Delta Dunaja – technické informácie k zájazdu

Exkurzia do Rumunska, do Dunajskej delty, je určená pre ľudí, ktorí pred komfortom hotelov uprednostňujú autentický zážitok z pobytu v divej prírode, spojený s poznávaním a fyzickou aktivitou. Väčšina z vás si pod divou prírodou pravdepodobne predstaví vysoké hory, ďaleký sever, prípadne Amazonské pralesy. Že krásnu, človekom iba málo poznačenú prírodu, nájdeme v Európe pri veľkej rieke ako je Dunaj, bude pre mnohých asi prekvapením. A že na konci viac ako 2800 km dlhého toku Dunaja na nás čakajú jazerá a kanály s čistou priezračnou vodou, v ktorej sa dá potápať a šnorchlovať, vyzerá ako výmysel. Že je to naozaj tak sa môžete presvedčiť na vlastné oči. A dozviete sa aj ako to je možné. Cesta do Dunajskej delty je cestou do ozajstnej prírodnej perly Európy. Asi 100 km pred ústim do mora sa hlavný tok Dunaja rozvetvuje na 3 veľké ramená, medzi ktorými sa rozprestiera rozsiahly labyrint ramien, kanálov, jazier, ostrovov a nedoziernych trstinových porastov. Dunajská delta s rozlohou viac ako 4100 km2 (takmer 1/10 rozlohy Slovenska) je druhou najväčšou v Európe (po delte Volgy). 82 % územia leží v Rumunsku, zvyšok na Ukrajine. V Dunajskej delte sa nachádza 668 jazier a 3500 km vodných tokov a kanálov. Naozaj je čo objavovať. Dunajská delta je rajom vtáctva. Zaznamenaných tu bolo 325 druhov. Symbolom Delty je pelikán, ktorých tu hniezdi asi 2300 párov dvoch druhov. Ich letky nad hlavou sú zážitkom, na ktorý sa nezabúda. Nachádza sa tu 1150 druhov rastlín, 100 druhov rýb a tisíce druhov bezstavovcov. Dunajská delta predstavuje asi najvýznamnejšie mokraďové územie Európy. V roku 1990 bola zapísaná na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Cesta do Dunajskej delty je aj cestou do minulosti, do čias keď aj u nás ešte stavali hlinené domčeky s trstinovými strechami a ulice v dedinách neboli pokryté asfaltom. Aj to sa ale postupne mení. V Dunajskej delte žije pestrá zmes národov, ktoré sa tu miešajú od čias antického Grécka. Dediny, založené ruskými starovercami (Lipovanmi), ktorí ušli v 18. storočí pred náboženským prenasledovaním z cárskeho Ruska vyzerajú takmer rovnako ako pred 100 rokmi. Hlavne starší ľudia tu dodnes hovoria zmesou starej ruštiny, ukrajinčiny a rumunčiny. Okrem nich tu žijú Rumuni, Ukrajinci, Bulhari, Židia, Turci. Na konci našej púte Deltou navštívime aj cintorín v Suline, ktorý je krásnou ukážkou miešania národov v tomto zapadnutom kúte Európy.

