Ekvádor – veľryby, prales a hory

Spoznáme modernú aj historickú tvár hlavného mesta, vstúpite do tropického dažďového pralesa – horského ale aj nížinného amazonského. Trochu adrenalínu – rafting, canopy, uvidíme famózne vodopády, pravdepodobne aj aktívny vulkán, dotknete sa ľadovca na vulkáne Cotopaxi, zostúpime do krátera Quilatoa a  presunieme sa k Pacifickému pobrežiu ktoré Vám ponúkne oveľa viac ako len slnko a pláž. Budeme pozorovať svadobné obrady veľrýb a delfíny. Na záver navštívime vychýrené Indiánske trhy a termálne kúpele.

Viac foto tu: https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/5251344

Termín: september 2021

Charakteristika:
Nabitý poznávací zájazd ideálny pre náročných turistov, vhodný aj pre starších, a deti s rodičmi. Ekvador nie je veľká krajina, spoznáme úplne odlišné ekosystémy, kultúrne a historické pozoruhodnosti.

Doprava:
počas okružnej jazdy po Ekvádore kombinujeme privátny mikrobus alebo diaľkový autobus, v pralese je to motorové kanoe, pri veľrybách vyhliadkové člny. V Quite sa pohybujeme taxíkmi a trolejbusmi.

Cena:
pobyt v Ecuadore na 21 dní 1 650 € ,medzinárodné letenky od 1050€

V cene je zahrnuté:
všetka doprava a ubytovanie v penziónoch s vlastnou kúpeľňou na izbách, program, plná penzia v Cuyabeno, raňajky v penzióne v Quite, rafting, lanovky  a vstupy na všetky kultúrne, umelecké  a prírodné atrakcie podľa programu.

V cene nie je zahrnuté:
vaše cestovné poistenie, vstupy do Indiánskej komunity 20 USD. Strava mimo Cuyabeno ., opakovaný výjazd na veľryby, adrenalínové canopy . Provízia šoférovi mikrobusu, sprievodcom, doprava na a z letiska Swechat či Budapešť, Praha.

————-  PROGRAM ZÁJAZDU ——————————

1-2.deň. Odpoludňajší prílet do hlavného mesta Quita. Ubytovanie v penzióne v centre. Prvé dotyky s moderným centrom. Nasledujúci deň výlet lanovkou na sopku Pichincha, skadiaľ je 3 miliónová metropola ,  ako na dlani. Urobíme si exkurziu chodníkom v  3000 m.n.morom a vrátime sa dole do mesta dýchať hustejší vzduch. Historické Quito je zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Pamiatka vedľa pamiatky, pekne zreštaurované, čisté ulice, príjemná atmosféra. Navštívime prezidentský palác a kostolom ,,La nuestra Compania“ s  nesmierny množstvom zlatej ornamentálnosti .

3.deň.  Cez horský hrebeň prechádzame na východnú stranu Ánd. Cestou pozorujeme meniacu sa podoby vegetácie. Prekračujeme rovník a pokračujeme do rušného mestečka Lago Agrio. Zaujímavá a príjemná je večerná atmosféra moderného mesta, na pokraji pralesa, žijúcim nočným športovým a tanečným životom na športoviskách v centre mesta.

4-7. deň. Presun a pobyt v prírodnej rezervácii Cuyabeno. Je to prvý vrchol Vášho pobytu. Roky svedomitej ochrany prinášajú ovocie. Po celý čas sme ubytovaný v lódži s komfortom civilizácie a atmosférou pralesa. Pozorovanie zvierat prebieha najčastejšie z motorovej kanoe.Náš sprievodca nám odhalí vždy nové tajomné zákutia Amazónie. Pozorujeme viacero druhov opíc, papagájov, kolibríky, tukany, leňochody. Možno sa podarí anakonda, možno nejaký menší had či tarantula. Vo vode sú tu ružové delfíny, kajmany. Absolvujeme aj peší pochod pralesom, kde hľadáme farebné jedovaté žabky, z ktorých Indiáni vyrábajú obávaný jed kuráre. V noci si urobíme iný prieskumnú poznávačku, za účelom nájsť rôzne druhy hmyzu a počúvať zvuky nočnej džungle. Rybačka a kúpanie v piraňových vodách odvážlivcov presvedčí, že príbehy sú krvilačnejšie, ako realita. Predposledný deň navštívime Indiánsku komunitu Simiona a osamelý príbytok šamana. Tu vyskúšate silu liečebných metód dávnych tradičných liečebných spôsobov. Budeme mať možnosť sa dozvedieť viac o halucinogénnej látke zvanej ayahuasca. Predposledné včasné ráno máme šancu zažiť riečne útesy s papagájmi ara. Posledné ráno pozvolne pralesnou riekou pralesný pokoj . Mikrobusom, cestou medzi Amazóniou a Andami sa presúvame do mestečka Tena. Vrcholom dňa je návšteva vodopádu San Rafael na rieke Quijos. Tento vodopád sa dá zaradiť k najkrajším na planéte Zem

8.deň. Celodenný rafting na rieke Jatanyaju kl.ww 3-4,. S profesionálnymi raftermi prežijeme kúsok adrenalínu v skvelej prírode. Prespíme 2.x v rovnakom penzióne v Tene.

