Ekvádor – veľryby, prales a hory

Počas nášho pobytu spoznáte hlavné mesto Quito a vysočinu Ánd, absolvujete okruh po Ekvádore medzi Tichým oceánom, Andami až po Amazonskej nížiny na východe. Na začiatku spoznáme modernú aj historickú tvár hlavného mesta, zájdeme na pobrežie pozorovať migráciu veľrýb, vstúpite do najbohatšieho ekosystému sveta – tropického dažďového pralesa pralesa horského ale aj nížinného Amazonského, zažijete prekrásny rafting, adrenalínové jazdy ponad údolia na kladkách a oceľovom lanku- canopy, dotknete sa ľadovca vulkánu Cotopaxi, a na záver sa presunieme znova k Pacifickému pobrežiu ktoré Vám ponúkne oveľa viac ako len slnko a pláž. Tý čo sa rozhodnú na záver zájazdu pre výlet na súostrovie Galapágy zariadime unikátnu plavbu jachtou okolo súostrovia. Základný program je výberom najlepších destinácií v prekrásnej krajine okolo rovníka. Keďže sa viackrát vraciame do Quita, je možné absolvovať aj kratšie variant namiesto kompletného 21 dňového poznávacieho zájazdu.

Termín: september.

Charakteristika:
Poznávací zájazd bez zvláštnych nárokov na kondíciu, vhodný aj pre starších a deti s rodičmi a milovníkov prírody a mora.

Doprava:
počas okružnej jazdy po Ekvádore máme k dispozícii pohodlný moderný mikrobus alebo diaľkový autobus, v pralese je to motorové kanoe, pri veľrybách vyhliadkové člny a jachty.  Na Galapágach jachtu Floreana / www.floreanayacht.com/. V Quite sa pohybujeme taxíkmi a trolejbusmi.

Cena:
pobyt v Ecuadore na 21 dní 1 650 € + Galapágy 2889 USD  vrátane leteniek na ostrovy , permit na ostrovy + imigračná karta na Galapági 120USD,  medzinárodné letenky od 1050€ z Budapešti a 1200€ z Viedne

V cene je zahrnuté:
všetka doprava a ubytovanie v penziónoch s vlastnou kúpeľňou na izbách, program, plná penzia v Cuyabeno, raňajky v penzióne v Quite, rafting, lanovky  a vstupy na všetky kultúrne, umelecké  a prírodné atrakcie podľa programu.

V cene nie je zahrnuté:
vaše cestovné poistenie, vstupy do Indiánskej komunity 20 USD. Strava mimo Cuyabeno . Adrenalínové canopy . Provízia šoférovi mikrobusu, sprievodcom, doprava na a z letiska Swechat či Budapešť, Parha.

————-  PROGRAM ZÁJAZDU ——————————

1-2.deň. Odpoludňajší prílet do hlavného mesta Quita. Ubytovanie v penzióne v centre. Prvé dotyky s moderným centrom. Nasledujúci deň výlet lanovkou na sopku Pichincha, skadiaľ je 3 miliónová metropola ,  ako na dlani. Urobíme si exkurziu chodníkom v  300m.n.morom a vrátime sa dole do mesta dýchať hustejší vzduch. Historické Quito je zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Pamiatka vedľa pamiatky, pekne zreštaurované, čisté ulice, príjemná atmosféra. Navštívime prezidentský palác a kostolom ,,La nuestra Compania“ určite jeden zo  svetovo najprezdobenejších chrámov s  nesmiernym množstvom zlatej ornamentálnosti .

3-deň. Privátnym mikrobusom 1.krát opúšťame Quito ,aby sme len 22km od jeho centra prekročili rovník. Urobíme si tu 2hodinovú prestávku s overením si v praxi, ako  fyzikálne pokusy potvrdzujú presne na centimetre existenciu rovníka. Taktiež spoznáme niečo viac o etnografickej pestrosti pôvodnej ekvádorskej populácie ,zrodenej z rôznych indiánskych kultúr.  Pokračujeme do kopcov aby sme navštívili turisticky zaujímavé Mindo. Spoznáte horský hmlový prales- domov najväčšieho počtu druhov kolibríkov na svete. Máme šancu ich pozorovať pri vábničkách kam sa chodia bez strachu z človeka hojne napájať. Zažijete aj motíliu farmu, exkurziu za orchideami, ktoré niektoré budeme pozorovať lupou. Prespíme v penzióniku vo vzorovej dedine, ktorá žije práve z turizmu.