Dunajskú prírodu si užijeme úplne zblízka bez toho, aby sme seba, zvieratá aj iných ľudí obťažovali hukotom a zápachom motorov motorových člnov. V Tulcei nasadneme do prinesených nafukovacích člnov a silou vlastných svalov za pomoci pádiel sa postupne poplavíme deltským labyrintom až na samý koniec Dunaja k Čiernemu moru. Takto sa zastavíme, kde budeme chcieť, vychutnáme si nezabudnuteľné pohľady na riečne brehy lemované starými vŕbami, nekonečné porasty tŕstia, piesočnaté duny, biele kvety lekna, nádherné západy slnka, spev vtákov aj kŕkanie žiab. Zároveň spravíme niečo pre svoje zdravie, lebo budeme jesť dobre, zdravo a pádlovaním zmocnieme. Nebojte sa, nie je to technicky náročné, zvládne to každý. Ale pádlovačka 110 km čo nás čaká dá zabrať každému, aj športovcovi. Po ceste sa budeme kúpať a plávať koľko sa nám zažiada a spať budeme v stanoch tam, kde nás zastihne podvečer. Delta je aj rybárskym rajom, takže kto chce, môže vyskúšať rybárske šťastie. Naučíme sa variť originálnu rybaciu polievku ciorba de peste, ktorá je niečo ako boršč skrížený s halászlé. Cestou spoznáme množstvo druhov vtákov: kormoránov, volaviek, lyžičiarov, ibisov, potápiek, bahniakov, rybárov… Užasneme nad neuveriteľnými farbami rybárika, krakle, dudka. Ak to podmienky dovolia, zašnorchlujeme si v ramenách a jazerách s priezračnou vodou kde lekno je takmer burina, aby sme spoznali pestrý podvodný svet. Pod vodou nazrieme aj do rybárskych sietí, uvidíme najtypickejšie ryby: sumce, šťuky, kapre, ostrieže, liene, karasy. Presvedčíme sa, že pijavica je krásne elegantné zviera, pohladkáme užovku ak budeme mať šťastie nájdeme aj korytnačku močiarnu. Ako úplný protiklad k všadeprítomnej vode navštívime ostrov Letea s vyprahnutými piesočnatými dunami, dubovými lesmi a dedinkami, kde zastal čas. V noci nám tu možno zaspievajú šakaly. Cestu zavŕšime na plážach Čierneho mora, kde ešte stále nie je hlava na hlave.

Chcete vedieť ako vidia Detu iní? Zážitky Vašich predchodcov v Dunajskej delte si môžete prečítať napríklad tu: http://www.enigma.sk/weblogy/ivanr/splavujete-rieky/delta-dunaja

Oproti tým časom sme pridali 4 noci v penziónoch – 2 v Periprave a 2 v Suline.

NÁROČNOSŤ:

Z hľadiska technickej obtiažnosti ide o jednoduchý splav na pomalej vode. Preto je vhodný aj pre ľudí, ktorí nikdy predtým nesedeli v člne. Slabší plavci by pre istotu mali používať plávaciu vestu! Či ju použijete alebo nie nechám na vaše uváženie a zodpovednosť. Keďže voda je zväčša pomalá, pohybujeme sa za pomoci vlastných svalov a pádiel (ak budeme mať priaznivý vietor budeme aj plachtiť, nechajte sa prekvapiť). Program je pripravený tak, aby ho zvládli aj tí z vás, ktorí nie sú na takýto typ záťaže zvyknutí. Pádlovanie dá však zabrať každému, aj športovcovi. Je to podobné ako keď chodíte po horách. Večer cítite nohy, občas bolia kolená, občas si uženiete svalovicu. Tu vás to môže postihnúť na rukách, pleciach a chrbáte. Dĺžku jednotlivých úsekov a čas potrebný na ich prepádlovanie nájdete v programe. Preto odporúčam sa na splav fyzicky pripraviť. Celkovo nás čaká 110 km po ramenách, kanáloch a jazerách, 40 hodín pádlovania, 1-10 hodín denne, aj s dostatočným časom na oddych, kúpanie a vychutnávanie si krás prírody, ktorá nás obklopuje. Pre človeka so skúsenosťami so splavmi na riekach kde voda tečie sa to môže zdať málo. Deltu si ale treba odpádlovať, voda za nás urobí málo práce a protivietor môže pádlovanie riadne skomplikovať. Obvyklá otázka: Ako to bude s komármi? Dunajská delta je najväčšia mokraď Európy a komáre, ktoré sa rozmnožujú v stojatých vodách, k nej prirodzene patria. Krvilačného hmyzu tu je ale podstatne menej ako napr. na severe Európy v Škandinávii. Komáre majú naviac pravidelný biorytmus: vyliezajú iba nad ránom kým nezačne pražiť slnko a večer keď sa začne stmievať. Cez deň sú ukryté v lesoch a trstine. Pokiaľ idete na potrebu na súši, nehľadajte intimitu za kríkmi alebo v tieni stromov, číhajú tam komáre. Najlepšie je slnečné a veterné miesto. Komáre sú dengľavé tvory, ktoré neznesú ani vietor, ani slnečnú páľavu. Množstvo komárov večer záleží aj od lokality, počasia a kolísania prietoku v Dunaji. Preto sa dopredu nedá povedať, či bude veľa alebo málo komárov. Ale aj keď ich je večer viac, spoľahlivý recept je ukryť sa do stanu. Komáre teda nie sú problém a netreba sa ich báť. Široko rozšírenou laickou predstavou je, že na konci Dunaja musí byť špinavá voda, lebo sa tam nazhromaždí všetko znečistenie, ktoré tam prinesie Dunaj a jeho prítoky zo svojej cesty Európou. Našťastie tomu tak nie je. Dunaj, tak ako každá rieka má tzv. samočistiacu schopnosť. Vďaka nej sa znečistenie v ňom nehromadí, ale naopak, postupne odbúrava. To málo čo sa dostane do Delty sa veľmi účinne zachytí a odbúra v ramenách a jazerách v jej hornej časti, takže už na 2.-3. deň sa dostaneme do oblastí s čistou vodou, ktorú miestni dokonca pijú. Je sa na čo tešiť!

