Ekvádor – Panama letný zájazd s migrujúcimi veľrybami

Spoznáme modernú aj historickú tvár hlavného mesta, vstúpite do tropického dažďového pralesa – horského a najmä nížinného amazonského. Spestrením sú adrenalín aktivity – rafting, tandem paragliding, ziplines, kaňoning, horský zjazd na bajkoch. Uvidíme vodopády, možno aj prebudený vulkán, dotknete sa ľadovca na spiacom vulkáne Cotopaxi. Navštevjeme indiánske trhy a termálne kúpele. V auguste sa zhromažďuje v pobrežných vodách Ekvadorského Pacifiku až 8000 veľrýb ,,keporkakov“, preto tu nesmieme chýbať. Na záver si doprajeme 2 dňové medzipristátie v historickej Paname

Foto z marca 2022: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/8249715

Termín: 30.júl. – 16.august.2022

Charakteristika:
Nabitý poznávací zájazd ideálny pre náročných turistov a pre športovo ladených milovníkov zážitkov . Kedže je v čase prázdnin, možná účasť aj rodičov s väčšími deťmi. V Ekvádore  spoznáme  úplne odlišné ekosystémy, kultúrne a historické pozoruhodnosti.  Staré Quito ako aj stará Panama sú perly UNESCO. V druhej časti okrem mesta zažijeme,, starú  svetový technický fenomén, Panamský kanál.

Doprava:
V Ekvádore kombinujeme privátny mikrobus, alebo diaľkový autobus, v pralese je to motorové kanoe, pri veľrybách vyhliadkové lode. V Quite sa pohybujeme hodne taxíkmi a po vlastných nohách.

Cena:
Pobyt v Ekvádore na 15 dní 1 890 €, v Paname na 2 dni + 200€, +medzinárodné letenky naposledy stáli 1250€. Vernostná zľava – 100 €.

V cene je zahrnuté:
Všetka pozemná doprava a ubytovania prevažne  s raňajkami v penziónoch a hoteloch s vlastnou kúpeľňou na izbách, 2 a 3 posteľové, program a plná penzia v pralese Cuyabeno a vstup do indiánskej komunity, rafting, vstupy do dvoch kostolov a hvezdárne ,,Štefánika“,  jedna plavba za veľrybami. 

V cene nie je zahrnuté:
Vaše cestovné poistenie, Covid pripoistenie, strava mimo Cuyabeno, ďalšie adrenalínové aktivity – lanové dráhy canopy,  kaňoning, tandem paragliding. Provízia lokálnym sprievodcom, doprava na a z letiska v Europe.

————-  PROGRAM ZÁJAZDU ——————————

Foto z rokov predošlých: https://eu.zonerama.com/anakondabecko/Album/5251344

1.deň. Prelet z  Európy a odpoludňajší prílet do hlavného mesta Quita. Ubytovanie v penzióne blízko moderného centra. Večer, prvé dotyky s  atmosférou moderného centra Foch. 

2.deň. Ráno – aklimatizačný deň, navštívime historické Quito zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Zrekonštruované pamiatky, príjemná atmosféra. Taxíkom na vŕšok Panecillo, so sochou okrídlenej madony, patrónky mesta, odkiaľ je výborná vyhliadka.  Zostúpime krásnymi ulicami a vstúpime historického centra s prezidentským palácom. Nedá sa však navštíviť všetko. Určite však kostol ,,La nuestra Compania“. Okázalá výzdoba s nesmierny množstvom zlatej ornamentálnosti. Oplatí sa vystúpiť do veže pseudo gotickej katedrály, ktorá je najväčšou v Južnej Amerike. Navyše s výborným nadhľadom na historické centrum, z opačnej strany. Neďaleko je observatórium, kde 3 roky pôsobil M.R. Štefánik. Má tam svoju pamätnú tabuľu. Spoznáme aj modernú tvár mesta prejdeme cez krásne mestské parky do modernej časti okolo Avenida Amazonas. Večer si vychutnáme atmosféru moderného centra ,,Foch“ kde to pulzuje mladými ľuďmi.