4.deň. Začíname rannou kávou pri napájačkách s akrobatickými kolibríkmi prichádzajúcich z pralesa dostať niečo pod zobáčik. Pridávajú sa tukany, ďatle a bezpočet iných vtáčích druhov voľne žijúcich v okolí. Odchádzame na nepovinné adrenalínové ,,Canopy“ lanové dráhy ponúkajúce jazdu vzduchom ,pomedzi koruny stromov ponad údolia. Je to v celej Amerike populárne ,príjemne adrenalínové vzrušenie rýchlosti vo výškach.  Na poludnie pokračujeme horskými pralesmi a spektakulárnym vidiekom  do nížin až na pobrežie. Cestou sa zastavujeme na viacerých zaujímavých miestach, aby sme zažili doslovne zážitok z tejto krajiny. Neskoro večer prichádzame na pobrežie do letoviska Canoa.

5 – 6 -7. deň.  V auguste a septembri je práve čas migrácie viacerých druhov veľrýb okolo pobrežia. Dva krát dopoludnia vyrazíme za pozorovaním keporkakov a niektorých dalších druhov z najväčších tvorov na zemi. Pláže a život na letovisko Canoa si vychutnáme tri dni. Nočným presunom sa však vrátime nazad do hlavného mesta.

8.deň.  tento deň zostávame znova a naposledy v Quite. Dopoludnia sa zregenerujeme z nočnej jazdy, Odpoludnia z historického centra sa vydáme na výstup na vŕšok s obrovskou sochou anjela nad s výhľadom práve na toto  unikátne historické centrum.  Večer si vychutnáme atmosféru moderného centra ,, Foch“ kde to pulzuje mladými luďmi celého sveta.

9.deň.  Našim mikrobusom ranný odchod z metropoly, cez horský hrebeň prechádzame na východnú stranu Ánd. Cestou pozorujeme meniacu sa podoby vegetácie. Vrcholom dňa je návšteva vodopádu San Rafael na rieke Quijos. Tento vodopád sa dá zaradiť k najkrajším na planéte Zem. Prvý krát prekračujeme rovník a pokračujeme do rušného mestečka Lago Agrio. Zaujímavá a príjemná je večerná atmosféra moderného mesta ,žijúcim na športoviskách v centre mesta-  na pokraji divočiny.

10-11-12-13. deň. Presun a pobyt v prírodnej rezervácii Cuyabeno. Je to prvý vrchol Vášho pobytu. Roky svedomitej ochrany prinášajú ovocie. Po celý čas sme ubytovaný v lódži s komfortom civilizácie a atmosférou pralesa. Pozorovanie zvierat prebieha najčastejšie z motorovej kanoe. Oči nášho profesionálneho sprievodcu sú nepomerne bystrejšie ,ako všetky oči nás na palube. Anglicky hovoriaci sprievodca nám odhalí vždy nové tajomné zákutia Amazónie. Pozorujeme viacero druhov opíc, papagájov, kolibríky, tukany, leňochody sú z tých pravidelne vídaných obyvateľov pralesa. Vo vode sú to ružové delfíny, kajmany. Peší pochod pralesom, kde hľadáme farebné jedovaté žabky, z ktorých Indiáni vyrábajú obávaný jed kuráre. V noci si urobíme iný prieskumný trek za účelom nájsť rôzne druhy hmyzu a počúvať zvuky nočnej džungle. Rybačka a kúpanie v pyraňových vodách odvážlivcov presvedčí, že príbehy sú neúmerne krvilačnejšie ako realita. Váš predposledný deň navštívime Indiánsku komunitu Simiona a osamelý príbytok šamana. Tu vyskúšate silu liečebných metód dávnych tradičných liečebných spôsobov. Možnosť sa dozvedieť viac o halucinogénnej látke zvanej Ayahuasca. Predposledné včasné ráno máme šancu zažiť riečne útesy s papagájmi ara. Posledné ráno opúšťame ešte dve hodiny pralesnou riekou rezerváciu. Autobusom , cestou popod Andy sa presúvame do mestečka Tena.