DOPRAVA:

Rýchlikom z Bratislavy do Tulcei s prestupmi v Budapešti a Bukurešti, prípadne v Medgidii. Z Budapešti do Bukurešti a späť ležadlovým vozňom. Cestovné poriadky sa každý rok menia, preto budete o podrobnostiach cesty informovaný potom, čo budú zakúpené cestovné lístky. Alternatívne je možné použiť leteckú dopravu do Bukurešti a pripojiť sa v Bukurešti na stanici Gara de Nord, resp. priamo v Tulcei. Takisto môžete prísť vlastným autom a cestou navštíviť iné pekné miesta v Rumunsku, rád vám poradím. Od mora zo Suliny sa do do Tulcei odvezieme loďou. V Dunajskej delte sa poplavíme na vlastných nafukovacích člnoch z Tulcei do Suliny. Člny a pádla si zabezpečíte sami alebo vám čln môžem zabezpečiť z požičovne.

Najvhodnejším univerzálnym typom člnov je Pálava (hmotnosť člnu 21 kg) od výrobcu Gumotex Břeclav: https://www.gumotexcluny.cz/nafukovaci-kanoe-palava-cervena. Odvezie 2 dospelých, prípadne dlhá C3 verzia 2 dospelých a dieťa.

Ďalšou dobrou možnosťou je Helios (hmotnosť 16 kg) od toho istého výrobcu: https://www.gumotexcluny.cz/nafukovaci-kajaky. Tieto člny sú menšie ako Pálava, preto je ťažšie sa do nich nabaliť. Zato sú rýchlejšie a najmenej sa na nich napádlujete. Zato ale sedíte na podlahe, často vo vode. Oba člny sa dajú použiť s kanoistickým aj kajakárskym pádlom. Baraka od Gumotexu je použiteľná, ale hlavne proti vetru sa nadriete. Vhodná je iba pre mocných jedincov. Všetky spomenuté typy člnov sú dodávané s vakom, ktorý na vode využijete ako lodný vak a zbalené sa dajú odniesť na chrbte ako ruksak, resp. ich môžu pohodlne odniesť dvaja ľudia. Úplne nevhodné sú oválne člny na rybačku, prípadne špecializované raftové člny pre viac ako 2 osoby, ktoré sú konštruované na divokú vodu! My budeme pádlovať, preto potrebujeme člny hydrodynamického tvaru, tzn. nafukovacie kajaky alebo kánoe. Pokiaľ si chcete zobrať iný čln než sú hore uvedené typy, kontaktujte ma dopredu aby sme príp. posúdili vhodnosť konkrétneho modelu. K člnom treba samozrejme pádla a pumpy na nafukovanie. Pádla a pumpy sú dodávané z požičovne spolu s člnmi. Pumpu netreba ku každému člnu, stačí jedna pre 3-4 člny. Takisto sú štandardne dodávané záchranné vesty. Tie odporúčam hlavne slabším plavcom. Defekty sú zriedkavé, ale prihodiť sa môžu. Lepiaca súprava je normálne k člnom pribalená. Skontrolujte si, či ju tam máte a či lepidlo nie je vyschnuté. Odporúčame pribaliť si niečo mäkké pod zadok na lavičky v Pálave. Po niekoľkých hodinách sedenia vedia dobre tlačiť. V prípade, že si budete chcieť požičať čln, môžete si to zabezpečiť individuálne alebo sa obrátiť na mňa a ja vám čln z požičovne zabezpečím. Cena požičovného za Pálavu je 10 Euro/deň.