 

3. deň. Zavčas ráno privátnym mikrobusom do oblasti MINDO. Cestou, len 22km od centra Quita, na mieste, prekročíme rovník. Tu, hodinová zástavka na mieste zvanom ,, Mitad del mundo“- polovica sveta. Overíme v praxi, ako fyzikálne pokusy, potvrdzujú, presne na centimetre existenciu rovníka. Spoznáme niečo viac aj pestrosti ekvádorskej indiánskej populácie. Pokračujeme medzi kopce, v  oblasti hmlového pralesa. Tento chladnejší typ pralesa, je domov množstva u  nás známych izbových kvetov a pestrej rozmanitosti života. Tiež najväčšieho počtu druhov, pre nás, exotických kolibríkov prichádzajúcich z  pralesa. K  vzrušujúcim aktivitám, ktoré nám zdvihnú sebavedomie a  zapíšu sa do kategórie nezabudnuteľné, sú lanové dráhy zipplajny ,,Canopy“. Len tieto v  Mindo, ponúkajú 10 x inú jazdu pomedzi koruny stromov, ponad údolia v horskom pralese. Najdlhšia dráha má 450m /20USD/. Navštívime tiež záhradu orchideí a  motýliu farmu, Možný aj adrenalínový tubing v perejách miestnej riečky za 15US. Toto je na rozhodnutí každého. Večer návrat do Quita. Tu si v  príjemnej terase hotela  v  starom meste, počkáme na odchod O  23h. odchádzame nočným, výlučne turistickým autobusom do Amazonskej oblasti.

4.-7. deň. Príchod ráno do Lago Agrio (Nueva Loja), ktoré je bránou do pralesnej rezervácie Cuyabeno. Raňajky v reštaurácii a presun autobusom k  rieke. Plavba 2 h. do lódže v hĺbke pralesa. Roky svedomitej ochrany tu prinášajú ovocie. Ekoturizmus zachraňuje prales a jeho obyvateľov. Aspoň tu určite. Po celý čas, sme ubytovaný v zariadení s komfortom civilizácie a cítime atmosféru pralesa. Pozorovanie zvierat prebieha najčastejšie z motorovej kanoe s  fundovaným miestnym sprievodcom. Ten pre nás odhalí, to čo by naše netrénované oči a uši, ani len nepostrehli. Vždy nové tajomné prekvapenia Amazónie. Postupne pozorujeme viacero druhov opíc, papagájov, kolibríky, tukany, možno aj leňochody. Možno sa podarí vyhrievajúca anakonda, možno nejaký menší had či tarantula. Vo vode máme šanca vidieť ružové delfíny a kajmany. Absolvujeme aj peší pochod pralesom za svetla ale aj večer, kde hľadáme farebné jedovaté žabky, z ktorých Indiáni vyrábajú obávaný jed kuráre. V noci s ľahšie vieme nájsť rôzne druhy hmyzu a počúvať zvuky nočnej džungle. Rybačka a kúpanie v piraňových vodách nie len pre odvážlivcov vás presvedčí, že príbehy sú krvilačnejšie, ako realita. Predposledný deň navštívime Indiánsku komunitu Siona. Domorodé dievča, nám predvedie výrobu Indiánskeho chleba kasawe z  manioku a požiadame o  návštevu šamana. Tu máme šancu vyskúšať silu liečebných metód tradičných spôsobov.

4. deň pobytu sa postupne rozlúčime s pralesom. O 14.h.príchod do Lago Agrio. Po návrate z  Cuyabeno, zrelaxovaný sa presunieme odpoludnia busom,  do do mesta Tena. Tu počas jazdy uvidíme ako farmárčenie odkrajuje prales. Ubytujeme sa v  hotely nad riekou a zažijeme večernú atmosféru pralesnej ,,metropoly“.

8.deň. Po raňajkách sa presunieme na krásnu rieku Jataniacú, ktorá tu opúšťa hory a  čoskoro sa stane súčasťou nížinnej Amazónie. Rafting na rieke kl. WW 3-4, nie je ťažký, netreba sa ho obávať. S profesionálnymi raftermi prežijeme 3hodiny príjemného adrenalínu a relaxu na úžasnej rieke. Tu s  kulisou pralesných stromov ale aj pieskových pláží. Odpoludnia po obede, naša cesta pokračuje busom. Križujeme krajinu na pomedzí pralesa a pohoria Andy. Údolím vodopádov prídeme do kúpeľného mestečka Baňos. Je to naše centrum aktivít na najbližšie dni.