14.deň. Celodenný rafting na rieke Jatanyaju kl.ww 3-4,. S profesionálnymi raftermi prežijeme kúsok adrenalínu v skvelej prírode. Prespíme 2.x v rovnakom penzióne v Tene.

15.deň. Našim mikrobusom pokračujeme po okružnej jazde Ecuadorom. V útulku divej zvere neďaleko Puya, spoznáme prácu dobrovoľníkov z celého sveta, ktoré pomáhajú zvieratám v ich návrate do divočiny. Krkolomným údolím rieky Pastaza pokračujeme do Baňos. Cestou povedľa hlbokého kaňonu navštívime vodopád „ Diablov hrtan“ a dobrovoľníci si tu ešte môžu zopakovať adrenalínovú jazdu na,, canopy“ponad 600metrov široké a stovky metrov hlboké údolie a vodopády. Rovnako je možné v mestečku Baňos si skočiť adrenalínový base jumping ( 30USD). Na dve noci sa ubytujeme  v hotelíku v Baňos . V prípade sopečnej aktivity vulkánu Tungurahua – dáme večerné pozorovanie soptenia a lávových prúdov. Možnosť ísť večer do termálnych kúpeľov nižšej kategórie.

16.deň. Krajinou Andskej vysočiny pomedzi horské dedinky vyrážame stále vyššie. Zastavíme sa po troch hodinách pri okraji hlbokého vyhasnutého krátera, zvaného Lagúna Quilatoa v nadmorskej výške 3800m.  Jazero neskôr vyplnilo obrovskú kalderu a vďaka rôznemu slnečnému svitu parádne mení svoje sfarbenie. My sa však vyberieme dole k vode asi 300výškových metrov uvidieť kruhovú kulisu krátera zdola. Výstup je výborná aklimatizácia pred zajtrajším výstupom. Pohodlnejší si však môžu objednať horské koníky, ktoré ich neskôr vynesú hore.

17.deň. Z Baňos odchádzame k N.P. Cotopaxi. Našim mikrobusom vystúpame do 4600m. Ešte 300 výškových metrov po vlastných na chatu vo výške 4900m., ktorá už je tesne pod ľadovcom. Tu už celkom intenzívne cítime výšku a po občerstvení na chate zostúpime a návrat do neďalekého Quita. Večer , kto vládze môže vyraziť  do historického centra.

18.deň. Rovník pretína severný okraj hlavného mesta. Navštívime pamätník rovníka. Tu uvidíte aj etno múzeum s Indiánskou trofejou – zmenšenou ľudskou hlavou ,,tsansou“. Podarí sa vám postaviť vajíčko na hlavičku klinca? Ďalšie fyzikálne pokusy priamo na čiare rovníka a tesne vedľa. Z rovníka pokračujeme do mesta Otavalo na vychýrené Indiánske trhy. Tu zredukujete prebytočné financie a nakúpite darčeky. Cestou nazad navštívime rehabilitačnú záchrannú stanicu kondorov. Návrat do Quita večer a rozlúčková párty.

19. deň. Rozlúčka s Ekvádorom je v prekrásnom prostredí moderných termálnych kúpeľoch Papallacta asi 2hod jazdy. Relax pod vulkánom Antisima, záverečný obed a odchod na medzinárodné letisko

20. deň návrat do rodnej Európy

Taktiež je možné individuálne si počas 8 dní zlepšiť aklimatizáciu trekmi vo vysočine a s horským vodcom vystúpiť na vulkán Cotopaxii 5900 m, alebo Chimborazo 6300 m.

 

CK Sancho Tour | Boat4u | MANA-Shop | Splav Hrona | Rafting & Canyoning v Slovinsku | Chata Kosodrevina

- mapa stránky -