UBYTOVANIE:

Po príchode do Tulcei spíme v hoteli. V hoteli sú dvojposteľové izby s vlastným WC a kúpeľňou. V Delte spíme voľne v prírode, čo znamená, že treba mať so sebou stan, spacák a karimatku. Nie sú tam žiadne verejné táboriská. Keďže bude pravdepodobne teplo, je dobré, keď je stan dobre odvetrateľný. Budeme v oblasti mokradí, takže slušná, nepremokavá podlaha sa môže zísť. V Periprave budeme spať 2 noci v kempe v stanoch alebo v 2-posteľových chatkách. Bude to príjemný relax a umožní nám to pohybovať sa po ostrove Letea bez toho, aby niekto strážil tábor. Naviac tam miestne kuchárky výborne varia. Po príchode do Suliny k moru budeme spat 2 noci v penzióne v 2-posteľových izbách.

STRAVA:

V Rumunsku je možno kúpiť všetky potrebné potraviny. Každý sa stravuje z vlastných zásob, zabezpečím aj nejaké spoločné večere. Na úvod cesty nakúpime takmer všetko potrebné v Tulcei na tržnici. Keďže čln odvezie viac ako by uniesol chrbát, nemusíme sa spoliehať iba na sušené potraviny, ale môžeme si dopriať aj ovocie a zeleninu v hojnom množstve. Určite treba vyskúšať výborný a lacný syr. Zhruba každý druhý deň pôjdeme cez nejakú dedinu, kde sa dajú doplniť zásoby potravín a pitnej vody. Rybári môžu skúsiť šťastie, budú však musieť zaplatiť povolenie na rybolov. Ryby pravdepodobne kúpime aj od miestnych rybárov, preto je dobrým nápadom vziať si nejaké korenie a panvicu na ich prípravu. Pokiaľ máte radi reštaurácie, v Tulcei a Suline ich môžete vyskúšať. V „turistickom komplexe“ v Periprave, kde budeme obytovaní, si každý bude môcť objednať raňajky, obed a večeru. Varia tam naozaj výborne.

Ráno budeme mať čas uvariť si kávu, čaj alebo niečo jednoduché a rýchle, na obedy si vystačíme s nevarenou stravou – chlieb, syry, saláma, ovocie, zelenina. Večer môžeme variť, keďže času bude dosť. Najjednoduchšie a najveselšie sa varí vo dvojici až štvorici. Cenovo sú potraviny v Rumunsku zhruba na tej istej úrovni ako u nás, niektoré produkty aj citeľne lacnejšie. Nezabudnite si zobrať plynový varič, dobrý nôž, príbor, ešus a nerozbitný hrnček. Piť budeme balenú vodu alebo vodu z vodovodu alebo studní na ostrovoch.

POČASIE:

V tejto časti Rumunska býva teplé a slnečné leto s minimom zrážok, rátajte s teplotami okolo 30 stupňov. Pravdepodobne vystačíte celý čas s klobúkom (šiltovkou), tričkom, plavkami a sandálami. Počasie je ale nevyspytateľné a na pár dní sa môže pokaziť, preto je dobré pribaliť si k letnému oblečeniu aj nejaký sveter a nepremokavé veci. V každom prípade viac hrozí úpal ako prechladnutie.

