Tsamay a Bana na územie Hamarov. Turmi alebo Dimeka sú miesta kmeňových trhov kde sa 2 x do týždňa stretáva na mimoriadne farebnom trhu mnoho domorodcov prichádzajúcich z krovinatého vnútrozemia. Ochutnáme ,,Tač“ -jedna fľaša nestačí, ako náš burčiak. Fotoetno safari – Hamarky sú najkrajšie ženy na území etiopskeho juhu. Zájdeme do niektorej z tradičných osád Hamarov aby sme poznali viac z ich nomádskeho života. Pokúsime sa nájsť osadu s ceremoniálom preskakovania býkov alebo bičovania žien. Návšteva veĺkej dediny Karov nad kultovou riekou Omo. Karovia sú majstri v malovaní svojich tiel. Ďalší deň cesta do Omo Rate, najjužnejšej osady na Omo. Možnosť plavby v dlabanej kanoe na druhý breh kde je dedina tradičných Galebov- Desanacho.
10-11. deň: návrat na sever okolo slaného jazera Chew Bahir alebo Woito. Cestou pozorovanie zvere ako sú pštrosy a antilopy. Ochutnávka miestnej alkoholickej medoviny tač je samozrejmosť. Druhý krát v Arba Minch.. V najlepšej reštaurácii Afriky večera so špecialitou rybou tylapiou.
12. deň: výlet do hôr za ľuďmi kmeňa Dorse obývajúcich zvláštne vysoké banánové domy nebývalej konštrukcie. Ukážka procesu a ochutnávka tzv.banánového chleba. Trhy s farebnými textíliami z bavlny. Pokračujeme v ceste na sever. Až k alkalickému jazeru Langáno jedinému v priekopovej prepadline, kde je možnosť kúpania sa.
13. deň: krátka návšteva N.P. Abidjata Salla pri rovnomenných jazerách – pozorovanie plameniakov, pštrosov a mnohých  vtáčich druhov. Popoludní návrat do Addis Abeby a odlet do Európy.

* MOŽNOSŤ rozšírenia pobytu o týždňové turné na historický sever Etiópie  + 400 €

14.deň: Jeden deň v Addis Abeba – prehliadka mesta.

15-16.deň: Celodenný výlet k chrámovému komplexu, UNESCO pamäť Lalibele. Jedenásť monolitickými skalných chrámov. Hovorí sa aj ako ôsmom dive sveta“. Pôsobivú atmosféru znásobujú rituály ortodoxných mníchov a kňazov.

17-18 deň:  Bahir Dar  deň Imperial Bezawitem a Haile Selassie paláce. Člny z papyrus. „Tankwas“. Modrý Níl pramení odtiaľto, mezriedka  hrochy a krokodíly. Pulzujúci nočný život, aj tu sa pije tač (nápoj Medovina). Káva obrad-a tradičné príprava kávy, ktorá má svoje korene v Etiópii. Jazero Tana, najvyššia jazero v Afrike. Plavba koptským Kidane Mehret Ura kláštorov a Kebran Gabriel. Mystické ostrovoch jazera. Mia Farrow padá Tiss Isat kde vody sa vrhá po šírke 400 metrov. Tropická vegetácia. Portugalskí kamenári mosta.

19-20 deň:  scénické Imperial Gondaru. Staroveké centrum kultúry, sídlo cisára habešského. Fasilidov hrad, kde má korene v  portugalskej a indickej architektúre. Do vodného kúpeľa a palác. Qusquom chrám a Debre Birhan Selassie. Chrámy s jedinečným freskami a ikony, dych staré časy. Wolleka-posledné miesto čierne etiópskych Židov, beta Izraela. Výrobu vynikajúce keramiky

21.22.deň:  Letecký návrat do Addis Abeby a návrat domov.