9.deň. Z Baňos odchádzame k N.P. Cotopaxi. Našim mikrobusom vystúpame do 4500m. Už len 300 výškových metrov po vlastných na chatu vo výške 4860m., ktorá už je kúsok pod ľadovcom. Tu už celkom intenzívne cítime výšku a po občerstvení na chate, pre mnohých, bude v  ich rekordnej výške. N.P. Cotopaxi ponúka aj možnosti zaujímavých pohľadov na krajinu, zvieratá a samotnú dominantu najvyššieho aktívneho vulkánu na svete. Záujemci si môžu priplatiť zjazd na horských bicykloch. Návrt nazad do Baňos. Večerné kúpele určite padnú vhod.

10.deň. Dopoludnia outdoor aktivít: Cesta ,,Ruta de las Cascadas“ Najznámejší je Pilón del Diablo. Na trase sú aj nové možnosti, inak zopakovať adrenalínovú jazdu na kladkách  po lane, ponad 600 metrov široké a  stovky metrov hlboké údolie divokej rieky Pastaza za 10 USD. Inde zájdeme vidieť vodopády, rútiace sa do kaňonu. Tu je možné si skočiť adrenalínový base jumping (30 USD), alebo inde nad mestom absolvovať trojkombináciu zipline, ferrata, prechod nad údolím s divokou riekou 25 USD.

Odpoludnia – buď výlet nad mesto na obrovskú hojdačku, alebo absolvovať tandemový let na paraglide s profesionálnymi pilotmi (60 USD). Večer si zájdeme do termálnych bazénov v  peknom prostredí kúpeľného centra. V prípade nezriedkavej sopečnej aktivity vulkánu Tungurahua – dáme večerné pozorovanie soptenia a lávových prúdov.

11.deň. V tento dne sa presúvame cez Andy do pobrežných nížin. Najprv do Guayaquilu a následne na pacifické pobrežie. Zakotvíme v letovisku Puerto Lopéz, ktoré je považované za najlepší bod na pacifickom pobreží na pozorovanie veľrýb. V júly až septembri je práve čas svadobných prejavov veľrýb keporkakov okolo eqvadorského pobrežia.

12-14.deň. Tieto dni venujeme relaxu na pláži, snorkelingu a spolu absolvujeme jeden spoločný výjazd za veľrybami. Ak by nestačil, môžete ho zopakovať na ďalší deň vo vlastnej réžii.

15.deň. Presúvame sa do Guayaquilu, kde si nenecháme ujsť historické nábrežie. Odpoludňajší prelet do Panamy, trvá len 2 hodiny. Podvečer budeme v meste Panama. Presun z  letiska popod nekonečnú reťaz výškových budov, ktoré sú prevažne sídla schránkových firiem, do historického centra, zvaného Casco viejo. Tu je aj náš hotel ako ideálne východisko. Neopakovateľná večerná atmosféra starej Panamy – rovnako ako Quito, mestská pamiatková perla UNESCO. 

16. a 17. deň Panamský kanál sa nachádza len 10 km od historického centra. Tento symbol krajiny ponúka aj svoje parádne múzeum kanálu a vyhliadku na miesto, kde sa preplavujú zaoceánske lode. Atraktívny rybí trh na nábreží, reštaurácia z plodov mora. Krátky presun taxíkom pod jediný kopec ,,Cerro Ancón“, nad mestom. Peší výstup 150 výškových metrov. Fantastický pohľad na 3 strany- starú Panamu, moderné mrakodrapové centrum a oba panamské kanály. Ten nový bol spustený len celkom nedávno a nie je návštevníkom inak prístupný Tiež uvidíme ,,most Amerík“, ktorý spája Južnú a Severnú Ameriku. Znova nás čaká množstvom zákutí mestskej pamiatkovej rezervácie. Odpoludnia presun na letisko.

18.deň 
Dopoludnia prilet do Europy a návrat domov.