HYGIENA A ZDRAVOTNÍCKA STAROSTLIVOSŤ:

Budeme sa pohybovať v člnoch, vody a kúpania bude dosť. Na umývanie nám bude stačiť mydlo a uterák. Sociálne zariadenia mimo civilizácie samozrejme očakávať nemôžete. Určite budete potrebovať krém na opaľovanie s ochranným faktorom 15 a viac. Pokiaľ užívate nejaké osobné lieky, nezabudnite si ich zobrať so sebou a informovať ma o tom. Vaša súkromná lekárnička by mala obsahovať lieky proti bolesti a horúčke (Paralen, Anopyrin), hnačke (Reasec, Immodium), antibiotiká, na ktoré nie ste alergickí, leukoplast, obväz a popr. Septonex. Ktorí ste alergickí alebo citliví na štípance, pribaľte si fenystyl a dithiadén. Štípancom je najlepšie predchádzať, preto nezabudnite na repelent. Ak nie ste dobrý plavec, vezmite si plávaciu vestu. Hlavne na širších ramenách a kanáloch dodá pokoj a istotu. Žiadne špeciálne očkovanie nie je potrebné, sme v Európe, nie až tak ďaleko od domova.

BATOŽINA A VÝBAVA:

Najlepšie je zbaliť sa do ruksaku alebo lodného vaku. Do člna je dobre zbaliť si veci do nepremokavých obalov (lodný vak je výborný). Igelitové vrecia sa zvyčajne dajú kúpiť v Tulcei na tržnici, lepšie si ich ale zobrať z domu. Vrecia by mali byť z  pevnejšieho hrubšieho materiálu, nie tenké plastové vrecia na odpad, ktoré sa hned potrhajú. Neberte zbytočne veľa oblečenia. V Delte si budete priebežne prať a striedať 2 tričká, nejaké oblečenie treba ešte do cesty a na pobyt pri mori. Lepšie bude zaplniť si miesto v člne čerstvými vitamínmi, ako nepotrebným oblečením. Nezabudnite na niečo nepremokavé, aby Vás nezaskočila letná búrka alebo krátkodobé zhoršenie počasia. Vezmite si so sebou slnečné okuliare, šiltovku alebo klobúk. Slnko je neúprosné, takže si pribaľte šatku na prikrytie krku, kus nejakej látky, ktorou si zakryjete v člne holé nohy, aby sa nespálili, vzdušnú bavlnenú košeľu s dlhými rukávmi a ľahké dlhé nohavice. Táto výbava vás večer ochráni aj pred komármi oveľa lepšie ako najlepší repelent. Potápačská maska, snorkel, príp. plutvy sú neoceniteľnými pri spoznávaní podvodného života, dobré podmienky ale nie sú zaručené. Delta je veľmi premenlivá a na tom istom mieste, kde ste pred pár dňami krásne šnorchlovali, môže byť zrazu voda nepriehľadná. V Delte je pokrytie signálom pre mobilné telefóny.

Nevyhnutné vybavenie:

Nafukovací čln (miesto v člne, typu kajak, kánoe, určite nie nejaký oválny lavór ani raftový čln, odporúčaná Pálava alebo niečo menšie typu Helios od Gumotexu), pádlo, stan (miesto v stane), karimatka, ľahký spacák, varič, ešus, lyžica, plastové krabičky na rozbitné a popučiteľné jedlo, nôž, ruksak, baterka (najlepšie čelovka), zapaľovač (zápalky), oblečenie do tepla: tričká, krátke nohavice, košeľa s dlhým rukávom a dlhé nohavice proti komárom, niečo keby sa schladilo (sveter, tenká fliska, ponožky), vetrovka (stačí tenká šušťáčka), pršiplášť, sandále (ideálne obyčajné croxy), tenisky, lodný vak alebo hrubé igelitové vrece, motúz, lekárnička (obväz, leukoplast, dezinfekcia rán, aspirín, niečo na črevné problémy). Určite nebudete potrebovať drahé oblečenie a obutie na trekking so všakovakých špeciálnych tkanín. V Delte je najlepšia obyčajná bavlna a sandále, ideálne viac-či menej opotrebované, aby ste si nemuseli dávať naň pozor.

Odporúčané:

Záchranná vesta (pre slabších plavcov povinná!!!), repelent, ďalekohľad, rybári udica, potápačská maska, šnorchel, kotlík, panvica, serepetičky na varenie (pre milovníkov večerného či ranného varenia), uterák, hygienické potreby, krém na opaľovanie, slnečné okuliare, šiltovka, šatka.

