To najkrajšie z Patagónie, vodopády Iguazú a Rio

Táto kombinácia Vám ponúka dva celosvetovo slávne Národné parky s ľadovcami a bizarnými skalnými vežami. Tie, ktoré lákajú nielen horolezcov ale aj turistov z celého sveta. Po tejto oblasti horských superlatívov a ľadovcov nasledujú najkrajšie vodopády sveta Iguazú a na záver mesto, ktoré treba aspoň raz v živote treba zažiť- Rio de Janeiro. Zájazd je určený pre tých, ktorí chcú zažiť treky ale, nevláčiť sa z ťažkým batohom. Kde je to možné volíme penzión nie stan. Táto ponuka selektuje to najlepšie, čo v Patagónskej prírode vôbec je.

Foto tu:
https://www.zonerama.com/anakondabecko/Album/2782491

Termín:
24..2.-17.3. 

Letenky: 1 590€  Vieden BA / RIO Vieden 1 073,  BA – El Calafate, El Calafate -BA– Iguazu 428, FOZ – Rio 89€

Nákup leteniek prebieha koordinovane vždy v najvhodnejších cenových reláciách platbou každého účastníka u oficiálnej predajkyne leteniek. Vaše letenky nie sú nijak navyšované a máte ich pod vlastnou kontrolou.

Podmienky a cenová politika:
Patagónia nepatrí k najlacnejším destináciám v Južnej Amerike ale vieme pobyt v nej pripraviť pre slovenskú peňaženku. Napríklad ceny za posteľ v turistických penziónoch (2-4 posteľová izba s kúpeľňou) sú okolo 25€ na noc. Rozhodol som sa pre prehľadné účtovníctvo vychádzajúcich z poslednej skúsenosti v marci tohto roku.Útrata so zahrnutím pozemná preprava mali účastníci komplet 3 týždňového zájazdu až po Rio približne tieto náklady 420€ konzumácia (t.j. 20€/deň v reštauráciách, kempoch a občas sme použili kuchyne v penziónoch, suroviny a víno zo supermarketov), 1050€ za ubytovania, pozemný transport, platby za vstupy národných parkov. Honorár mňa, ako sprievodcu za organizáciu je 500€ od každého účastníka + pomerné náklady na letenky, konzumáciu a prepravu s ubytovaním sprievodcu = 350€ pri 10tich turistoch. Mesiace november a marec sú vhodné mesiace na túto destináciu, sú menej turisticky exponované a všetky ceny sú o 10-20% nižšie ako v dec, jan. február. Vopred rezervujem všetky ubytovania, vrátane 4 nocí v dvoch kempoch, počas pobytu N.P. Torres del Paine. Kto tam bude chcieť počas pobytu nespať v stane, ale v penzióne, si doplatí rozdiel. Noc na lacnejších chatách na spoločných izbách stojí 85US. Jedná sa o 2x 2noci.

Náklady komplet:
letenky, pozemná preprava, strava, vstupy, náklady a honorár sprievodca utratíte približne 3500€ a zhruba 3000€ pri skrátenej Patagónii


Podrobnejší itinerár

1.deň. 24.2 sobota Odpoludňajší odlet o17.00 – cez Amsterdam. Nočný let cez oceán.

2.deň. 25.2 Po rannom prílete, výmena peňazí a ubytovanie v štýlovom hotely v centre. Buenos Aires patrí k najšarmantnejším veľkomestám sveta. Prejdeme si zväčša peši veľmi zaujímavú exkurziu s najkrajšími miestami a budovami metropoly. Kongres, Recoleta, obelisk, ružový prezidentský palác, zrekonštruovaný moderný prístav Puerto Madero, umelecké Telmo a ak stíhame, tak prístavná časť Boca. Všetko tu dýcha vznešenou eleganciou. Prejdeme cez niektoré mestské parky. Zabrúsime samozrejme aj do typických reštaurácií, ochutnáme vychýrené špeciality a lahodné víno.

3.deň. 26.7 Prvým ranným katamaránom plavba cez záliv- smer Sacramento-Uruguay. Mestská pamiatková rezervácia UNESCO. Posledným trajektom nazad.