9.deň. Našim mikrobusom pokračujeme po okružnej jazde Ecuadorom. V útulku divej zvere neďaleko Puya, spoznáme prácu dobrovoľníkov z celého sveta, ktoré pomáhajú zvieratám v ich návrate do divočiny. Krkolomným údolím rieky Pastaza pokračujeme do mesta Baňos. Cestou povedľa hlbokého kaňonu navštívime vodopád „ Diablov hrtan“ a dobrovoľníci si tu ešte môžu zopakovať adrenalínovú jazdu na,, canopy“ponad 600metrov široké a stovky metrov hlboké údolie a vodopády. Rovnako je možné v mestečku Baňos si skočiť adrenalínový base jumping ( 30USD). Na dve noci sa ubytujeme  v hotelíku v Baňos . V prípade sopečnej aktivity vulkánu Tungurahua – dáme večerné pozorovanie soptenia a lávových prúdov. Možnosť ísť večer do termálnych kúpeľov .

10.deň. Krajinou Andskej vysočiny pomedzi horské dedinky vyrážame stále vyššie. Zastavíme sa po troch hodinách pri okraji hlbokého vyhasnutého krátera, zvaného Lagúna Quilatoa v nadmorskej výške 3800m.  Jazero neskôr vyplnilo obrovskú kalderu a vďaka rôznemu slnečnému svitu parádne mení svoje sfarbenie. My sa však vyberieme dole k vode asi 300výškových metrov uvidieť kruhovú kulisu krátera zdola. Výstup je výborná aklimatizácia pred zajtrajším výstupom. Pohodlnejší si však môžu objednať horské koníky, ktoré ich neskôr vynesú hore.

11.deň. Z Baňos odchádzame k N.P. Cotopaxi. Našim mikrobusom vystúpame do 4600m. Ešte 200 výškových metrov po vlastných na chatu vo výške 4800m., ktorá už je tesne pod ľadovcom. Tu už celkom intenzívne cítime výšku a po občerstvení na chate zostúpime a návrat do neďalekého Quita. Večer , kto vládze môže vyraziť  do historického centra.

12.deň. Znova opúšťame Quito, aby sme len 22km od jeho centra prekročili rovník. Urobíme si tu 2hodinovú prestávku na mieste zvanej ,, Mitad del mundo“ stred sveta, s overením si v praxi, ako  fyzikálne pokusy potvrdzujú presne na centimetre existenciu rovníka. Taktiež spoznáme niečo viac o etnografickej pestrosti pôvodnej ekvádorskej populácie, zrodenej z rôznych indiánskych kultúr.  Pokračujeme do kopcov aby sme navštívili turisticky zaujímavé Mindo. Spoznáte horský hmlový prales, domov najväčšieho počtu druhov kolibríkov na svete. Bez strachu z človeka sa desiatky rôznych kolibríkov lietajú napájať kúsok pred našimi očani. Zažijete aj motíliu farmu, a exkurziu za orchideami, ktoré niektoré budeme pozorovať lupou.

13.deň. Začíname rannou kávou pri napájačkách, s akrobatickými kolibríkmi prichádzajúcich z pralesa dostať niečo pod zobáčik. Pridávajú sa tukany, ďatle a bezpočet iných vtáčích druhov voľne žijúcich v okolí. Odchádzame na adrenalínové ,,Canopy“ lanové dráhy ponúkajúce jazdu vzduchom ,pomedzi koruny stromov ponad údolia. Je to v celej Amerike populárne, príjemne adrenalínové vzrušenie rýchlosti vo výškach.  Na poludnie pokračujeme horskými pralesmi a spektakulárnym vidiekom  do nížin až na pobrežie. Cestou sa zastavujeme na viacerých zaujímavých miestach horskej a pobrežnej krajiny. Neskoro večer prichádzame do pacifického letoviska Atacames – Súa.

14.-16. deň.  V auguste a septembri je práve čas svadobných prejavov veľrýb keporkakov okolo eqvadorského pobrežia. Pláže a život na letovisko si vychutnáme tri dni. Preto je tu možnosť, pozorovania zopakovať. Nočným presunom diaľkovým autobusom sa navrátime do hlavného mesta.

17.deň.   Dopoludnia sa zregenerujeme z nočnej jazdy, Odpoludnia z historického centra sa vydáme na výstup na vŕšok s obrovskou sochou anjela nad s výhľadom práve na toto  unikátne historické centrum.  Večer si vychutnáme atmosféru moderného centra ,, Foch“ kde to pulzuje mladými luďmi celého sveta.

18.deň. Odchádzame do mesta Otavalo na vychýrené Indiánske trhy, považované za najlepšie v Južnej Amerike. Tu zredukujete prebytočné financie a nakúpite darčeky. Cestou nazad navštívime rehabilitačnú záchrannú stanicu kondorov. Návrat do Quita večer a rozlúčková párty.

19. deň. Rozlúčka s Ekvádorom je v prekrásnom prostredí moderných termálnych kúpeľoch Papallacta asi 2hod jazdy. Relax pod vulkánom Antisana, záverečný obed a odchod na medzinárodné letisko

20. deň návrat do Európy

Záujemci o vysoké vrcholy Ánd, si individuálne počas nasledujúce dni môžu doladiť aklimatizáciu trekmi vo vysočine a s horským vodcom vystúpiť na vulkán Cotopaxii 5900. alebo Chimborazo 6300m.