Termín:

2.- 16.6. 2018 (môže sa o 1-2 dni posunúť ak by bol problém s miestami vo vlakoch)

Cena:

Cena exkurzie je 430 Eur, študenti, ktorí majú predmet riadne zapísaný majú zľavu 100 Eur. Cena zahŕňa dopravu vlakom na trase Bratislava Tulcea a späť, miestenky, lehátka v nočných vlakoch cestou tam a späť, cestu loďou zo Suliny do Tulcei, 1x ubytovanie v penzióne v Tulcei, 2x ubytovanie v penzióne v Periprave a 2x ubytovanie v penzióne v Suline, dopravu na traktore a konských povozoch na Letei, povolenia na splav a pobyt v Delte, vstupné do Múzea Dunajskej delty a sprievodcu. Pokiaľ nemáte vlastný čln alebo si ho neviete požičať od kamarátov alebo príbuzných, rátajte s požičovným 10 Eur na deň, teda 150 Eur za dvojmiestny čln. Ak by ste nešli vlakom, ale po vlastnej osi, dostanete zľavu 100 Eur. Exkurziu je potrebné uhradiť do 1.6. prevodom na účet SK1302000000008572643112. Do správy pre prijímateľa uveďte svoje meno. Pokiaľ niekto z akýchkoľvek dôvodov svoju účasť zruší, budú mu peniaze vrátené, odrátajú sa však náklady na storno poplatky za vlakový lístok, prípadne storno poplatky za ubytovanie.

PENIAZE:

Vreckové budete potrebovať na vodu, jedlo, suveníry. Najlepšie je zobrať si ca 150 Euro na osobu a bankomatovú kartu. Je lepšie priniesť nejaké peniaze naspäť, ako by ste mali ostať v Rumunsku bez nich. V Rumunsku sa platí menou Leu, množné číslo Lei (RON), ktorá sa delí na 100 bani. 1 Euro vymeníte za zhruba 4,5 Lei. Peniaze sa budú dať zmeniť na stanici v Bukurešti alebo v zmenárňach v Tulcei a Suline, prípadne vybrať z bankomatov.

POISTENIE:

Je nevyhnutné individuálne si pred cestou zabezpečiť poistenie liečebných nákladov v zahraničí.

CESTOVNÉ DOKLADY A VÍZA:

Každý musí mať so sebou platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.

PROGRAM EXKURZIE

1. – 2.deň (2.-3.6.)

Presun vlakom do hlavného mesta Rumunska – Bukurešti. Odtiaľ pokračujeme vlakom 6 h do 100-tisícového provinčného centra Tulcei, ubytovanie v hoteli.

3. deň (4.6.)

Ráno nákupy na tržnici: vyberieme si najlepšie z typických syrov, prikúpime chlieb, zeleninu a ovocie. Preprava kompou na ľavý breh Dunaja. Pre začiatočníkov aj mierne pokročilých vodácky rýchlokurz, kde sa naučíme nielen pádlovať a ovládať čln, ale aj také potrebné zručnosti ako je vystupovanie a nastupovanie do člna na vode. Nabalíme člny a vyrážame dolu Tulčianskym ramenom do kanála Mila 35. Voda bude ešte pekne tiecť, takže sa veľmi neunavíme. Sme v najstaršej časti Delty, v oblasti rozsiahlych lužných lesov a plytkých jazier zarastených vodným rastlinstvom. Večer uvaríme z rýb zakúpených v Tulcei prvú ciorbu de peste. Pádlujeme 13 km asi 3 hod.

4. deň (5.6.)

Pokračujeme cez jazerá porastené vodnými rastlinami. Uvidíme tisíce jedincov u nás vzácnej a chránenej kotvice plávajúcej, očaria nás prvé lekná a leknice a hlavne množstvo vtákov. Do konca cesty ich budete poznať. Uvidíme ako sa tradične lovia ryby a snáď po prvýkrát nazrieme rybárom do sietí. Cez kanál Sontea sa poplavíme smerom na severovýchod. Lesov ubúda, pribúda vody a tŕstia. Pokračujeme čarovným labyrintom kanálov a jazier, stretáme ďalšie a ďalšie druhy zvierat a rastlín. Kúpeme sa a plávame do sýta. Je neuveriteľné, že na konci viac ako 2800 km dlhého toku Dunaja na nás čakajú jazerá a kanály s čistou priezračnou vodou, v ktorej sa dá šnorchlovať a obdivovať krásy podvodného sveta. Podvečer dopádlujeme k ostrovu Stipoc. Pádlujeme 20 km asi 8 hod.