4.deň. 27.2 Prvým ranným letom prelietame na juh, do El Calafate v Patagonii. Po ubytovaní a obede

(slávne asádo alebo argentínske bifteky pre fajnšmekrov) nás čaká výlet taxíkmi na 60 km vzdialený ľadovec Perrito Moreno. Tento ľadovec je nesmierne fotogenický z úrovne jazera, až po nadhľad z náprotivného poloostrova nad jazerami. Pomerne často sa odlamujú ľadovcové útesy výšky 50-70m. a vytvárajú dramatické divadlo. Prespíme v  penzióne v El Calafate.

5.deň. 28.2 presun cez hranicu do chilského Puerto Natales (cca 5 hod) v buse. Výmena peňazí, nákup potravín a príprava pred trekmi nasledujúcich dní. Možnosť použitia kuchyne v penzióne.

6.deň. 1.3 Zavčas ráno odchod busom 112km do N.P. Torres del Paine. Po registrácii pokračujeme tým istým busom ďalej. Po pravoboku stále máme úžasnú scenériu najslávnejšej čílskej horskej oblasti. Neďaleko od vodopádov Salto Grande sa nalodíme na katamarán. Plavba cez jazero Pehoé je pozoruhodná tým, že sa nám nádherne mení panoráma horských dominánt Los Cuernos. Po vylodení sa ubytujeme v kempe Paine Grande, ktorý bude prvé dve noci našou základňou. Ešte v tento deň môžeme absolvovať pochod k ľadovcu Grey a nazad alebo len relaxovať. (6h.)

7.deň. 2.3 Tento deň nás čaká prvá zaberačka, avšak naľahko, s prekrásnym cieľom Francúzskeho údolia. Už samotná cesta lesíkmi, to je prekrásna túra popod ľadovcovú stenu, povedľa divokej riečky až k vyhliadke Mirador Britanico. Navôkol úžasná zostava žulových stien bizardných tvarov. Z tohto miesta sa vraciame nazad do nášho kempu.

8.deň. 3.3 Ráno v klude zbalíme a počkáme na katamarán cez jazero nazad. Druhá možnosť vidieť famózne scenérie v hladine jazera. Autobus nás prepraví o hodinu na začiatok parku, tam presadneme do iného busu a po 7km vystúpime v Centrále Las Torres. Tu zakempujeme znova na 2 dni. Dnes je pomerne odpočinkový deň, pred ďalším náročnejším. Silnejší jedinci môžu bez batožiny absolvovať trek popod masívy Cuernos a stretneme sa v rovnakom kempe. Slabší jedinci im busmi prevezieme kempingovú výstroj.

9.deň. 4.3 Celodenná exkurzia údolím, pod slávne veže Torres del Paine. Návrat do toho istého kempu.

10.deň. 5.3 Plánovaný odchod z Parku a návrat do Puerto Natales – relax v niektorej z reštaurácii a lacnejšie aj na penzióne pri výbornom čílskom víne.

11.deň. 6.3 Odchod z P.N do El Calafate 4hod, 3 hod pauza na obed a pokračovanie do oblasti N.P. Los Glaciáres – mestečko Chaltén. Príchod večer ubytovanie v penzióne

12.deň. 7.3 Pred svitaním výstup na kopec nad penziónom asi 20 minút chôdze odkiaľ býva najlepšia vyhliadka na hory za východu slnka. Po raňajkách výlet do údolia najslávnejšej patagónskej hory ,,Cerro Tore“ – bizarný prírodný obelisk, skalná veža vysoká 1,5 kilometra. Pre horolezcov z celého sveta je vetrami bičované, často oladnené Cerro Tore mimoriadne cenená výzva. Odtiaľ pokračujeme k masívu dominanty celého pohoria- Fitz Roy. Trojuholníkový okruh ukončíme asi po 7hodinách v El Chalténe v niektorej z reštaurácií.

13.deň. 8.3 Ráno vyrážame na ďalší mimoriadny trek a to až pod ľadovce Fitz Roya, k lagúne ,,De los tres“. Hoc sa vraciame rovnakou cestou, nebudete sa vedieť nabažiť pohľadov na túto ,,korunu Patagónskej prírody“ gigantických žulových zubov, ktoré dominujú na stovky kilometrov nad argentínskou pampou. Výhodou tejto oblasti, je že tu počasím v neistej Patagónii nestanujeme a v každom počasí si užívame pohodu penziónu, reštaurácií a niekoľkých supermarketov.