5. deň (6.6.)

Kravy, kone, prvá step a priezračné vody kanála Stipoc. Cez jazero Baclanesti k starému Dunaju. Miešajú sa „biele“ dunajské vody s „čiernymi“ jazernými. Pádlujeme asi 6 hod.

6. deň (7.6.)

Dorazíme do dediny Mila 23. Hlinené domčeky s trstinovými strechami, cesty s novou zámkovou dlažbou (aj tu dorazili eurofondy), aj moderné (a zvyčajne nevkusné) penzióny. Rybacinový obed v penzióne miestneho rybára, doplnenie zásob a pokračujeme kanálom Heraclea. Dostávame sa do oblasti plávajúcich trstinových ostrovov – plaurov. Pri vyššej hladine Dunaja sa odliepajú od dna a s vetrom a prúdmi sa pohybujú po jazerách a kanáloch. Vytvárajú rozsiahle bludiská, ktoré sa každú chvíľu menia, my by sa ale nemali stratiť. Pádlujeme asi 5 hod.

7. deň (8.6.)

Opäť budeme hľadať cestu cez plaurové bludiská. Najskôr ale prejdeme romanticky meandrujúcim kanálom Heraclea a prepádlujeme zopár menších a 2 veľké jazerá. Uvidíme odkiaľ bude vietor fúkať… Sme skoro na Ukrajine. Letea – ozajstný ostrov v mori trstiny s malebnými dedinkami. Táboríme pri dedine Letea obývanej prevažne Ukrajincami. Pádlujeme 25 km asi 8hod (závisí od sily a smeru vetra).

8. deň (9.6.)

Oddychový deň. Navšívime dedinu Letea zabudnutú v čase. Rozpálený piesok, kravy, kone. Výlet do Létejského lesa k starobylým dubom a na pieskové duny.

9. deň (10.6.)

Plavíme sa okolo severo-západnej strany ostrova Letea. Najprv plaurové bludiská, lekná a veľa rybárskych sietí na Malom Merhei. Vjazd do kanála Sulimanca sa rysuje na severe. Malebným kanálom Sulimanca lemovaným starými vŕbami sa blížime k ukrajinskej hranici. Veľký Dunaj a rumunská pohraničná polícia. Trocha komfortu v „turistickom komplexe“ v dedinke Periprava. Ak sa zadarí, tak postele a chatky. Jazdci na koňoch bez sediel, kravy vracajúce sa s paše domov. Naozaj to tu nevyzerá na 21. storočie v Európskej únii. Pádlujeme 15 km asi 5 hod.

10. deň (11.6.)

Peší výlet na slaniská a pieskové dun, jazerá plné vtákov aj do Létejského lesa. Dudky, krakle, pelikány…šakaly zavýjajú…

11. deň (12.6.)

Dole Dunajom po ukrajinskej hranici až sa okľukov vrátime k ostrovu Letea, kde zatáboríme na nádhernom táborisku neďaleko kláštora. Alternatívne, v prípade silného vetra, na traktore cez ostrov Letea do dediny Sfiştofca a odtiaľ 1 h pádlovania na táborisko.

12. deň (13.6.)

Cez kanály v mori trstiny k moru. Posledná pádlovačka k Suline po zálive Musura. Sulina, návrat do civilizácie.

13. deň (14.6.)

Voľno pri mori, spoznávanie krás Suliny.

14. deň (15.6.)

Skoro ráno odchod. Loďou vyplávame Sulinským ramenom späť do Tulcei. Návšteva múzea Dunajskej delty a popoludní odjazd vlakom.

15. deň (16.6.)

Návrat na Slovensko.

V prípade, že sa chcete prihlásiť a/alebo máte ďalšie otázky k programu, vybaveniu, podmienkam na mieste kontaktujte ma na: derka@fns.uniba.sk, tel. 02/60296420, mob. 0908 279 486, osobne na PriF UK miestnosť B2 -405.