14.deň. 9.3 Poldenná rezerva rezerva v rázovitej oblasti, možnosť kratšieho výletu. Odpoludnia busom sa vrátime do El Calafate a pokračujeme až na letisko. Večerným lietadlom odlietame do Bueinos.Aires. Túto noc zostávame na letisku. 

15.deň. 10.3 Ranným lietadlom 6:15 odlietame z Buenos Aires do Puerto Iguazú. Od včera sme prekonali 3 klimatické pásma a sme v trópch. Zložíme sa  v našom penzióne. Tento deň venujeme prehliadke rozsiahlejšej argentínskej strany vodopádov. Možnosť letieť helikoptérou, alebo jazda motorovým člnom do perejí rovno pod spenené vodopády tzv Diablovho hrtana. Vyhliadkové chodníky na rôznych úrovniach sú zárukou mimoriadneho zážitku. Tu si už konečne užívame tropickú klímu. V tento deň z B. Aires odlietajú účastníci skráteného programu samostatne domov. Prílet nasledujúci 16. deň.

16.deň.  11.3  Dopoludnia opustíme Argentínu.  Prejdeme do Brazílie a v rušnom meste Foz do Iguazú sa ubytujeme. Je tu možnosť niekoľkohodinovej exkurzie do paraguayského obchodného mesta Ciudad del Este. 

17.deň. 12.3  Tento deň je zameraný na brazílsku stranu vodopádov. Úplne nové pohľady. Po vodopádoch zájdeme do blízkeho ,,Vtáčieho parku“. Moderné a ekologické. Niekoľko veľkých priechodných voliér s predstaviteľmi úžasného, rozmanitého farebného sveta operencov od kolibríkov, cez veľké ary až po orly harpyje pralesné. Možnosť zájsť na Paraguayskú stranu do Ciudad del Este plného nákupných možností. 

18.deň. 13.3 Ranným letom presun na letisko a prelet do Ria. Ubytujeme sa v štvrti Copacabána. Tu nás čaká tri a pol dňa poznávaním mesta a aj relaxu nielen vychutnávaním slávnych pláží.

V Riu nemáme naponáhľo a tento deň sa zžijeme s mestom a morom

19.deň. 14.3 V tento deň nás očakáva aj vertikálny rozmer vidieť mesto zhora. Slávna ,,Homoľa cukru – Pao de azucar“ Do polovičky hory vystúpime turisticky zaujímavým pralesným chodníčkom. Pravidelne na ňom vídame opičky kosmany, ktoré sú zvieracím maskotom Ria. Štartujeme až z druhej stanice lanovky na vrchol žulového obelisku. More, zálivy, a do vegetácie vnorené ,,mesto bohov“. Oproti v diali socha žehnajúceho Krista spasiteľa. Pravdepodobne jedna z najkrajších mestských scenérií sveta vďaka jedinečnému prostrediu. Po jazde nadol sa zvlažíme na úžasnej plážičke Vermelha. Presúvame sa taxíkom k centru, prejdeme parkom s monumentom padlých vo vojnách, vstúpime do centra–Cindelandia, obedujeme zväčša v bufet reštauráciách, Teatro municipal, Carioca, avangardná metropolitná katedrála, schodisko Salarón, caipirinha v štvrti Lapa a Múzeum 21 storočia. Vraciame sa až večer metrom. 

20.deň. 15.3 Dopoludnia začneme na slávnej vedľajšej pláži Ipanema. Prejdeme si ju v tieni stromov a občasným vnorením do vĺn. Presun na horu Corcovádo, aby sme pri nohách sochy Krista spasiteľa uvideli na vlastné oči ďalší z neopakovateľných pohľadov na Rio. Návrat a večerná Copacabána s plážovím futbalom a volejbalom.

21.deň. 16.3 Možnosť zájsť si do botanickej záhrady, relax na pláži, posledné nákupy suvenírov a odpoludňajší odchod na letisko. Večerný odlet.                                  22.deň.  sobota 17.3  návrat do Európy.

 

CK Sancho Tour | Boat4u | MANA-Shop | Splav Hrona | Rafting & Canyoning v Slovinsku | Chata Kosodrevina

- mapa stránky -